Už ne jen maršál osvoboditel: Koněvova socha dostala vysvětlující tabulky

Socha Ivana Koněva, která stojí na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči, dostala nové informační desky. Radnice Prahy 6 odhalila zrekonstruovaný památník odpoledne 21. srpna – 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy, na které se Koněv nepřímo podílel. Maršál je ale známý hlavně kvůli tomu, že se jeho vojska účastnila závěrečné fáze osvobození Prahy v roce 1945. Na to také poukazovala skupina lidí nespokojených s úpravami sochy. Radnice podle nich přepisuje historii.

Pražská socha maršála Koněva v posledních měsících opakovaně změnila barvu z omšelého šedo-zeleného bronzu na růžovou. Naposledy ji někdo polil barvou na Den vítězství – v noci na 8. května. „Útoky“ na sochu měly ovšem i jinou podobu. „Někdo ukradl písmenka, která jsou na podstavci,“ upozornil starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09).

Již několik let se totiž (nejen) v Praze 6, která sochu vlastní, diskutuje o skutečné historické roli příslovečného osvoboditele Prahy. Radnice se nakonec rozhodla přiblížit ji prostřednictvím vysvětlující tabulky.

Osvobodil, okupoval, rozdělil

Na žulovém podstavci Koněvovy sochy – která je sama opravená a vyčištěná – se tabulky v češtině, ruštině a angličtině objevily v pondělí, slavnostní odhalení následovalo odpoledne druhého dne, tedy 21. srpna. Zajistit, aby sochu zatím znovu nikdo neznečistil, dostali za úkol strážníci. „Požádali jsme městskou policii, aby zvýšila hlídky. Pomník už byl několikrát terčem,“ podotkl starosta.

Dříve se obdivovatelé sochy na náměstí Interbrigády dočetli, že muž v čepici a vojenském plášti, který jednou rukou kyne a ve druhé drží kytici šeříků, je „významný vojevůdce, maršál Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Koněv, dvojnásobný hrdina Sovětského svazu a hrdina Československé socialistické republiky, velitel vojsk 1. ukrajinského frontu, která zachránila 9. května 1945 Prahu před zničením“.

Nově se ale dočtou také o tom, že Koněv velel sovětské intervenci v Maďarsku v roce 1956, která zardousila zdejší povstání a stála tisíce životů, a byl u fyzického rozdělení Berlína zdí o pět let později.

Maršál Koněv je rovněž nepřímo spojen s intervencí v Československu, která začala rovných 50 let před odhalením vysvětlujících tabulek. Do země přijel na jaře 1968, aby se setkal s nově zvoleným prezidentem Svobodou, zatímco někteří členové jeho delegace začali mapovat terén pro případnou invazi. Koněvova reakce na vpád do Československa však zřejmě nebyla příliš nadšená.

Maršál Ivan Štěpanovič Koněv velel 1. ukrajinskému frontu, jehož jednotky byly nasazeny k závěrečnému útoku na Berlín a osvobodily severní, střední a východní Čechy a jako první vstoupily 9. května 1945 do Prahy. Na podzim 1956 řídil potlační maďarského povstání sovětskou armádou a jako velitel skupiny sovětských vojsk v Berlíně se v roce 1961 podílel na řešení tzv. druhé berlínské krize výstavbou Berlínské zdi. V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.
Text tabulky u sochy maršála Koněva

Odhalení informačních tabulí doprovázely protesty. Na jedné straně přišla skupina komunistických politiků, kteří tvrdí, že vysvětlující texty přepisují historii. To však radnice Prahy 6 odmítá. Starosta Kolář připomněl, že text schválil Vojenský historický ústav i Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd.

„Podle jiných historiků to pravda není. Doplňkové tabulky na pomník osvoboditelům – Rudé armádě, Koněvovi – kteří osvobodili Prahu a z velké strany osvobodili Českou republiku, opravdu nepatří,“ reagovala však předsedkyně pražské organizace KSČM Marta Semelová.

Na druhé straně přišli i stoupenci úplného odstranění pomníku s transparenty „Má na rukách krev, odstraňte ho“ nebo „Koněv = komunistická lež“.

Kam s ním?

Diskuse, zda má socha tak kontroverzní osobnosti v Bubenči vůbec zůstat, intenzivně probíhá posledních tři roky. Odstranění pomníku by ostatně nebylo bezprecedentní, Koněv míval podobiznu v Krakově, kde ji ale odstranili již na počátku 90. let.

