Ministr kultury Staněk rezignuje, jeho nástupce oznámí Hamáček koncem května

Nahrávám video

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odejde z funkce. Rezignaci podá k poslednímu květnovému dni. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček také do konce měsíce oznámí jméno Staňkova nástupce. Staněk čelil kritice mimo jiné kvůli odvolání ředitelů Národní galerie a Muzea umění Olomouc.

„Ve svém boji za spravedlnost a právo již necítím další podporu z nejvyššího vedení ČSSD, a proto jsem se rozhodl vyhovět výzvě předsedy strany Jana Hamáčka a k 31. 5. 2019 rezignuji na post ministra kultury,“ napsal Antonín Staněk premiéru Andreji Babišovi (ANO). V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes potom řekl, že je na prezidentovi Miloši Zemanovi, jak se k jeho rezignaci postaví.

Že se Staněk dohodl s předsedou své strany a vicepremiérem Janem Hamáčkem na svém odchodu z vlády po eurovolbách, uvedl jako první server Seznam zprávy. Informaci ČT potvrdila i mluvčí ČSSD Barbora Kalátová.

„Ministr kultury Antonín Staněk o tomto kroku předsedu ČSSD Jana Hamáčka předem informoval. Pan Hamáček jeho rozhodnutí respektuje, děkuje mu za jeho práci a nasazení na ministerstvu,“ uvedla. 

Sám Jan Hamáček míní, že resort kultury „za současné vyostřené situace potřebuje uklidnit a nový impuls“. Jméno nového ministra oznámí koncem měsíce. Zároveň se ve čtvrtek 23. května setká s prezidentem Milošem Zemanem. Ten přijme i odcházejícího ministra Staňka, a to 28. května. Končící ministr chce ještě ve funkci stihnout připravit podmínky pro výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie. Svému nástupci pak chce přenechat k předložení zákony o památkové ochraně a o veřejných kulturních institucích.

Rezignaci ovšem ministři neskládají do rukou stranického předsedy, nýbrž předsedy vlády. Staněk mu napsal, že navzdory ohlášenému odchodu z kabinetu stojí za všemi svými rozhodnutími. Je přesvědčen, že byla proti jeho osobě vedena kampaň.

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že očekával, že se situace kolem Staňka vyřeší ministrovým odchodem. „Já myslím, že to pomůže. Že to zklidní situaci, protože tlak byl velký. Ve finále jsem i čekal, že to takhle dopadne,“ řekl Babiš. Bude nyní čekat, až mu ČSSD navrhne Staňkova nástupce. Čeká ale zatím i na oficiální Staňkovu rezignaci. Že jeden z jeho ministrů skončí, se předseda vlády dozvěděl prostřednictvím SMS od Jana Hamáčka. Až dostane rezignaci oficiálně, odnese ji prezidentovi.

Staněk v posledních týdnech čelil kritice kvůli odvolání ředitelů dvou podřízených institucí – Jiřího Fajta z Národní galerie a Michala Soukupa z Muzea umění Olomouc. Ještě předtím vzbduila pozornost také Staňkova účast na křtu knihy, kterou napsal bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček.

Opozice Staňkův konec uvítala

Antonín Staněk čelil sílící kritice veřejnosti a také opozičních politiků. Ti jeho chystanou rezignaci vítají. Podle místopředsedy ODS Martina Baxy je Staňkův odchod nevyhnutelný. „Bohužel přichází později, než by bylo na místě. Jsem přesvědčen o tom, že ministr Staněk celým svým působením dokazoval, že kultuře nerozumí, nemá k ní vztah a ministrem se podle mě nikdy stát neměl,“ míní Baxa.

Martin Baxa jako předseda kulturního podvýboru Poslanecké sněmovny řekl v Událostech, komentářích, že Staněk ve funkci podle něj nic neudělal. „Není moc věcí, za které bych mohl pana ministra pochválit. Neřešil základní koncepční věci, bojoval proti navýšení rozpočtu ministerstva kultury,“ míní opoziční poslanec.

Nahrávám video

Podle poslankyně Lenky Kozlové (Piráti) je rezignace „logické vyústění postupných chyb a pochybení pana ministra, kterých byla za dobu, kdy byl ve funkci, celá řada“.

Předseda SPD Tomio Okamura si myslí, že Antonín Staněk ve vládě nebyl „ani kompetentní, ani viditelný“. Jeho rezignaci navíc považuje za důkaz nestability Babišova kabinetu, protože jde již o sedmou výměnu ministra. „Svědčí to o tom, že tato vláda nemá odborníky, není stabilní. Sedm změn za tak krátkou dobu, to tady opravdu ještě nebylo,“ uvedl Okamura.

Předseda KDU-ČSL Marek Výborný podotkl, že jej Staňkovo rozhodnutí potěšilo. „V situaci, kdy pan ministr ztratil elementární podporu uvnitř kulturní obce, kdy resortu zjevně nerozumí, jak vyplývá i z některých jeho mediálních výroků, kdy poškozuje českou kulturu i v zahraničí, jsme byli přesvědčeni, že není jiné možnosti, než aby ministr rezignoval a nastoupil člověk, který bude resort skutečně kompetentně řídit,“ uvedl Výborný.

Šéf TOP 09 Jiří Pospíšil potom vyzval ČSSD, aby za nového ministra „vybrali někoho, kdo je kulturní obcí respektován, spíše někoho, kdo kulturu dobře zná, ne jen profesionálního politika“.

Podle místopředsedy STAN Jana Farského Staněk ve vládě „neplní žádnou pozitivní roli a těžko se bude vzpomínat na cokoliv, co udělal ve funkci dobře“.

