Psychiatr Cimický vyznamenání od Zemana nepřevezme. Obvinění dál odmítá

Psychiatr a spisovatel Jan Cimický se rozhodl, že za současné situace nepřevezme státní vyznamenání, které mu chce udělit prezident Miloš Zeman. Proti tvrzením několika žen, které lékaře obvinily ze sexuálního napadení a obtěžování, se hodlá aktivně bránit. Kvůli lékařskému tajemství a respektu k pacientům nebude ale tato obhajoba veřejná, uvedl Cimický ve vyjádření, které poskytl ČTK. Kancelář prezidenta uvedla, že Cimického rozhodnutí nepřevzít státní vyznamenání bere na vědomí a respektuje.

„Státní vyznamenání, na které jsem byl navržen, hodlám s ohledem na události posledních dní nepřevzít. Do doby uzavření této kauzy nechci, aby ocenění udělované každoročně významným osobnostem, které si toto uznání zaslouží, bylo letos jakkoliv zneváženo,“ napsal Cimický.

Od prezidenta měl známý lékař dostat vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu v dopise Zemanovi napsal, že Cimický by v dané situaci neměl vyznamenání dostat. Předseda vlády mimo jiné podle serveru iRozhlas.cz uvedl, že ctí presumpci neviny a není schopen posoudit pravdivost výpovědí. S ohledem na závažnost podezření ale považuje za vhodné, aby bylo od udělení vyznamenání upuštěno.

„Oznámení doktora Cimického samozřejmě bereme na vědomí a respektujeme,“ sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Jsem připraven se hájit, uvedl psychiatr

Obvinění, která jsou nyní vznášena, dopadají podle Cimického hlavně na jeho rodinu, spolupracovníky a také na jeho současné pacienty. „Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám,“ sdělil.

K vyjádřením pacientek o jeho údajném chování se kvůli lékařskému tajemství nemůže vyjadřovat. Uvedl nicméně, že za svůj život se setkal i s tím, že mu pacienti vyhrožovali či ho fyzicky napadli, někteří ho nenáviděli, jiní mu zase projevovali přespřílišnou náklonnost daleko za hranicí společenské normy.

„Má obhajoba z podstaty mého povolání a hlubokého respektu ke všem svým pacientům a profesnímu okolí nebude veřejná,“ prohlásil Cimický. Ve společnosti podle něj čím dál častěji panuje presumpce viny a možnosti obrany pro neprávem obviněného spočívají pouze ve formě soudních řízení. „Případy se však táhnou několik let a každý si ve výsledku pamatuje pouze prvotní nařčení,“ poznamenal.

Ze sexuálního napadení obvinila Cimického i zpěvačka a herečka Jana Fabiánová

Cimický už dříve popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl, a to v reakci na informaci, že psychiatr dostane státní vyznamenání. Posléze jej ze sexuálně laděných útoků či nevhodného chování obvinilo několik dalších žen.

Případem se už zabývá pražská policie. Cimický v prohlášení uvedl, že na vyzvání se samozřejmě vyjádří vyšetřovacím orgánům a bude se aktivně snažit dokázat svou nevinu. „Lékař musí lidem pomáhat, ne být pro ně hrozbou. To jsem vždycky ctil a ctít budu,“ zdůraznil a poděkoval za obrovskou vlnu podpory a solidarity, která se mu dostává od rodiny, odborné i laické veřejnosti a jeho pacientů.

Někdejší Cimického nadřízený psychiatr Zdeněk Bašný v ČT řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisují obtěžování právě z této doby.

Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po dvanácti, pěti či třech letech podle závažnosti činu.