Vláda pravděpodobně požádá o prodloužení nouzového stavu do konce roku, řekl Havlíček

Nahrávám video
OVM: Diskuse Karla Havlíčka, Martina Kuby a Martina Jiránka
Zdroj: ČT24

Vláda zřejmě požádá poslance, aby byl nouzový stav prodloužen do konce roku. V Otázkách Václava Moravce (OVM) to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Zatím má nouzový stav trvat do 12. prosince. Havlíček nevyloučil, že v závislosti na situaci by mohlo hrozit i další prodloužení. Skutečnost, že vláda o prodloužení nouzového stavu požádá, potvrdil po nedělním jednání vlády i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Havlíček v OVM řekl, že o prodloužení nouzového stavu do konce roku požádá vláda „s největší pravděpodobností“. 

Jihočeský hejtman a bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) míní, že nouzový stav v tuto chvíli už není nutný. „Nouzový stav přece nesouvisí s tím, co je kde otevřeno, nebo není, nouzový stav je nějaký legislativní rámec, který vládě umožňuje některé věci řešit. Některé třeba operativněji, to znamená dopravovat pomocí hasičů a policie někam nějaké věci,“ řekl v OVM a dodal, že nouzový stav „nesouvisí s tím, jestli děti půjdou do školy nebo se budou otevírat obchody“.

Havlíček s tím ale nesouhlasí. „Stupeň číslo tři je ještě nezbytně nutné dělat v určitém režimu, a pokud nebude nouzový stav, tak my nemáme nástroje pro to, abychom tam pravidla udrželi,“ oponoval vicepremiér. Česko do konce roku zůstane na stupni tři, maximálně se posune do stupně dvě, k čemuž je nouzový stav také třeba, uvedl Havlíček.

Také podle Blatného by bez zvláštního režimu nebyla opatření vymahatelná, řekl po dopoledním jednání vlády. Dodal také, že připravuje podrobný materiál pro jednání s poslanci. Na žádost jsou nicméně ještě dva týdny čas, poznamenal.

Nouzový stav by mohl hrozit i v lednu

Podle místopředsedy sněmovního hospodářského výboru Martina Jiránka (Piráti) není situace předvídatelná, a nouzový stav by tak mohl trvat i déle. „Nouzový stav bude trvat i při stupni dva, bude trvat i při stupni jedna. Takže se opravdu můžeme bavit o tom, že nouzový stav pojede do února,“ podotkl v OVM.

Co bude v lednu, bude vláda podle Havlíčka řešit v druhé polovině prosince. „Pokud by se situace skutečně nezlepšovala, byla na stupni číslo tři a bylo zjevné, že se neposune na stupeň číslo dvě ani dále, tak poté musíme začínat diskutovat, co bude v lednu. A ano, pak je možné, že by mohlo hrozit i to, že teoreticky v lednu může (nouzový stav) být, ale to si dnes nikdo nepřeje,“ reagoval Havlíček.

Protiepidemický systém ministerstva zdravotnictví PES i v nejnižším prvním stupni s nulovým rizikem s nouzovým stavem počítá. Havlíček nevyloučil, že by se na příští rok mohly parametry systému s ohledem na ekonomiku upravit.

Nouzový stav platí skoro dva měsíce

Česko je v nouzovém stavu od 5. října, původně měl trvat 30 dní. O platnosti do 12. prosince rozhodla vláda 20. listopadu. Původně plánoval menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD prodloužení o 30 dnů do 20. prosince, nezískal k tomu ale souhlas sněmovny.

Sněmovna schvalovala prodloužení už koncem října. Kabinet žádal stejně jako naposled o 30 dnů, poslanci tehdy souhlasili podle návrhu části opozice se 17 dny.

Na jaře v Česku platil kvůli šíření koronaviru nouzový stav od 12. března do 17. května. Po souhlasech dolní komory se tehdy prodlužoval dvakrát na celkem 66 dní. Tentokrát bude trvat nejméně 68 dní. Pokud vláda s avizovanou žádostí o další prodloužení uspěje, tak ještě déle.

