Praha umístila betonové zábrany u trhu na náměstí Republiky

3 minuty
Události: Bezpečnostní opatření na vánočních akcích
Zdroj: ČT24

Praha nechala umístit betonové zábrany k vánočnímu trhu na náměstí Republiky. Policejní mluvčí Jan Daněk upřesnil, že podle dohody pražské policie s vedením magistrátu budou betonové bloky nově také na náplavce. Jde podle něj o reakci na páteční útok na vánoční trhy v německém Magdeburku.

Betonovými zábranami byly dosud chráněny třeba trhy na Václavském a Staroměstském náměstí.

O nových bezpečnostních opatřeních v Praze mluvil v rozhovoru pro Blesk.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. „Vylepšujeme bezpečnostní opatření,“ řekl Daněk. Bezpečnostní opatření zpřísňují také některá města v Německu.

Policie v pátek uvedla, že od začátku adventního období je nastavený zvýšený výkon služby v místech s větší koncentrací lidí, jako jsou vánoční trhy a další kulturní akce.

„Policisté jsou tady z preventivního důvodu, to znamená, aby byli vidět, že tady jsou, aby se lidi cítili bezpečně, a samozřejmě, kdyby viděli něco netradičního nebo nebezpečného – odložené zavazadlo, podezřelou osobu –, tak to zkontrolují a celou situaci vyřeší,“ popsal mluvčí pražské policie Jan Daněk situaci na Staroměstském náměstí v Praze.

Česku nebezpečí nehrozí

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na útok v Magdeburku ujistil, že v Česku bezprostřední riziko nehrozí. „Policie situaci sleduje, během adventních trhů v Česku platí zvýšená bezpečnostní opatření,“ napsal v pátek na sociální síti X.

„Jsme v kontaktu s německými kolegy, ať už cestou národního operačního centra, nebo útvaru, který se zabývá extremismem, terorismem či kybernetickou kriminalitou, a zjišťujeme podrobnější informace,“ dodal Bocán.

Páteční útok na vánoční trhy v Magdeburku si vyžádal podle dosavadní bilance pět mrtvých a přes dvě stě zraněných. Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu na místě incidentu útok označil za strašlivý čin a dodal, že více než čtyřicet lidí je zraněno tak vážně, že je třeba se obávat o jejich život. Zatím není jasné, zda jsou mezi oběťmi nebo zraněnými lidé z Česka. V kontaktu s německými úřady je český generální konzulát v Drážďanech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 56 mminutami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 2 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 5 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 6 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 8 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 9 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 9 hhodinami
Načítání...