Průvodem z pražské Letné k ukrajinské ambasádě si lidé připomněli výročí Putinovy agrese

V Praze si v podvečer lidé připomínali výročí ruského vpádu na Ukrajinu, průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského vládce Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny, britský velvyslanec či velvyslanec Spojených států amerických.

Akci nazvanou „Vidíme jasně, co je třeba udělat“ pořádaly spolek Milion chvilek, Paměť národa, ukrajinské velvyslanectví či iniciativa Dárek pro Putina. Na organizaci se podíleli také motorkáři z Havloids Memorial Club.

Pavel při svém vystoupení řekl, že je až zarážející, kolik toho má Česko společného s Ukrajinou. Poukázal na podobnost se Sudetami. „Protože tehdy před druhou světovou válkou se Hitler choval stejně, jako se choval teď Putin ve vztahu k Ukrajině,“ podotkl. Dodal ale, že Ukrajina se brání a zaslouží respekt. Poznamenal, že na jedné straně je první výročí smutné, protože jde o válku, která přináší „obrovské“ oběti na životech, na druhé straně je to ale výročí povzbudivé, protože Ukrajina se hrdinsky brání. Putin své zemi uškodil, Rusové jsou považováni za barbary, dodal.

Chargé d'affaires ukrajinského velvyslanectví Vitalij Usatyj poděkoval Čechům za pomoc Ukrajincům, britský velvyslanec v Česku Matthew Field zase Ukrajině, že bojuje za svobodnou Evropu.  

V úvodu setkání na Letné promluvil publicista a spisovatel Jiří Padevět. Vedle výročí války na Ukrajině připomněl také 75. výročí komunistického puče v Československu a také 73. výročí úmrtí faráře Josefa Toufara na následky mučení příslušníky StB.

„Zkusme alespoň tímto pochodem vzkázat agresorovi, že jsme na straně Ukrajiny, na straně svobodného světa vzdorujícího východní despocii,“ řekl.

Akci podpořil také velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet. „Jsem hrdý, že tu mohu stát s vámi a opakovat své jednoduché poselství. Stojíme na straně Ukrajiny, stojíme s vámi a nikam neodejdeme. Sláva Ukrajině,“ prohlásil. S poděkováním lidem za podporu vystoupil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Videomapping na vnitru, vlaječky u ruské ambasády

Průvod šel po úvodních projevech řečníků na Letné a videomappingu na budovu resortu vnitra k ruskému velvyslanectví a dál k ukrajinské ambasádě, kde bylo velké zastřešené pódium a velkoplošná obrazovka, na níž se promítaly záběry z války a zdravice.

Ukrajinu přišli podpořit lidé nejrůznějšího věku, v průvodu šly i maminky s kočárky či pejskaři, vedle Čechů bylo slyšet i mnoho Ukrajinců.

„Přišli jsme podpořit Ukrajinu. Česko by mělo pokračovat v dodávkách materiálu a peněz do země,“ řekl ČTK starší pán. Student ČVUT s kamarády věří, že i touto cestou je potřeba vyjádřit podporu a ukázat, že Češi za Ukrajinou stojí.

Pochod kolem ruské ambasády s kladením ukrajinských vlajek
Zdroj: Michaela Říhová/ČTK

U ruského velvyslanectví účastníci pochodu bučeli, volali „hanba“ a „Putin je fuj“. Nicméně dav se podle zpravodajky ČTK nezastavoval a pokračoval dál ulicí Ukrajinských hrdinů. V parku u náměstí Borise Němcova je kříž, u kterého někteří zapichovali ukrajinské vlaječky do země.

Na koncertu v úvodu vystoupila kapela z ukrajinského Charkova a poté dětský ukrajinský sbor. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové je důležité, aby nikdo nezůstal stranou, je potřeba, aby mladí mohli studovat. Je potřeba si všímat, jak se v Česku žije všem – dětem, dospělým i starším lidem, řekla na pódiu před vystoupením Davida Kollera s kapelou. Podobně se už předtím vyjádřil i ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Zdravici mezi jednotlivými vystoupeními poslal také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a v závěru i bývalý velvyslanec Ukrajiny v Česku Jevhen Perebyjnis.

Koncert poslouchali lidé v chladném počasí za střídání deště a sněžení. Na akci, která skončila zpěvem české hymny chvíli před 22:00, dohlížely desítky policistů z pořádkové, kriminální a dopravní policie včetně antikonfliktního týmu. „Vše to bylo bez narušení veřejného pořádku,“ sdělila policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

Rok konfliktu

Rusko otevřeně zaútočilo na Ukrajinu loni 24. února. Konflikt si od té doby vyžádal životy tisíců ukrajinských civilistů a miliony dalších lidí vyhnal z domovů. Ruská agrese vyvolala masivní vlnu solidarity v České republice i zahraničí. Západní lídři kroky Moskvy odsoudili a země proti Rusku uplatňují sankce.

