Maršál Koněv zrudl. Starosta zatím sochu nechce čistit

3 minuty
Události: Praha 6 váhá, zda sochu maršála Koněva znovu čistit
Zdroj: ČT24

Rudou barvou někdo polil sochu Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči. Kontroverzního sovětského maršála, který bývá považován za osvoboditele Prahy na konci druhé světové války a který se také podílel na přípravě invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, potom dotyčný charakterizoval jako „krvavého maršála“. Koněvovu sochu polévali lidé barvou již dříve. Starosta Prahy 6 oznámil, že tentokrát ji radnice nenechá vyčistit, dokud s ní o soše ruská ambasáda „nezačne jednat konstruktivně“.

Nikoli růžovou jako v minulosti, nýbrž tentokrát rudou barvou polil někdo dejvickou sochu maršála Koněva a doplnil na podstavec nápis „Ne krvavému maršálovi! Nezapomeneme“. Politím se zabývá policie.

„Po deváté hodině nám bylo oznámeno, že sochu někdo poškodil barvou, takže na místo vyrazili kolegové, kteří to ohledali. Budeme pátrat po zatím neznámém pachateli,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. Na polití sochy upozornil jako první Deník N.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) vyjádřil pochopení pro lidi, kteří sochu polévají barvami, ačkoli připustil, že jde o vandalství. Původně avizoval, že radnice nechá sochu vyčistit, později ale oznámil, že prozatím zůstane Koněv potřísněn.

„Budeme znovu jednat s Rusy a znovu jim nabídneme, že si mohou sochu dát třeba k nim na ambasádu. A dodávám, že dokud nezačnou jednat konstruktivně a z jejich strany uslyším jen normalizační fráze o přepisování dějin, zůstane socha pomalovaná. Nakonec, rudý je rusky krásný…,“ napsal Kolář na Facebook.

Od minulého roku tabulky u sochy přibližují Koněvovu roli v roce 1968

Barva potřísnila Koněvovu sochu v době, kdy si Česko připomíná 51. výročí invaze vojsk některých zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Loni, u příležitosti půlstoletého výročí, přibyly k soše vysvětlující tabule, které ozřejmují, že Ivan Koněv nebyl pouze příslovečným osvoboditelem Prahy, nýbrž také velitelem vojsk, která v roce 1956 krvavě potlačila povstání v Maďarsku.

O pět let později byl Koněv u výstavby berlínské zdi a v roce 1968 se podílel na přípravě invaze do Československa. „Osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy,“ stojí na desce.

Proti vysvětlující tabulce protestovali čeští komunisté, nelíbí se ani ruskému velvyslanectví. Do Česka dokonce v době, kdy se její osazení připravovalo, přišla diplomatická nóta z Moskvy a na ministerstvu zahraničí si stěžovali velvyslanci některých postsovětských zemí. Tehdejší ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) ale odpověděl, že za sochu odpovídá radnice Prahy 6.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 9 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 20 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...