Prezident Pavel jmenoval náčelníkem své vojenské kanceláře generála Hasalu

Prezident Petr Pavel jmenoval do funkce náčelníka své vojenské kanceláře brigádního generála Radka Hasalu. Funkce se ujme od 1. dubna. Na Pražském hradě bude spolupracovat i se svým předchůdcem generálporučíkem Janem Kašem, který odešel do civilu a ve vojenské kanceláři zůstane jako občanský zaměstnanec.

Hasala v souvislosti se jmenováním uvedl, že ve vojenské kanceláři ani u Hradní stráže neplánuje žádné zásadní změny. 

Za jeden ze dvou hlavních pilířů funkce náčelníka vojenské kanceláře označil řízení Hradní stráže a zajištění protokolárních akcí konaných na Pražském hradě, za druhý považuje podporu prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil. Chce pro něj představovat propojení s vedením armády.  

Čtyřiapadesátiletý brigádní generál Hasala dosud působil na pozici zástupce náčelníka generálního štábu jako inspektor Armády České republiky. K Vojenské kanceláři prezidenta republiky byl přidělen již před několika týdny ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), aby se mohl připravit na velení. 

Zkušenosti ze zahraničních misí

V čele devítičlenné kanceláře bude mít Hasala také za úkol chystat prezidentovi podklady například na jmenování generálů, profesorů vojenských škol nebo rektorů Univerzity obrany. Před cestami do regionů bude ve spolupráci s armádou připravovat případné návštěvy posádek. 

S nynějším prezidentem Petrem Pavlem spolupracoval už v minulosti, když v Bruselu vedl kabinet předsedy Vojenského výboru NATO. 

Hasala s Pavlem v Bruselu působil mezi roky 2015 a 2018, poté převzal v červenci 2018 funkci velitele Vojenské akademie Vyškov. Má zkušenosti i ze zahraničního nasazení, nasazen byl v Afghánistánu a v druhé polovině roku 2022 velel výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v Mali.  

S náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou se Hasala již domluvil na pravidelných i akutních schůzkách. „Aby byl zabezpečen tok informací z armády na vojenskou kancelář, aby mohla, pokud to bude potřeba, připravit podklady pro pana prezidenta,“ poznamenal. 

Do působnosti náčelníka hradní vojenské kanceláře spadá také Hradní stráž, jejíhož velitele jmenuje či odvolává. Změnu na tomto postu, který nyní zastává plukovník Jaroslav Ackermann, neplánuje. „Není k tomu žádný důvod,“ poznamenal.

Hasala podotkl, že oproti jednotkám, u kterých v minulosti působil, jsou činnost a funkce Hradní stráže specifické. S jejím chodem se proto v současné době seznamuje. Měnit zásadně nechce ani samotnou činnost Hradní stráže. Za svůj úkol považuje pokračování jejího rozvoje a naplnění již dříve zpracované koncepce Hradní stráže.

Hradní vojenská kancelář má kromě náčelníka dalších osm zaměstnanců. Nedávno byl mezi ně zařazen plukovník Otakar Foltýn, který rezignoval na post náčelníka Vojenské policie. Mezi občanské zaměstnance se zařadil její dosavadní šéf generál Kaše. Hasala chce využít jeho zkušeností z krizového řízení i znalosti koordinace dalších bezpečnostních složek sloužících na Pražském hradě. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Armáda pořídila čtyřicítku cisteren pro ochranu svých objektů

Armáda přezbrojuje a s ní i vojenští hasiči. Za zhruba půl miliardy korun pořídili celkem 37 cisteren, většinu v klasické červené barvě, ale čtyři jsou rovněž v armádní zelené. Chrání s nimi armádní základny, muniční sklady a výcvikové prostory. Stejně jako ostatní civilní stroje vozí vodu, hadice a vyprošťovací zařízení. Část vozidel má ale navíc například protichemické sady nebo zdravotnické vybavení. A specialitou všech jsou ve střeše zabudované termokamery. Hasiči u armády dostali také nové obleky, béžové, aby víc odrážely teplo, a se speciálními úpravami. Modernizací této části armády se zabývala Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Největší nábytkářské řetězce posilují svou pozici na trhu

