Dotacemi bohatě vrátíme obcím a krajům to, o co přijdou, říká Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) je přesvědčen, že vláda bohatě vrátí obcím na dotacích peníze, o které přijdou kvůli schválení kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným. Novinářům to řekl v pátek při prohlídce rekonstruovaného Negrelliho viaduktu. Kabinet by podle něj mohl také zvýšit podíl, kterým se stát na investičních projektech v rámci dotací účastní.

Premiér řekl, že v souvislosti s koronavirovou krizí, která si vyžádala revizi státního rozpočtu, požádal ministry o předložení všech připravených investičních projektů. „Dostaneme se letos na rekordní částku, 150 miliard, taková ještě nikdy nebyla, a to nás ještě čeká revize stávajícího rozpočtu,“ konstatoval Babiš.

Sněmovna tento týden odmítla návrh Senátu, aby se kompenzační bonus vyplácel přímo ze státního rozpočtu, nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

Babiš se chce zaměřit na byty

Babiš připustil, že samosprávy o peníze přijdou. „Jsem přesvědčen, že my jim tu částku bohatě vrátíme navýšením dotací a pravděpodobně i navýšením poměru dotací, který je dnes 70 procent stát a 30 procent obce,“ řekl premiér. Motorem růstu se podle Babiše musí stát stavebnictví, soustředit se chce na byty.

Novinářům řekl, že chce navštívit bývalé kasárny v pražském Karlíně. „My se tam teďka zastavíme a podíváme se, jestli bychom například tam nemohli zainvestovat, i možná do bytů,“ uvedl. Bytů je podle něj v Česku málo, a pokud nestaví samosprávy, nad výstavbou se musí zamyslet stát.