Vláda musí předložit jasný plán, jaká opatření budou dál pokračovat, shodli se Valachová a Kuba

Nahrávám video
Události, komentáře: Nouzový stav
Zdroj: ČT24

Vláda musí předložit jasná a srozumitelná pravidla, jak chce v boji s pandemií pokračovat, chová se nepředvídatelně, shodli se poslankyně vládní ČSSD Kateřina Valachová a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Další prodloužení nouzového stavu potřebuje kabinet už jen na omezení pohybu lidí, upozornili Valachová s Kubou v Událostech, komentářích. Prodlužovat nouzový stav považuje poslanec SPD Jan Hrnčíř už za zbytečné.

„Je důležité, aby vláda vyhodnotila opatření a Poslanecké sněmovně předložila další řešení a postup, protože veškerá opatření by měla minimálně zasahovat do života lidí,“ prohlásil Kuba. Reagoval tak na další žádost vlády o prodloužení nouzového stavu. Ten zatím platí do 28. března.

Podle šéfa Asociace krajů vláda už nástroje v boji proti pandemii má, Kuba tím myslí pandemický zákon. Nouzový stav podle něj vláda potřebuje už jen na omezení pohybu lidí. 

Valachová s Kubou souhlasí. Přiznala, že ani sociální demokraté ve sněmovně netuší, jak chce vláda dál postupovat, když požaduje opět prodloužení nouzového stavu. „Už bych právě předpokládala plán, jak se budeme postupně přesouvat do mírnějších pandemických pravidel, tak abychom měli zajištenou zdravotní péči. Chceme děti zpátky do škol a zároveň, abychom měli zajištěnou bezpečnost na pracovištích,“ řekla Valachová.

Poslankyně trvá na tom, že vláda musí mít jasnou strategii, když chce poslední týden v březnu o nouzovém stavu ve sněmovně jednat.

Hrnčíř zopakoval, že prodlužovat nouzový stav v současnosti je zbytečné. Podle něj kabinet nemá žádný další plán, jen další nouzový stav. „Hledají cesty a nějaká opatření, ale myslím si, že žádný plán neexistuje,“ dodal.

Omezení pohybu

Politici se také shodli, že Češi opatřením už nevěří a řada z nich je porušuje. „Vést tady debatu, když se jdu projít někam za hranice obce, jestli mohu být rizikem pro šíření covidu, je přece úplný nesmysl,“ podotkl Kuba. 

Valachová upozornila, že otázka místa pobytu a zákazu je věc, která by měla být co nejrychleji jasná. „Nouzový stav je opravdu potřeba pouze tehdy, například v případě omezení pobytu a pohybu, určit na celém území republiky,“ dodala.

Poslankyně ČSSD ale zdůraznila, že zbývá ještě deset dní a spíš než vláda rozhodne hlavně situace na jednotkách intenzivní péče. „Pokud bude lepší, tak věřím, že můžeme ustoupit od pravidel nouzového stavu,“ řekla.

Podle Hrnčíře jsou lidé ale hlavně frustrovaní. Trvá na tom, že opatření musí být hlavně srozumitelná. „Pokud tato opatření nedávají smysl, tak ta vůle je dodržovat se zmenšuje, a to je ten problém,“ uzavřel Hrnčíř.

Současné přísné restrikce se ale podle vlády nebudou uvolňovat, dokud neklesne počet hospitalizovaných. Teprve po zlepšení epidemické situace by se mohl postupně začít obnovovat provoz ve školách. Ministerstvo zdravotnictví v úterý zveřejnilo nový plán, mezi prvními by se měli k prezenční výuce vrátit žáci celého prvního stupně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda projedná novelu trestního zákoníku. Zasedá i koaliční rada

Vláda na pondělním zasedání projedná například rozšíření trestného činu obchodování s lidmi o zneužívání náhradního mateřství, nezákonné osvojení a nucený sňatek. Pro nadbytečnost kabinet nejspíš odmítne novelu o předcházení ekologické újmě, kterou předložila skupina opozičních poslanců. Jednání ministrů kvůli návštěvě premiéra Andreje Babiše (ANO) v Bavorsku povede vicepremiérka Alena Schillerová (také ANO). Dopoledne zasedá také koaliční rada.
04:04Aktualizovánopřed 3 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne hovořili o konci ministerské nominace Turka

