Papír nestačí, daňové přiznání musí mnozí kvůli datovým schránkám nově podat elektronicky

Nahrávám video

Na podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá čas už jen do pondělí 3. dubna. Elektronicky to bude možné až do 2. května – a lidí, kteří se on-line formě nevyhnou, je letos výrazně více než dříve. Důvodem jsou automaticky zakládané datové schránky například všem živnostníkům. Momentálně je mají asi čtyři miliony uživatelů.

Šárka Loukotová Novotná má živnostenské oprávnění na vedlejší činnost. Daňové přiznání vždy podávala na papírovém formuláři a udělala to i letos. Aktivační údaje do datové schránky zřízené státem jí do té doby totiž nepřišly.

„O pár dní později mi volali z finančního úřadu, že je problém, že jsem to podala písemně, protože tu datovou schránku už mám. Já jsem byla dost překvapená, říkala jsem jim, že mi ten dopis dosud nedorazil. Paní byla milá, ale říkala, že to musím podat znovu, jinak že by mi mohly hrozit nějaké pokuty,“ popisuje Loukotová Novotná.

Finanční úřady teď řeší až tisíce podobných případů. „Pracovníci finančních úřadů maximálně napínají síly k tomu, aby obvolali všechny ty subjekty, aby vlastně tu elektronickou formu splnily. Máme poměrně značnou úspěšnost v tom, že subjekty si to daňové přiznání opraví,“ pochvaluje si šéfka Generálního finančního ředitelství Simona Hornochová.

Lidé v elektronickém podání často chybují

Případnými sankcemi za nedodání přiznání datovou schránkou se úřad bude zabývat později. „Až budeme vědět, jestli se vůbec budou vyskytovat nějaké daňové subjekty, které tu povinnost nesplní,“ vysvětluje Hornochová.

I elektronické podání má ale jasně daná pravidla. Lidé v nich často chybují. „Není možné například si vytisknout formulář, vyplnit ho v tištěné podobě, podepsat ho, oskenovat a podat datovou schránkou. Podnikatelé by to měli opravdu vyplňovat prostřednictvím aplikace finanční správy,“ upozorňuje advokát z KPMG Legal Tomáš Kočař.

Pokud se lidé s podáním daňového přiznání zpozdí o pět pracovních dnů, pokuta jim nehrozí. V případě, že by ho ale neodevzdali vůbec, úřad jim může udělit sankci až do tří set tisíc korun.

  
Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by neměly tento rok čekat na uživatele přísné sankce v případě chybného vyplnění elektronického daňového přiznání. „Mohu přislíbit, že komunikujeme na vládní úrovni, že bude, řekněme, jistá míra benevolence v letošním roce a že ten letošní rok by rozhodně neměl být rokem postihů,“ tvrdí Rakušan.

I podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy by měla letos platit pro uživatele datových schránek určitá tolerance. „Myslím si, že to bude opravdu problém, a my bychom i sami rádi navrhli generální pardon pro tuto situaci,“ podotkl.

Automatické zakládání datových schránek má státu i uživatelům ušetřit miliardy korun ročně. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) chce také do konce dubna předložit návrh, který umožní vymazání majitelů z veřejného seznamu. „Chtěli bychom změnit i ten princip, který byl nastaven u osob fyzických, kdy vy musíte aktivně říct, že nechcete, abyste byl v tom seznamu majitelů schránek, na to, abyste musel říct, že tam chcete být,“ uvedl Bartoš. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoUkrajinští váleční veteráni učí Čechy ovládat drony

Ukrajinští váleční veteráni učí zájemce v Česku létat s FPV drony. Ty umožňují pilotům pohled na terén z ptačí perspektivy, tedy tak jako by seděli přímo uvnitř létajícího stroje. Kurzy pořádá organizace Strong Europe, která se snaží přenášet zkušenosti z obrany Ukrajiny proti Rusku. Zapojili se lidé z bezpečnostní komunity i laici. K jejich motivům patří například snaha být připravený pro případ nebezpečí a umět se zapojit do obrany státu. Někteří přitom zdůrazňují, že není jejich stylem utéci ze země v případě války, jako to hlásají jejich známí.
před 3 hhodinami

