Prezident Zeman podepsal státní rozpočet se schodkem 280 miliard. Bude se však ještě měnit

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun, informoval Hrad. Jde o první státní rozpočet koaliční vlády Petra Fialy (ODS) vzešlé z loňských sněmovních voleb. V souvislosti s dopady ruské invaze na Ukrajinu se zřejmě bude muset ještě měnit.

Prezident ve sněmovně při úvodním kole debaty v polovině února označil návrh rozpočtu na rozdíl od premiéra Petra Fialy (ODS) za proinflační, podle Zemana není ani prorůstový. Neruší žádné daňové výjimky, které stát stojí 380 miliard korun, uvedl tehdy. Fiala naopak mluvil o rozpočtu jako o protiinflačním a úsporném.

Schválený rozpočet počítá s příjmy 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy. Fiala už ohlásil, že rozpočet bude potřeba novelizovat, ale až budou jasné konkrétní potřeby úprav v návaznosti na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny i českým občanům a firmám kvůli rostoucím cenám energií.

Stát bude moci podle schváleného a podepsaného rozpočtu začít hospodařit den poté, co vyjde ve sbírce. Skončí tak zhruba dva a půl měsíce trvající rozpočtové provizorium.

Ekonomičtí analytici v únoru v reakci na prezidentova slova uvedli, že rozpočet Fialovy vlády je méně proinflační, než byl původní návrh bývalého kabinetu Andreje Babiše (ANO), a tím způsobem protiinflační je. Návrh rozpočtu Babišova kabinetu předpokládal schodek o 97 miliard korun vyšší.

Rozpočet vychází z toho, že růst ekonomiky zrychlí letos na 3,1 procenta z loňských 2,9 procenta. Vláda však již při jeho předložení upozornila, že budoucí vývoj ekonomiky zatěžuje řada rizik, která v úhrnu znamenají vychýlení růstu směrem dolů. Česká národní banka podle své únorové prognózy očekává růst o tři procenta. Vláda již dříve ale také upozornila na rizika související s ruskou invazí na Ukrajinu a s protiruskými sankcemi.

Přesuny uvnitř rozpočtu

Spotřebitelské ceny letos porostou podle vlády o 8,5 procenta. S pokračujícím růstem ekonomiky však kabinet současně očekává pokles nezaměstnanosti. Poslanci při schvalování rozpočtu podpořili návrhy na přesuny peněz uvnitř rozpočtu, které vznesli poslanci vládní koalice. Koaliční většina tak například odebrala milionovou dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu. Opoziční zákonodárci se svými návrhy neuspěli.

V rámci škrtů v rozpočtu také poslanci odebrali téměř 22 milionů Kanceláři prezidenta republiky, sněmovna přišla o 39 milionů a Senát o 17 milionů. Ústavní soud přišel o víc než šest milionů.

Naproti tomu ministerstvo obrany dostalo do rozpočtu proti plánu o miliardu víc. Peníze použije armáda na nákup zbraní a posílení obranyschopnosti Česka v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Stát by tak měl letos dávat na svoji obranu 1,35 procenta hrubého domácího produktu. Poslanci také na návrh vlády přidali 1,8 miliardy korun z vládní rozpočtové rezervy na humanitární pomoc Ukrajině a na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Během jednoho z nejtragičtějších víkendů na českých silnicích zemřelo osm lidí

O uplynulém víkendu zahynulo na silnicích v Česku osm lidí, z toho pět motocyklistů. Jde o jeden z nejtragičtějších víkendů, uvedla v pondělí policie. V srpnu dosud při dopravních nehodách zemřelo 18 lidí, z toho 11 na motocyklech.
12:05Aktualizovánopřed 20 mminutami

Ke stažení vládní kulturní politiky vyzvaly profesní organizace, spolky i odbory

Profesní organizace, instituce, spolky, platformy či odbory působící v kultuře v otevřeném dopise vyzvaly vládu ke stažení nové Státní kulturní politiky ČR 2026–2030, která vznikla na ministerstvu kultury. Důvodem je způsob přípravy, který považují za netransparentní. Dopis žádá využití dokumentu o kulturní politice, který na podzim přijala předchozí vláda Petra Fialy (ODS).
před 2 hhodinami

Kontrola na Úřadu práce zjistila nedostatky v účetnictví za 5,6 miliardy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) během kontroly účetnictví Úřadu práce ČR (ÚP ČR) zjistil významné nedostatky v účetnictví v objemu 5,6 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že kontrola začala již loni, mohl úřad chyby a zjištěné nedostatky průběžně opravovat. Chyby za 3,5 miliardy korun úřad práce opravil, neopravené nesprávnosti za zhruba dvě miliardy korun nebyly podle NKÚ z hlediska účetní závěrky významné. V pondělí o tom informoval NKÚ.
před 3 hhodinami

VideoRozšíření asistované reprodukce u ministerstev naráží

Ministerstvo zdravotnictví se musí vypořádat s řadou připomínek k návrhu, který má rozšířit možnost umělého oplodnění i na ženy bez partnera. Přístup k umělému oplodnění má ze zákona pouze heterosexuální pár, což by ministerstvo chtělo změnit. Některé rezorty novinku nezpochybňují, proti jsou ale třeba ministerstva práce nebo spravedlnosti. Rezort práce a sociálních věcí má k návrhu sedm zásadních připomínek. Podle něj by stát například neměl uměle vytvářet matky samoživitelky. Zájem o umělé oplodnění vzrostl za posledních 15 let skoro na trojnásobek. Loni se díky asistované reprodukci narodilo dosud nejvíce dětí, více než pět tisíc.
před 6 hhodinami

Méně metrů, vyšší ceny. Nové byty jsou stále menší

Zájem o nové byty roste, jejich rozměry se ale postupně zmenšují. Podle developerů se za posledních deset let z průměrného nabízeného bytu vytratil prostor odpovídající jednomu pokoji a průměrná plocha novostaveb nyní dosahuje zhruba 56 metrů čtverečních. Na trhu se zároveň stále častěji objevují mikrobyty nebo prostory, které kvůli své velikosti ani nesplňují parametry bytu.
před 6 hhodinami

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
před 16 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
před 16 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.