Pražská socha čelila naproti tomu různým „útokům“. Několikrát ji kdosi polil růžovou barvou, letos v květnu na podstavec navíc napsal letopočty 1956 a 1968. Loni krátce po 17. listopadu se zase na podstavci objevily letopočty 1956, 1961 a 1968, které připomínaly roli Koněva při intervenci v Maďarsku či rozdělení Berlína. Radnice pak nechala sochu vždy vyčistit.

Nakonec padlo rozhodnutí sochu na náměstí Interbrigády ponechat, ale s vysvětlením, že nejde jen o nezpochybnitelného hrdinu-osvoboditele. „Říkali jsme si, že by byla škoda sochu nevyužít, když už tady je, že by mohla posloužit jako edukativní pomůcka k ukazování toho, čím si společnost ve 20. století prošla,“ řekl Ondřej Kolář.

To však vyvolalo ostré reakce některých postsovětských států. Rusko dokonce loni zaslalo protestní nótu, sáhla tedy k diplomatickému těžkému kalibru. Její postoj podpořily na přelomu roku dopisem zaslaným na ministerstvo zahraničí i Bělorusko, Arménie, Ázerbájdžán a Kazachstán hovoří o „pokusu o přepis dějin napsaných krví vojáků“.

Tehdejší ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) však do dění odmítl zasáhnout. „Jestliže píšete, že je socha symbolem vděčnosti Pražanů, vidím jako jediné možné řešení ponechat na Pražanech a jejich demokraticky zvolených zástupcích, aby si sami určili, jak má socha a její okolí vypadat,“ napsal v otevřeném dopise v odpovědi na stížnosti diplomatů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 20 mminutami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 16 hhodinami

Seniory v bzeneckém domově může ohrozit špatné zacházení, míní kancelář ombudsmana

Pracovníci kanceláře ombudsmana při loňské návštěvě v Domově u sv. Marušky v Bzenci na Hodonínsku, který zajišťuje domácí péči nesoběstačným a nemohoucím lidem, zjistili řadu pochybení. Například to, že odborné úkony, jako je podávání léků, dělal nekvalifikovaný personál. Klienti mohou být ohroženi špatným zacházením, upozornil zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm. Člen výboru spolku U sv. Marušky Lukáš Polánek nařčení vyvrací.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nebezpečná křižovatka na Rakovnicku je minulostí

Jedna z nejnebezpečnějších křižovatek na Rakovnicku je minulostí. V pátek se otevřela nová se dvěma kruhovými objezdy a mostem. Je součástí dálničního úseku u Hořoviček za jednu a půl miliardy korun. Silničáři ale průběžně upravují i další křižovatky, třeba tu u Mrákotína, která stála v zatáčce na horizontu. Někde je problém i příliš mnoho značek za sebou. K většině dopravních nehod ale dochází nejčastěji, když se řidiči naplno nevěnují řízení.
před 17 hhodinami

Starosta Řeporyjí Novotný pozastavil členství v ODS

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný odsouzený nepravomocně ke třem měsícům vězení s okamžitou platností pozastavil své členství v ODS. Ještě dopoledne předpokládal, že jeho další členství ve straně projednají pražští občanští demokraté až po pravomocném rozhodnutí. Předseda ODS a premiér Petr Fiala ve čtvrtek pro server Blesk.cz a poté v debatě s voliči v Jihlavě řekl, že se chce vyhnout formalitám a pražská ODS by o Novotném měla jednat v příštích dnech.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hotel Strindberg je kulisou pro komplikovanost vztahů

Postavy z nejvýznamnějších her švédského klasika Augusta Strindberga svedl dohromady současný australský dramatik Simon Stone. Potkávají se v jeho hře Hotel Strindberg v české premiéře na jevišti Národního divadla Brno.
před 20 hhodinami

Pohřešovaného starostu z Domažlicka našli policisté mrtvého

Sedmačtyřicetiletého pohřešovaného starostu obce Díly na Domažlicku Miroslava Rýdla, po němž od čtvrtka pátraly desítky policistů, hasičů i lidí z obce, našel v pátek odpoledne pátrací tým policie bez známek života, řekla policejní mluvčí Barbora Šmaterová. Muž odešel z domova ve čtvrtek a nebyly o něm informace, policisté vyhlásili celostátní pátrání.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...