ČSSD chce desetiprocentní sazbu i pro lahvové pivo. Schillerová už jakékoliv změny odmítá

Ačkoliv ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) odmítá, aby se sazby daně z přidané hodnoty u prodeje piva ještě nějak měnily, sociální demokraté s hnutím ANO chtějí o úpravě legislativy mluvit na zasedání koaliční rady. Poslanec ČSSD Václav Votava navrhuje, aby snížená desetiprocentní sazba platila i na lahvové pivo v restauracích. Schillerové chce představit analýzu, která přichází s různými doporučeními.

„V případě zákona o DPH, v případě piva dodávaného v rámci stravovací služby, by desetiprocentní sazbě DPH podléhalo jak točené pivo, tak lahvové pivo či pivo z plechovky podávané v restauraci či hospodě,“ vysvětlil navrhovanou změnu poslanec Votava.

„Dva roky se o tom záměru snižování DPH na točené pivo vědělo a nikde jsem debatu nezaznamenala, že by ji opozice zdvihla v poslanecké sněmovně,“ uvedla ale ministryně s tím, že žádné změny určitě nechystá. „Já jsem naplnila to, co mi uložilo programové prohlášení vlády, v tuto chvíli nic připravovat nebudu a tato debata je v tuto chvíli pro mě, jako pro ministryni financí, ukončená,“ dodala Schillerová.

Předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček minulý týden uvedl, že jeho strana je připravena podpořit rychlou novelu, která do věci vnese jasno. Votava poslaneckému klubu předložil analýzu, jak problém s použitím správné sazby daně odstranit. „Ministerstvo financí v tom vysvětlování a osvětě nedomyslelo, že tyto věci nastanou,“ řekl po zasedání klubu novinářům Votava.

Rozruch kolem daně

Od května má platit snížení DPH u čepovaného piva z 21 na deset procent. Redaktoři České televize na začátku února ale upozornili na to, že tato změna nebude platit pro všechny. Následně se na sociálních sítích objevila tabulka, která představila devět variant pro účtování tří sazeb DPH v restauracích a u stánků prodávajících alkoholické a nealkoholické pivo – a vzbudila značný ohlas.

Ministerstvo financí tabulku nezpochybnilo, je ale podle něj účelová a obsahuje extrémní modelové příklady. Podle resortu navíc budou do budoucna u piva platit pouze dvě sazby. Šéfka státní kasy proto teď další změny odmítá s tím, že by ke zjednodušení stejně nevedly.

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek novinářům v týdnu řekl, že se každý den před jednáním dolní komory schází se svým protějškem za sociální demokracii Janem Chvojkou. „Já se ho na to zeptal a zatím nic konkrétního na stole není,“ uvedl. Nevyloučil ale, že se debata s ČSSD uskuteční. Podobně reagovala ještě v týdnu i Schillerová. „V tuto chvíli se nemám k čemu vyjádřit, nemám nic konkrétního na stole,“ konstatovala.

Výhrady od SPD i Pirátů

Podle předsedy STAN Víta Rakušana je legrační, že ČSSD jako koaliční strana se snaží tvrdit, že něco zachraňuje. „Co předložilo ministerstvo financí, je oprávněně terčem vtipů,“ řekl. Podobně se vyjádřil i bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). „Projednávali jsme to rok a zaznívaly tu argumenty, že novela je nesmyslná a nemá být schválena,“ uvedl. Schválené znění je podle něj logickým důsledkem nekoncepčního populismu nynějšího kabinetu.

Šéf SPD Tomio Okamura ČSSD kritizoval za to, že si jako spoluviník situace chce nyní na sazbách „honit triko“. Podle poslance Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) je počínání sociální demokracie úsměvné, protože sama může za složitý daňový systém u DPH.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump schválil za „určitých podmínek“ vývoz některých čipů Nvidia do Číny

Bílý dům za určitých podmínek povolí vývoz čipů H200 společnosti Nvidia do Číny. Americký prezident Donald Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Doplnil, že o tom již informoval čínského vládce Si Ťin-pchinga, který na zprávy „reagoval pozitivně“. Společnost bude moci podle zpravodajských agentur prodávat vyspělý čip používaný k vývoji umělé inteligence pouze předem schváleným zákazníkům.
před 6 hhodinami

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today. Pegasus na síti X bez dalších podrobností oznámil, že podepsal dohodu o převzetí Smartwings a jejího akcionáře ČSA. Oficiálně cenu transakce ani jedna ze stran neuvedla. Polská média uvádějí, že obchod na poslední chvíli zmařil naději tamních aerolinií LOT.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Průmyslová výroba v říjnu zrychlila meziroční růst, stavebnictví zpomalilo

Průmyslová výroba v Česku v říjnu zrychlila meziroční růst na 1,1 procenta po zářijovém revidovaném zvýšení o 0,8 procenta. Stavebnictví v říjnu naopak zpomalilo meziroční růst na 7,1 procenta. Zahraniční obchod Česka byl meziročně o patnáct miliard korun vyšší. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
7. 12. 2025

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
7. 12. 2025

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
7. 12. 2025

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
7. 12. 2025

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025
Načítání...