Agentura DPA pak informuje o demonstraci v Berlíně zaměřené proti dalšímu posílání zbraní na Ukrajinu a za zahájení mírových jednání s Ruskem. S odvoláním na sdělení policie hovoří o účasti nejméně 13 tisíc lidí.

Mírová jednání s Ruskem podle Západu i Ukrajiny v tuto chvíli nejsou možná mimo jiné proto, že Moskva trvá na uznání ukrajinských území, která anektovala v rozporu s mezinárodním právem, za ruská. Kyjev požaduje úplné stažení ruských jednotek z ukrajinského území, reparace a stíhání osob zodpovědných ze válečné zločiny, připomněla DPA.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová vláda chce na provozu ministerstev ušetřit pět procent

Noví ministři navrhují rušení neobsazených míst a konec některých úředníků na svých resortech. Škrty má v pondělí schvalovat vláda. Podle odborů ale dosavadní postup zatím plně neodpovídá zákonným požadavkům. Kritiku vzbuzují například kroky předsedy Motoristů Petra Macinky. Vláda ANO, SPD a Motoristů chce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na provozu ministerstev ušetřit pět procent.
06:00Aktualizovánopřed 15 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne hovořili o jmenování nové vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali jmenování nové vlády ANO, SPD a Motoristů a s tím spojené převzetí jednotlivých resortů novými ministry. Debata se týkala také předvánočního období. Pozvání přijali bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář, šéfredaktor Echo24 Dalibor Balšínek, spisovatelka, kuchařka a gastronomická novinářka Dita Pecháčková, výkonný ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a herec Jan Antonín Duchoslav. Moderoval Lukáš Dolanský.
před 18 mminutami

Na Štědrý den se objeví sněhové přeháňky

V Česku se na Štědrý den objeví sněhové přeháňky, občasné sněžení očekávají meteorologové zejména v jižní polovině území a na horách. Nejvíce sněhu by do Štědrého večera mělo napadnout hlavně na Šumavě, v Pošumaví a Novohradských horách, lokálně kolem pěti centimetrů, výjimečně až deset centimetrů. Souvislejší sněhovou pokrývku očekávají meteorologové také v Jeseníkách a okolí. Zbývající sváteční dny budou slunečnější a také mrazivé.
07:56Aktualizovánopřed 31 mminutami

O svátcích budou velké obchody většinou zavřené

Obchodní řetězce a nákupní centra budou mít o Vánocích naposledy otevřeno na Štědrý den, který letos připadá na středu, maximálně však do 12:00 hodin. Ve čtvrtek 25. prosince a v pátek 26. prosince budou mít všechny velké obchody zavřeno, stejně tak i ve čtvrtek 1. ledna. Děti šly letos do školy naposledy v pátek 19. prosince a vrátí se v pondělí 5. ledna.
před 2 hhodinami

Pavel se sejde s Turkem. Motoristé na jeho ministerské nominaci trvají

Prezident Petr Pavel v pondělí dopoledne přijme na Pražském hradě poslance Filipa Turka (nestr. za Motoristy). Strana nadále trvá na tom, aby se Turek stal ministrem životního prostředí. Úřad v současnosti vede dočasně ministr zahraničí a předseda strany Petr Macinka.
před 6 hhodinami

Piety i mše uctily oběti předloňské střelby na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomněli památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konaly se i další akce, které připravily spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vánoce nárůst nemocných zřejmě přibrzdí

Chřipka, covid a další respirační nemoci se šíří Českem. Podle hlavní hygieničky počet lidí s respiračními nemocemi dosáhl hranice epidemie. Nejvíc nemocných přibývá mezi dětmi. Lékaři potvrdili i výskyt chřipkového viru H3N2 subtypu K, na který hůř funguje očkování. Blížící se vánoční svátky podle odborníků nárůst nemocných přibrzdí, ale období nemocí nejspíš prodlouží.
před 11 hhodinami

Tresty za kriminalitu se změní. Někteří vězni se dostanou na svobodu

Od Nového roku začne platit novela trestního zákoníku, která upravuje výši trestů. Za opakované drobné krádeže nebo neplacení výživného soudy nebudou posílat pachatele tak často za mříže. Soudci budou muset kvůli novele přezkoumat podle ministra spravedlnosti Jeronýma Tejce (za ANO) zhruba čtyři tisíce rozsudků, jestli jsou některé odsouzené činy trestné i podle nové úpravy.
před 12 hhodinami
Načítání...