„Jednání vázne.“ Odbory vyzývají vládu ke schůzce o zvýšení platů

Odbory požadují pro příští rok navýšení platů ve veřejné sféře výrazně nad dvě procenta. Méně by podle nich nepokrylo ani očekávanou inflaci. Vládu pak kritizují za to, že s nimi o odměňování zaměstnanců státu doteď nezačala jednat. V týdnu odboráři poslali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) otevřený dopis s výzvou, aby co nejdřív určil termín schůzky. Ministryně financí i šéf resortu práce vzkazují, že s debatou počítají. Kdy přesně, ale neřekli.
před 4 hhodinami

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany českých turistů v rakouských Alpách v neděli informují tamní média. Čtveřice Čechů se v sobotu dostala do potíží při túře pod horou Traunstein, a nakonec byla zcela vyčerpaná. Turisté podle serveru Kronen Zeitung přecenili své síly a příliš spoléhali na navigační aplikaci. Ve druhém případě zasahoval policejní vrtulník u české rodiny s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel, píše server MeinBezirk.
před 10 hhodinami

VideoTlačítko pro snadné vrácení zboží míří na e-shopy. Byť má zpoždění

Internetoví prodejci přidávají na weby tlačítko pro snadnější odstoupení od smlouvy, aby vrácení zboží bylo stejně rychlé jako jeho zakoupení. I pro ty zdejší už to mělo být povinností, Česko ale nestihlo včas přijmout evropskou směrnici. Zákon tak zřejmě bude platit od ledna. Tlačítko pro vrácení objednaného zboží musí být jasně viditelné a být v základním funkčním nastavením e-shopu. Tato povinnost platí pro všechny internetové obchody. Objem on-line nákupů roste rok co rok. Dnes na internetu nakupuje více než osmdesát procent populace. Takový počet Česko řadí na samotnou špičku Evropské unie, on-line nákupy tu tvoří asi patnáct procent maloobchodu.
před 16 hhodinami

VideoStále více Čechů míří v létě do Skandinávie

Stále více Čechů v létě cestuje do Skandinávie. Prodejci letenek odhadují, že celkově by ji letos mohlo navštívit asi o pětinu českých cestovatelů více než loni. „Klienti, kteří chtějí aktivnější dovolenou, nebo poznávací zájezdy, i kvůli teplotám volí sever,“ potvrzuje trend mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Bezděk. Právě rostoucí teploty napříč Českem i obvyklými dovolenkovými destinacemi poptávku podporují. A to i přesto, že průměrná dovolená ve Skandinávii vyjde o třetinu až polovinu dráž než ta ve Španělsku nebo Řecku. Zvýšený zájem Čechů zaznamenali i majitelé hotelů a penzionů v Alpách. Několikátým rokem po sobě roste zájem také o Polsko, kam se letos chystá dvanáct procent Čechů.
před 17 hhodinami

Při nehodě dvou aut na Brněnsku zemřeli dva lidé, čtyři se těžce zranili

Při nehodě dvou osobních aut u Pohořelic na Brněnsku zemřeli v sobotu vpodvečer dva lidé, další čtyři se těžce zranili. Silnice 53 byla v místě havárie několik hodin uzavřená, policie dopravu odkláněla. Nyní už je silnice otevřená.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

Účastníci pochodu Pride upozorňují na trvající nerovnosti i společenskou atmosféru

Prahou v sobotu prošly desítky tisíc lidí, aby vyjádřily podporu komunitě leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí (LGBT+). Na Štvanici, kde průvod končil, pokračuje program až do večerních hodin. I kvůli nedávnému útoku na podobnou akci v Berlíně dohlížely na pražský průvod stovky policistů a antikonfliktní tým.
8. 8. 2026Aktualizováno8. 8. 2026

VideoDomovu Mutice hrozí maximální pokuta. Neregistrovaná péče by mohla být trestná

Provozování nelegálních domovů pro seniory by mohlo být trestným činem. Nyní hrozí nanejvýš pokuta za poskytování služeb bez potřebné registrace. V mnoha případech provozovatelé pokutu řeší insolvencí a založí novou firmu. „Pak podnikají směle dál,“ popisuje náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (Naše Česko). Podle zástupce ombudsmanky existují v Česku nelegálních zařízení desítky. Změnu chystá ministerstvo práce a sociálních věcí i na základě stále prověřovaného případu z Táborska, na který upozornila ČT. Krajský úřad Domovu Mutice zřejmě udělí maximální pokutu dva miliony korun.
8. 8. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.