Rozvolnění jako v Británii Vojtěch neplánuje. V Česku je málo očkovaných, i s nimi by ho považoval za risk

15 minut
Události, komentáře: Jak zrychlit očkování a předběhnout deltu
Zdroj: ČT24

Velké zpřísňování opatření se v Česku nechystá a ani nemůže vzhledem k rozsudkům, které stanovily ministerstvu zdravotnictví jasné mantinely pro zavádění restrikcí. Na druhé straně neuvažuje vláda ani o úplném uvolnění po vzoru Velké Británie. V Událostech, komentářích to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Rozdíl mezi Českem a Spojeným královstvím podle něj spočívá v menší proočkovanosti. O tom, že by bylo očkování proti covidu-19 alespoň pro některé skupiny obyvatel v Česku povinné, však ministr neuvažuje.

Adam Vojtěch se koncem května vrátil po mnohaměsíční pauze do fuknce ministra zdravotnictví, a to v situaci, kdy se epidemická situace v Česku rychle zlepšovala, denní počty nových případů padaly z tisíců na stovky – ale tím to skončilo a v červenci již denní počty nově nakažených postupně rostou. Na druhé straně zatím příliš nerostou počty hospitalizovaných pacientů s covidem-19.

Pro tento rozpor má ministr jasné vysvětlení – nákaza se nyní šíří mezi méně rizikovými mladými lidmi, mezi nimiž je jen málo očkovaných. „Tam, kde je vyšší proočkovanost, se nákaza nešíří – u seniornější populace. Tam, kde je proočkovanost nižší, se nákaza šíří. Není lepší ukazatel účinnosti vakcinace, než je aktuální epidemická situace,“ uvedl.

Z modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky podle něj nevyplývá, že by hrozila náhlá změna situace. „Nevyplývá, že by – byť by se situace dramaticky zhoršila – došlo k zahlcení v řádu následujících týdnů. Určitě ne vzhledem k proočkovanosti v rizikových skupinách,“ ujistil Vojtěch.

I tak považuje za důležité, aby se očkovali všichni, kdo můžou, což považuje za jediný způsob, jak ochránit ty, kteří se očkovat nemohou například kvůli zdravotním problémům, nebo u nich již vakcína dostatečně nezabírá. Očkování však ani nadále nebude povinné, a to ani pro některé skupiny obyvatel, k čemuž přistupují některé státy.

„Nechtěl bych v tuto chvíli hovořit o povinnosti očkování proti covidu. Myslím si, že na to není doba. Očkování je dobrovolné,“ zdůraznil ministr zdravotnictví. Dodal, že případnou povinnost by musel stanovit zákon. „Nemyslím si, že je pro to v Poslanecké sněmovně vůle,“ poukázal.

Přesto se tlak na očkování zvýší, prostředkem má být konec proplácení preventivních testů z veřejného zdravotního pojištění. „Pro systém je mnohem efektivnější, pokud je člověk naočkován. Je to jednorázová úhrada a pak neskončí v nemocnici. Proto říkáme, budeme hradit testy, které budou indikovány lékařem, pokud má příznaky, hrazené budou i testy ve školách. Ale testy pro restaurace, cestování a podobně předpokládáme, že bychom přestali hradit,“ shrnul Vojtěch plány, které by měla vláda uskutečnit v září.

Za hlavní riziko pro další vývoj pandemie covidu-19 je považována varianta delta, která byla dříve známa jako indická. Kvůli obavě z ní nařídilo ministerstvo laboratořím, aby u pozitivních vzorků provedly takzvanou diskriminační PCR, která by měla určit, zda je ve vzorku zmutovaná verze viru. Podle Adama Vojtěcha to však laboratoře nedělají, nebo si výsledky nechávají pro sebe. Nedodaly je podle něj v desítkách procent případů.

„Už jsem zadal paní náměstkyni Svrčinové – hlavní hygieničce – abychom s některými laboratořemi vedli správní řízení. Jsou laboratoře, které nám v tuto chvíli hlásí pozitivní výsledky z ledna nebo z února, což je neakceptovatelné,“ uvedl. Upřesnil, že ve správním řízení hrozí laboratořím za porušení ministerského nařízení až třímilionová pokuta.

Navzdory deltě má nyní ministerstvo zdravotnictví podle Vojtěcha jen omezené možnosti, kdyby chtělo opět začít zavádět restrikce ve snaze zabránit novému velkému rozšíření nákazy. „Nemůžeme dnes dělat jakákoliv opatření, máme judikaturu, která je poměrně restriktivní. Říká, že restriktivnější opatření je možné dělat pouze v nouzovém stavu. Tam si myslím, že nejsme, takže budeme muset zvažovat ten aspekt, že pole už není volné z hlediska možných epidemických opatření,“ poukázal Vojtěch.

Na druhé straně úplné zrušení všech zbývajících omezení také není na pořadu dne, doplnil. Velká Británie sice něco takového oznámila, ale Vojtěch vnímá rozdíly mezi ní a Českou republikou. „Británie je v jiné situaci, má vyšší proočkovanost. I tak si myslím, že je to brzy, že tento přístup ‚necháme to běžet a uvidíme‘ se nemusí vyplatit. Virus cirkuluje a mutuje. Přístup Británie a Singapuru je ojedinělý,“ uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračoval kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka. Pavel kritiku odmítl

Prezident Petr Pavel nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu, reagoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v Otázkách Václava Moravce na zprávu, že Pavel měl při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik středních bojových letadel. Podle Macinky se zachoval „jako slon v porcelánu“. Prezident odmítl kritiku, podle něj ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což označil za příležitost pro českého výrobce. Šéf sněmovny Tomio Okamura (SPD) také podotknul, že prezidentovo vyjádření upravila ukrajinská média a později převzala ta česká.
14:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 4 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 5 hhodinami

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 8 hhodinami

Policisté chtějí větší přísnost vůči agresivitě za volantem

Policie chce přísněji zakročit proti úmyslné agresivitě řidičů na silnicích. Přibývá totiž nehod, za kterými stojí bezohledné chování lidí za volantem. Počet nehod kvůli agresivní jízdě se zvýšil z 1971 v roce 2023 na 2667 o rok později a 2984 loni. V drtivé většině případů šlo o přestupky. Ujíždění před hlídkou, vybržďování nebo třeba extrémní překračování rychlosti v obci by ale nově mohlo být trestným činem. Na změně zákona už se pracuje a hotová má být ještě letos. Kromě přísnějších trestů by mohlo dojít také k zabavení vozidla.
před 9 hhodinami

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 12 hhodinami
Načítání...