Tržby z prodeje nábytku v Česku loni klesly asi o tři procenta na 43 miliard korun, vyplývá z odhadu Asociace nábytkářů. Lidé více kupovali zboží z dovozu než české výrobky. Poměr byl zhruba sedm ku třem. Úspěšný rok hlásí největší nábytkářské řetězce, které mají na trhu až třetinový podíl. Přestože prodej přes internet každým rokem roste, většina lidí míří za nábytkem do obchodních domů. Zboží chtějí vidět a vyzkoušet si ho. Častěji poptávají servis takzvaně na klíč. Do většiny velkých nábytkářských řetězců dodávají i české firmy. Obecně objem tuzemské výroby ale poslední dva roky klesá.
před 5 hhodinami

Dvacet pět tisíc přihlášek na SŠ za týden, uchazeči mají čas do 20. února

Za první týden podalo přihlášky na střední školy dvacet pět tisíc dětí. Většina se ještě rozhoduje. Přihlášku si mohou podat až do 20. února. Přijímačky budou psát v první polovině dubna. Už minulý týden ale žáci mohli posoudit své znalosti zdarma na zkoušce nanečisto od Cermatu. Komerční organizátoři po ní zaznamenávají větší zájem o volné termíny. V Praze je letos přes jedenáct tisíc deváťáků, tedy o pár stovek méně než loni. Zhruba třetina přihlášek na zdejší střední školy ale chodí ze Středočeského kraje. Celkově je pro více než sto tisíc deváťáků na veřejných školách sto sedmnáct tisíc míst. Nabídka vzhledem k demografii mírně klesla. Některé obory ale posilují, reagují například na poptávku na pracovním trhu.
před 5 hhodinami

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí

Vláda ponechá v platnosti zpomalení růstu nových penzí, které začalo platit od ledna 2026. Kabinet Andreje Babiše tak zachová jednu ze dvou klíčových částí důchodové reformy prosazené předchozí vládou Petra Fialy (ODS), uvedl pro ČT ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Při schvalování reformy přitom politici z ANO i SPD slibovali, že zruší i tento parametr. V praxi to znamená, že lidem, kteří odejdou do penze v následujících letech, bude stát každý rok vypočtený důchod mírně snižovat.
před 6 hhodinami

Návrh rozpočtu podle Babiše neodporuje zákonu, rozpočtová rada je dle něj zbytečná

Návrh státního rozpočtu na letošní rok neodporuje zákonu o rozpočtové odpovědnosti, uvedl v pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova premiér Andrej Babiš (ANO). Nesouhlasí s opačným stanoviskem Národní rozpočtové rady (NRR), kterou označil za zbytečnou instituci. Premiér také řekl, že chce být aktivní v trestním procesu kauzy Čapí hnízdo, i když ho sněmovna ke stíhání nevydá. V pořadu rovněž nevyloučil budoucí spolupráci s jihočeským hejtmanem Martinem Kubou či se vyjádřil ke kauze zpráv předsedy Motoristů Petra Macinky.
před 12 hhodinami

K Nové zelené úsporám se vláda vrátí, uvedl Babiš

K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to v sobotu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle nějž program snížil lidem náklady. Předseda Motoristů Petr Macinka, který vede ministerstvo životního prostředí, dříve avizoval úpravu programu kvůli chybějícím penězům.
před 13 hhodinami

Brejchová byla nezapomenutelnou filmovou hvězdou, shodli se herci i politici

Jako na opravdovou hereckou hvězdu a ikonu českého a československého filmu vzpomínali v sobotu herečtí kolegové na Janu Brejchovou, která zemřela ve věku 86 let. Připomněli její talent, krásu i nezapomenutelné role. Hold legendární herečce a upřímnou soustrast její rodině vyjádřili také prezident Petr Pavel či premiér Andrej Babiš (ANO). Její úmrtí po dlouhé nemoci oznámili pozůstalí v pátek.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Šťastný by si přál olympiádu v Česku. Připustil ale ekonomickou náročnost

V Itálii v pátek večer začala olympiáda. Až do 22. února budou o medaile soutěžit skoro tři tisíce sportovců z devadesátky zemí. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) by byl rád, kdyby se olympiáda v budoucnosti pořádala také v Česku. Řekl to v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským. Připustil ale, že by to bylo ekonomicky náročné.
před 14 hhodinami
Načítání...