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o konci ministerské nominace poslance Filipa Turka (za Motoristy). Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s prezidentem Petrem Pavlem oznámil, že hlava státu jej nikdy nejmenuje. Motoristé však jiného kandidáta místo Turka navrhnout nehodlají. Hosté hovořili také o historickém propojení Čechů a Slováků jedním jazykem – československým. Tehdejší politické vedení tím chtělo udržet republiku po roce 1918 pohromadě. Diskuze se týkala také zisku dvou medailí během nedělních soutěží zimní olympiády v Itálii. Pozvání do debaty přijali herec, politik a diplomat Martin Stropnický, komentátor týdeníku Echo Daniel Kaiser, právnička a bývalá politička Kateřina Valachová, neurochirurg Vladimír Beneš a herec a režisér Milan Šteindler. Pořadem provázela Klára Radilová.
před 1 hhodinou

Vnitro dostatečně nechrání měkké cíle, míní NKÚ

Ministerstvo vnitra nevytvořilo podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ani po osmi letech funkční systém ochrany škol, nákupních či kulturních center nebo nemocnic, byť to předpokládala koncepce ochrany měkkých cílů pro léta 2017 až 2020. Také podle úřadu zanedbávalo svou koordinační roli a splnilo jen dva ze čtyř pilířů, na nichž měl systém stát. Úřad o závěrech své prověrky informoval v tiskové zprávě.
před 1 hhodinou

Studenti vyvinuli aplikaci na vyhledávání brigád

Gymnazisté z Humpolce spouští novou aplikaci na brigády – studenti si mohou snáz najít přivýdělek a firmy zase potřebné síly. Prototyp je hotový a na Vysočině právě začíná testování mezi středoškoláky.
před 2 hhodinami

Léky do boxů nebo domů. Vojtěch chce spustit zásilkový výdej léků na předpis

Namísto cesty do lékárny by si lidé mohli nechat léky na předpis doručit domů nebo do výdejního boxu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) chce zásilkový výdej zavést nejpozději od ledna 2028. Část farmaceutů ale upozorňuje na možné dopady na bezpečnost pacientů, zejména kvůli kontrole kontraindikací, i na riziko, že změna oslabí dostupnost lékáren v regionech.
před 4 hhodinami

Babišovi vypršela před měsícem lhůta na vyřešení střetu zájmů

Je to přesně měsíc, co premiérovi Andreji Babišovi (ANO) uplynula 30denní lhůta, během které měl podle zákona vyřešit svůj střet zájmů. Firmy, které vlastní a které pobíraly státní dotace, ale dosud nepřevedl do svěřenského fondu, jak slíbil. Čeká podle svých slov na souhlas ze dvou zemí Evropské unie. Nově se také objevily rozpory mezi tím, co Babiš slíbil, tedy že k majetku se dostanou jeho děti až po jeho smrti, a tím, co je údajně napsáno v zakládací listině fondu.
před 13 hhodinami

Thonetům vrátí čestné občanství, jejich židle se v Bystřici vyrábějí dodnes

Obec Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku napraví historickou křivdu a po 78 letech vrátí čestné občanství vynálezcům ohýbaného nábytku Augustovi a Jakobovi Thonetovým, které jim komunisté vzali v roce 1948. Jejich patent na ohýbání bukového dřeva dnes v Česku využívá jako jediná firma sídlící v Bystřici. O židle vyvinuté v polovině 19. století mají pořád zájem zákazníci z celého světa.
před 14 hhodinami

ŘSD varuje před stopkou i pro rozestavěné projekty, dle vlády se výhled bude měnit

Vládou navržený střednědobý výhled rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v současné podobě ohrožuje plynulou výstavbu a může vést i k pozastavení rozestavěných projektů. Dokument počítá v letech 2027 a 2028 s výrazným poklesem peněz oproti letošku. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (nestr. za SPD) bude vláda výhled ještě měnit.
před 14 hhodinami
Načítání...