Celá diskuse ve videu v úvodu článku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud opět uznal Cimického obžalovaného ze znásilnění vinným

Obvodní soud pro Prahu 8 ve středu opět uznal vinným psychiatra Jana Cimického obžalovaného ze čtyř znásilnění a desítek případů vydírání. Zatím není jasné, jestli se rozsudek týká všech 39 bodů obžaloby. Soudce Petr Novák nyní rozsudek čte. Výši případného trestu i právní kvalifikaci trestných činů teprve oznámí. Verdikt není pravomocný, žalobkyně i lékař se mohou odvolat k Městskému soudu v Praze.
11:55Aktualizovánopřed 20 mminutami

Podnikatelé čelí dramatickému nárůstu regulace, míní prezident Hospodářské komory

Na dramatický nárůst regulace v podnikání upozornil v úvodu volebního sněmu Hospodářské komory její prezident Zdeněk Zajíček (ODS). Varoval před jednostranným zaměřením evropské politiky na zelenou transformaci. Evropa musí být podle něj v současnosti, kdy svět čelí různým krizím, nejen zelená, ale i konkurenceschopná a odolná. Komora si na sněmu zvolí nové lídry,
10:09Aktualizovánopřed 46 mminutami

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy, řekl ve středu v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Zmínil také zásoby uranu, které středoasijská země má, ale neuvedl, zda jednal i o dodávkách této komodity. Oba politici se shodli, že budou podporovat vzájemný obchod. V úterý o dodávkách ropy jednal se svým kazachstánským protějškem také ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Kazachstán byl loni třetím největším dodavatelem ropy do Česka.
před 1 hhodinou

Česko musí zlepšit prevenci korupce u poslanců a soudců, uvádí skupina Rady Evropy

Česko sice plní některá doporučení týkající se předcházení korupce u zákonodárců, soudců a státních zástupců, některé navržené úpravy ale stále neprovedlo. Uvádí to ve středu zveřejněná hodnotící zpráva protikorupční skupiny Rady Evropy (GRECO). Vyjádření český úřadů zatím není známé.
před 2 hhodinami

O zahraniční politice debatovali v Událostech, komentářích Lipavský a Petříček

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) jednal se svým kazachstánským protějškem o nových dodávkách ropy do Česka. V pondělí premiér Andrej Babiš (ANO) jednal v Ázerbájdžánu o importu plynu. Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) návštěvu okomentoval na síti X slovy, že česká zahraniční politika má „jasné směřování“. O tématu diskutovali v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou bývalí ministři zahraničí Jan Lipavský (za ODS) a Tomáš Petříček.
před 2 hhodinami

Ústavní soud odmítl stížnost Kosteleckých uzenin. Neměly nárok na dotaci kvůli střetu zájmů Babiše

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost společnosti Kostelecké uzeniny ze skupiny Agrofert. Potvrdil tak, že firma kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla v roce 2018 nárok na dotaci z Programu rozvoje venkova. Česká televize to zjistila z webu soudu, kde nález dočasně zpřístupnil.
09:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoPřibývá požárů fotovoltaik a elektrických dopravních prostředků

Přibývá požárů objektů s instalovanou fotovoltaikou. Loni jich bylo o šedesát procent více. Například na rodinných domech je příčinou často neodborné zapojení. Roste také počet požárů elektrických dopravních prostředků – aut, kol či koloběžek. V těchto případech jde nejčastěji o důsledek poškození baterie.
před 5 hhodinami

NATO Česku neuzná jako obranné výdaje asi dvacet miliard, řekl ČT Zůna

Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) ČT řekl, že Severoatlantická aliance Česku jako obranné výdaje neuzná zhruba dvacet miliard korun určených na dopravní stavby. NATO podle něj uznatelnost a neuznatelnost výdajů posuzovalo poprvé v historii. Že tuzemsko letos podle hodnocení Aliance nesplní závazek vydat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), oznámil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO). Výdaje podle hodnocení Aliance budou činit 1,78 procenta.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...