Nahrávám video

Onderka: Tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD

Jeho pozice slábla i v sociální demokracii, kritika zněla například z úst statutárního místopředsedy Romana Onderky. Ten nyní Staňkův krok ocenil s tím, že „tlak na ministra přerostl v tlak na sociální demokracii“. „Je dle mého názoru nutné resort kultury zklidnit. To bude jeden z hlavních úkolů pro nového ministra kultury za sociální demokracii,“ řekl.

Jan Hamáček se dosud veřejně za svého ministra stavěl. „Antonín Staněk udělal, co udělat musel,“ řekl o odvolání ředitelů Jan Hamáček ještě v nedělních Otázkách Václava Moravce. Podle zdroje Seznamu to ale byl právě Hamáček, kdo Staňka k rezignaci nakonec dotlačil.

Že Antonín Staněk skončí, vychází najevo téměř přesně měsíc po odvolání Fajta a Soukupa, ti museli funkce opustit 18. dubna. Krátce poté zástupci kulturních institucí a umělci sepsali petici za jeho odvolání. K pondělku ji podepsalo téměř sedm tisíc lidí. V petičním výboru jsou například producent a režisér Václav Marhoul, dokumentaristka Olga Sommerová nebo ředitel Centra současného umění DOX Leoš Válka.

„Petice přispěla k vítězství sjednocené kulturní scény. Kulturní scéna dala jasně najevo, že normalizační způsoby jsou v této zemi stále nepřijatelné,“ řekl Válka po oznámení Staňkovy rezignace.

Nahrávám video

Sami odvolaní ředitelé neskrývají pocit zadostiučinění. Jiří Fajt ale dal najevo, že ministrovým odstoupením nekončí jejich osobní spor. „Ministr na mě naskládal pomluvy a lži. Tomu se budu bránit právními kroky,“ avizoval. Olomoucké Muzeum umění pak tvrdí, že je odvolání jeho ředitele Soukupa neplatné, protože je Soukup nikdy nepřevzal osobně.

Kdo Staňka nahradí? Onderka post odmítl

Kdo bude novým ministrem kultury, není zatím vůbec jasné. Jednoznačně to vyloučil místopředseda ČSSD Roman Onderka s tím, že byl od počátku proti tomu, aby strana do vlády vůbec vstupovala. Podle politického analytika Lukáše Jelínka z Masarykovy demokratické akademie, která je sociální demokracii blízká, se ale tentokrát nemusí Jan Hamáček tolik ohlížet na vnitrostranická hlediska jako v době, kdy Staňka na ministerstvo nominoval. Šlo mu tehdy i o podporu olomoucké organizace ČSSD, ve které měl Staněk vliv.

Možností je tedy více. „Může nominovat někoho ze svých místopředsedů, může sáhnout po některém z bývalých ministrů, může sáhnout po někom zevnitř resortu,“ shrnul Jelínek.

Narodil se 2. března 1966 v Olomouci. Vystudoval Pedagogickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, před pěti lety se stal docentem pedagogiky. Deset let učil na středních školách v Liptovském Mikuláši a Šternberku. Od roku 2001 na fakultě vyučuje didaktiku společenských věd, je autorem tří monografií. V minulosti byl viceprezidentem Českého svazu házené.

Do ČSSD vstoupil v roce 2001, následující rok se zapojil do komunální politiky v olomoucké městské části Nové Sady. V roce 2010 se stal olomouckým zastupitelem, o čtyři roky později primátorem.

V říjnu 2017 se stal poslancem, když ze třetího místa přeskočil díky preferenčním hlasům lídra kandidátky Romana Váňu, a ve sněmovně ho tak nahradil. V únoru 2018 kandidoval na mimořádném sjezdu ČSSD v Hradci Králové na post předsedy strany, ale neuspěl – získal pouze 21 hlasů.

V červnu 2018 ho prezident Miloš Zeman jmenoval ministrem kultury v menšinovém kabinetu premiéra Andreje Babiše.

V polovině dubna 2019 odvolal Staněk ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích.

Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení: na Fajta kvůli autorské smlouvě na 1,2 milionu korun či kvůli dlouhodobým nájemním smlouvám uzavíraným NGP, u ředitelů olomouckého muzea se oznámení týká prověření nákupu předražených pozemků v minulosti.

Antonín Staněk (na snímku z března 2015)
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministři poprvé po vládním volnu jednají, zabývat se mají suchem

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se mají mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
01:34Aktualizovánopřed 3 mminutami

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý.
10:03Aktualizovánopřed 15 mminutami

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou tedy pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření firem zatím není známé.
před 34 mminutami

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 1 hhodinou

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 3 hhodinami

VideoV Česku je nedostatek krytů. Alternativou mohou být garáže i sklepy

V Česku je nedostatek bezpečnostních krytů. Aktuálně jich hasiči evidují jen přes patnáct set. V případě ohoržení by jejich kapacita vystačila jen pro zlomek obyvatel. Praha proto začne vyhledávat vhodné prostory pro takzvané improvizované úkryty, tedy bezpečná místa, kde by lidé přečkali jen nezbytně nutnou dobu. Typově jde například o podzemní chodby, sklepy, nebo podzemní parkoviště. S vytipováním budou pomáhat hasiči i univerzity. Zároveň ale vznikají i nové kryty, které staví soukromé firmy.
před 4 hhodinami

Obstrukce nejsou v dějinách tuzemských parlamentů nic nového

Pomalu se blíží opět schůze sněmovny, 25. srpna by měla projednat prezidentem vetovaný zákon, který mění rozpočtová pravidla. Už teď někteří poslanci počítají s dlouhou debatou a koalice mluví o opozičních obstrukcích. Ještě před rokem byli v opačných rolích. Jak ukázal sněmovní archiv, za první republiky byly spory politiků mnohem bouřlivější.
před 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.