V Česku se léčí 43 Bělorusů se zlomenými končetinami, střelnými ranami a známkami mučení

Česko v programu Medevac zatím pomohlo 43 Bělorusům, kteří byli zraněni či pronásledováni tamním režimem Alexandra Lukašenka a nyní se léčí v Česku. Ministerstvo vnitra informovalo o tom, že někteří byli při střetech s bezpečnostními složkami postřeleni, jiní nesou i stopy mučení. Téměř všichni potřebují psychologickou pomoc.

„Hlavní důraz klademe na psychologickou pomoc, kterou potřebují téměř všichni. Na této pomoci spolupracujeme s hasiči, policií a jejich psychology,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministerstvo vnitra od začátku počítalo s příjezdem několika desítek Bělorusů, do soboty jich do Česka přijelo 43. „Celkem očekáváme příjezd cca padesáti pacientů. Jde o muže, ženy i celé rodiny, převážně o mladé vzdělané lidi ve věku 20 až 30 let. Nejmladšímu pacientovi je 15 let, nejstaršímu 56 let,“ sdělilo ministerstvo.

Známky mučení

Operační zákroky podstoupila většina pacientů už v Bělorusku. Zranění a psychická traumata jsou podle Hamáčka většího rozsahu, než se očekávalo. „Jde o střelné rány, mnohočetné zlomeniny celého těla, poranění očí a uší po výbuchu granátu, některé osoby vykazují dokonce známky mučení,“ uvedl.

Výjimkou nejsou ani otřesy mozku a podlitiny související s užitím násilí a popáleniny způsobené paralyzérem, dodal. Zranění podle lékařů často trpí akutní stresovou reakcí či posttraumatickou stresovou poruchou.

Pacienty vybíralo humanitární konzilium tvořené zástupci běloruské diaspory v Česku, o přijetí rozhodlo ministerstvo vnitra po ověření možností léčby a bezpečnostním prověření. Do Česka byli Bělorusové přepraveni individuálně letecky nebo pozemní cestou, podle možností a zdravotního stavu pacienta a při dodržení opatření v souvislosti s pandemií covid-19.

Náklady na léčbu včetně dopravy zaplatilo ministerstvo vnitra z rozpočtu programu Medevac pro tento rok, v prvním měsíci jsou to zatím zhruba dva miliony korun.

Se zdravotní a psychologickou pomocí běloruským občanům počítá vnitro po dobu několika měsíců, už teď řeší jejich další osud. „V úvahu připadá pokračování ve studiu v Česku, zaměstnání, žádost o azyl nebo v případě zájmu návrat do Běloruska,“ dodalo ministerstvo.

Nepokoje v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách

Nepokoje v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách. Úřady vyhlásily výrazné vítězství Lukašenka, který v čele země stojí od roku 1994. Značná část obyvatel ale považuje výsledky za zfalšované a začala proti nim demonstrovat. Lidé v ulicích dál žádají jeho odchod i přes tvrdý postup bezpečnostních sil vůči demonstrantům. Výsledky voleb neuznává ani EU.

S pomocí programu Medevac Česko od roku 1993 pomáhá v zemích zasažených válkou, konflikty či přírodními katastrofami. Slouží k vyslání lékařských týmů na místo nebo k odvezení zraněných k ošetření do českých nemocnic. Pomohl už ve 24 zemích několika tisícům zraněných. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým předsedou brněnského hnutí ANO je poslanec Václav Trojan

Novým předsedou brněnského hnutí ANO se v pátek stal šéf pěstírny léčebného konopí v brněnské fakultní nemocnici a poslanec Václav Trojan. Zvolila si jej oblastní organizace brněnského hnutí ANO, která o předsednictvo přišla po vyloučení deseti brněnských zastupitelů loni v prosinci. Trojan v čele nahradil náměstka primátorky René Černého, jenž spolu s dalšími zůstal v brněnské městské koalici jako nezávislý.
před 7 hhodinami

