Plachta kolem Koněva budí kontroverze. Odpůrci zakrytí ji strhli už třikrát

Plachta, kterou nechala kolem sochy maršála Ivana Koněva nainstalovat Praha 6, dál budí kontroverze a emoce. Od páteční instalace se ji pokusilo strhnout už několik lidí. Jednou nedlouho poté, co tam vyrostlo lešení s plachtou, poté v noci na sobotu a zatím naposledy v sobotu odpoledne. Navečer sochu opět zakryly plachty, přibýt mají i mobilní zábrany.

Radnice Prahy 6 v pátek Koněvovu sochu na náměstí Interbrigády zakryla. Nechala kolem ní postavit lešení a pokrýt ho plachtou. Důvodem je snaha ochránit pomník před vandaly, řekl mluvčí městské části Ondřej Šrámek. V pátek odpoledne plachtu z lešení strhl aktivista Jiří Černohorský, radnice ji vpodvečer nechala na místo vrátit.

Po pátečním incidentu požádala radnice strážníky o zvýšenou ochranu. Přesto dlouho plachta kolem sochy nevydržela. Nejprve v noci na sobotu, kolem třetí hodiny ráno, si městští strážníci všimli neobvyklého pohybu plachty a zaslechli zvuk, který nasvědčoval tomu, že ji někdo zkouší rozřezat.

„Poté spatřili dva mladíky, kteří rychle od sochy odcházeli. Jeden měl v ruce železnou trubku. Následnou kontrolou plachty hlídka zjistila, že byla plachta chránící sochu potrhána a ze zadní části sochy sejmuta. Mladíky ve věku 22 a 23 let, kteří se k poškození přiznali, předala hlídka strážníků kolegům ze státní policie k dalšímu opatření,“ uvedla mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová.

Události ČT: U zakrytého pomníku Koněva zasahovala policie opakovaně (zdroj: ČT24)

„Oba muži jsou podezřelí z přestupku proti majetku, vyčíslená škoda činí čtyři tisíce korun,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Z téhož přestupku je podezřelý i Černohorský. Policie oba případy poškození plachty zadokumentovala a poté postoupí k dalšímu řízení správnímu orgánu, dodal Daněk.

V sobotu zhruba o půl třetí odpoledne pak znovu nainstalovanou plachtu strhl další odpůrce zakrytí sochy. „Strážníci na místě zadrželi muže, který přeřezal pásky u plachty,“ dodala  mluvčí pražské městské policie.

„Řekl, že chce zabránit tomu, aby byly přepisovány dějiny, že podle jeho slov předchozí zástupci města měli důvod, proč na místo sochu umístili a starosta Prahy 6 podle něj nemá mandát, aby toto měnil,“ popsala z místa redaktorka ČT Izabela Niepřejová výroky muže, který plachtu v sobotu odpoledne sundal. 

Plachta kolem Koněva dlouho nevydržela (zdroj: ČT24)

Podle něj socha na místě stála 40 let a nemá tak důvod se obávat, že by se jí něco stalo. Pak ho policisté odvezli k výslechu. 

Během dne také lidé přicházeli k soše pokládat protestní transparenty i květiny. U odkryté sochy se objevilo napsáno: „Maršála, který prošel frontou, těžko zakryje blbec.“

Večer se na lešení kolem sochy vrátila plachta. „Zároveň jsou posíleny hlídky policie. Znovunapnutí plachty přihlížel muž, který ji odpoledne odstranil a vykřikoval, že ji chce v neděli sundat znovu,“ přiblížila Niepřejová. V pondělí se má na místě uskutečnit protestní akce proti zakrytí sochy.

„Chtěli jsme sochu chránit, ale evidentně všechna řešení jsou v tuto chvíli špatná. Ať ji necháme na pospas, je ničena, pokud ji zakryjeme, je ničeno to zakrytí,“ reagoval mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.  

Starosta sochu nabídl do zahrady ruského velvyslanectví

Ruské velvyslanectví označilo jednání radnice za „opakované zneuctění památky vojáků Rudé armády padlých v bojích proti nacistům za svobodu Československa“. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) dostal policejní ochranu, protože kvůli postupu radnice dostával vyhrůžky fyzickou likvidací. 

Pomník byl v minulosti několikrát poškozen, naposledy byl polit minulý týden červenou barvou. Ruské velvyslanectví tehdy ostře odsoudilo pomalování pomníku a označilo to za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády. Ruské ministerstvo zahraničí pak kvůli kauze povolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě a vyjádřilo důrazný protest proti zhanobení pomníku.

Česká diplomacie sdělila, že nemůže do věci samosprávy zasahovat. Socha bude podle mluvčího Prahy 6 zakryta do doby, než se rozhodne, co s ní dál. O jejím osudu budou jednat 12. září zastupitelé Prahy 6. Kolář sochu v uplynulých dnech nabídl ruskému velvyslanectví, aby ji umístilo do své zahrady.

Podle mluvčího Šrámka zatím ambasáda radnici vyjádření k nabídce neposlala. Ruský zastupitelský úřad je od sochy vzdálen vzdušnou čarou jen asi 1,3 kilometru. 

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.

Ruská ambasáda v České republice v uplynulých dnech uvedla, že vandalský čin zavinila i radnice Prahy 6 tím, že na něj tabulku umístila. Koněv (1897 - 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu. V padesátých letech se stal hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. Koněvova socha v nadživotní velikosti byla odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.