Situace ve sportovní agentuře vyžaduje radikální změnu, myslí si Hamáček

Vládní koalice ANO a ČSSD se podle vicepremiéra a předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka zabývá problémy Národní sportovní agentury. Situace si podle něho žádá radikální změnu zahrnující celé vedení. Hamáček v Otázkách Václava Moravce uvedl, že ČSSD nechápe výměnu dvou místopředsedů v agentuře ani to, že si najala firmu na administraci části žádostí o dotace.

„Věřím, že se dohodneme na nějakém systémovém řešení. Z mého pohledu to vyžaduje docela radikální změnu. Týká se to celého vedení sportovní agentury,“ uvedl vicepremiér. Bez dalších podrobností poznamenal, že není nezbytné odvolání Milana Hniličky, který agenturu vede, pokud se věc vyřeší jinak.

V lednu Hnilička odvolal oba místopředsedy Ivo Lukše a Michala Janebu. Pozice obsadily Markéta Kabourková a Soňa Bergmannová. Server Seznam Zprávy informoval o tom, že agentura si na vyřizování části žádosti o dotace do sportu najala firmu za skoro šest milionů korun. Agentura krok hájí tím, že někteří zaměstnanci na dotace jsou nadále na ministerstvu školství a do agentury přejdou až s letošním červnem.

KSČM pochybuje o vedení agentury, podle Pirátů má mít vlastní agendu

Postup agentury vadí předsedovi KSČM Vojtěchu Filipovi, jde podle něho o vyhazování peněz. Filip pochybuje o tom, že Hnilička by měl v čele agentury zůstat. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše by měl být vznik úřadu nastaven tak, aby svou agendu prováděl sám.

Hnilička čelil koncem ledna tlaku na rezignaci kvůli nedávné účasti na oslavě v hotelu v Teplicích, při které se porušovala protiepidemická opatření. Nakonec se vzdal jen poslaneckého mandátu. S podporou premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstal v čele agentury, která od letoška místo ministerstva školství rozděluje veškeré dotace na sport.