Je dobře, že muniční iniciativa bude pokračovat, řekl Macinka v Kyjevě

Návštěvou Ukrajiny chtěla vláda vyslat signál, že je pro ni důležité se s ukrajinskou stranou bavit a navázat co nejrychleji kontakty, řekl v Kyjevě ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Na společné tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou podotkl, že je dobře, že bude pokračovat muniční inciativa. Řekl také, že Západ by měl být schopen poskytnout Ukrajině dostatečné bezpečnostní záruky na to, aby byly jistou alternativou k členství Ukrajiny v NATO. Poslanec za Motoristy Filip Turek, který se návštěvy rovněž účastnil, prohlásil, že za válku může mimo jiné zahraniční politika supervelmocí a úvahy o rozšiřování NATO.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Foldyna má problém s vyslovením důvěry vládě kvůli muniční iniciativě

Poslanec SPD Jaroslav Foldyna uvedl, že bude mít problém vyslovit důvěru koaliční vládě ANO, SPD a Motoristů. Zdůvodnil to tím, že se koalice rozhodla pokračovat v muniční iniciativě pro Ukrajinu, kterou zástupci ANO a SPD před volbami kritizovali a slibovali její zrušení. Foldyna to napsal na Facebooku. Sněmovní schůze k vyslovení důvěry začne příští týden.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Turek podá žalobu na Pavla. Chce omluvu za zdůvodnění, proč nemá být ministrem

Poslanec Motoristů Filip Turek podá žalobu na ochranu osobnosti na prezidenta Petra Pavla, řekl v pátek v Kyjevě. Bude žádat omluvu, protože se ho hluboce dotklo páteční zdůvodnění, proč ho Pavel odmítá jmenovat ministrem životního prostředí. Turek opětovně vyloučil, že by Pavel mohl čelit kompetenční žalobě premiéra Andreje Babiše (ANO), která by měla vyjasnit, zda může navrhovaného člena vlády odmítnout.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Silné sněžení zkomplikovalo dopravu, problémy byly na dálnicích i v Praze

Západní polovinu republiky v pátek brzo ráno zasáhlo intenzivní sněžení, které zkomplikovalo provoz na dálnicích, horských silnicích i ve městech. Policie řešila zejména v západních, severních a středních Čechách a v Praze desítky nehod. Havárie se zatím podle dostupných informací obešly bez vážných zranění. Sněžení se v průběhu dne přesunulo i na Moravu a do Slezska.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Obviněná šéfka zlínské hygieny ke konci ledna rezignuje

Ředitelka krajské hygienické stanice (KHS) Zlínského kraje Eva Sedláčková, kterou policie obvinila kvůli údajnému ujetí od nehody, se rozhodla ke 31. lednu rezignovat, sdělila České televizi mluvčí ministerstva zdravotnictví Naďa Chattová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) odstoupení Sedláčkové respektuje a rozhodnutí považuje za odpovědný krok, který přispívá ke zklidnění situace a zachování důvěry veřejnosti ve fungování státní správy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Policie obvinila exposlance Wolfa, za útěk mu hrozí další dva roky za mřížemi

Ostravští kriminalisté obvinili bývalého poslance Petra Wolfa (tehdy ČSSD), který se od roku 2013 ukrýval před nástupem do vězení. Vyšetřovatelé ho viní z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. České televizi to sdělila mluvčí policie Soňa Štětínská. V případě odsouzení za nynější obvinění se mu trest může prodloužit až o dva roky.
před 13 hhodinami

Turek opakovaně prokazoval nedostatek respektu vůči právnímu řádu, napsal Pavel

Poslanec Motoristů Filip Turek opakovaně prokazoval podle prezidenta Petra Pavla nedostatek respektu vůči českému právnímu řádu. Počet, intenzita a dlouhodobý charakter svědčí o tom, že v jeho případě nejde o jednorázové excesy kupříkladu z mladické nerozvážnosti, odůvodnil prezident v dopise adresovaném premiérovi Andreji Babišovi (ANO), proč odmítl Turka jmenovat členem vlády. Dopis zveřejnil na webových stránkách Hrad.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...