Mediální svět je jiný než odborný. Je krutý a expertní zásluhy v něm nehrají roli, říká exmluvčí Cikrt k Arenbergerovi

Pro většinu novinářů je ministerstvo zdravotnictví poslední měsíce nejčastějším a nejdůležitějším zdrojem informací. Komunikace s úřadem ale často vázla, dosavadní zkušenosti teď proto žurnalisté srovnávají s novým vedením ministerstva. Pozici Petra Arenbergera (za ANO) a jeho mluvčí v rozhovoru pro pořad Newsroom ČT24 popsal zdravotnický novinář a někdejší mluvčí resortu Tomáš Cikrt. Nový ministr je podle něj zkušený komunikátor, který je ale ve specifické situaci.

Jak hodnotíte první dny ve funkci ministra zdravotnictví Petra Arenbergera? Dá se očekávat zlepšení komunikace ze strany ministerstva směrem k novinářům a veřejnosti?
Pan profesor Arenberger je velmi zkušený komunikátor, je lékař, který je s novináři v kontaktu už mnoho let. Dostal se ale do velmi nepříjemné situace, kdy musel bránit něco, co vymysleli jeho úředníci. Vypadalo to, že s příchodem nového ministra přichází nové móresy týkající se práva. Ale tak to vůbec není. On jenom respektoval, co mu první nebo druhý den, co byl ve funkci, úředníci jeho úřadu doporučili.

Očekáváte změnu?
Uvidíme v dalších dnech. Samotný ministr je velmi otevřený a komunikativní člověk. Ale situace je to specifická. Všichni víme, že do komunikace zasahuje premiér Andrej Babiš, který je nepředvídatelný a má svou komunikační linku, která se někdy bije s tou ministerskou. Také máme novou mluvčí. Přichází paní, která nikdy mluvčí nedělala, pracovala pouze v médiích. A má velké ambice. Ale až když člověk přijde do budovy ministerstva a až zjistí, co všechno ho tam čeká, pak teprve zjistí, jestli se ambice naplní.

Marketing a PR jsou podle premiéra důležité, zmínil to i v den výměny ministrů. Je podle vás úkolem Petra Arenbergera komunikaci zlepšit?
Úkolem je rozhodně zlepšit komunikaci, to je jasný úkol, kterým se netají ani premiér a ani pan profesor Arenberger. Součástí komunikace je očkovací kampaň, kterou asi nemůže ovlivnit ministr nebo jeho mluvčí, to je věc, která už je nějakým způsobem připravená.

„Úřad je decimován neustálými výměnami“


Proč právě on se stal ministrem? Máte nějaké vysvětlení?

Je lékař, který dlouhodobě komunikuje s médii. Stál za projektem Stan proti melanomu, čili se předpokládá, že bude s médii vycházet dobře. Je rozumný, klidný člověk, odborně nezpochybnitelný.

Samozřejmě, má to těžké, protože přichází ve finále epidemie, kdy už se stala spousta věcí a těžko se dá něco úžasného a nového vymyslet. Úřad je decimován neustálými výměnami, má nedostatečné vybavení. Ministr se má jenom málo o co opřít, takže je opravdu v těžké situaci.

Dalo by se říct, že tento obraz nového ministra pomohla vybudovat sama média?
Každý, kdo vystupuje veřejně, má nějaký mediální obraz. Jeho osobnost je zbudovaná tím, jak o něm novináři informují. Ale současně je to osoba, která je profesionál. Je to skutečně špička ve svém oboru, takže v tomto smyslu o něj nemusíme mít strach. Ale mediální svět je jiný než ten odborný, je krutý a často v něm odborné zásluhy nehrají roli.

Jako bývalý mluvčí Tomáše Julínka resort zdravotnictví znáte. Jaký styl komunikace by měl nový ministr a jeho tiskový odbor zvolit?
Naše boje s (Davidem) Rathem a (Jiřím) Paroubkem o třicetikorunové poplatky, to byla sranda oproti tomu, co se děje teď. Sám bych ho za těchto okolností nechtěl vést. A proto mi je žinantní radit někomu, co má dělat. Podle běžných zásad by si měli všichni sednout, mluvčí, ministr i premiér, a říct si, jak přesně budou komunikovat. A k tomu nedojde.

Pan premiér je zvyklý improvizovat, takže s tím mluvčí i ministr musí počítat. Teď je třeba zvládnout rozvolňování, a protože rozvolňování je vždycky složité, zahrnuje spoustu opatření, tak to musí ministr nějak měsíc dva přežít. A pak může nastat pozitivní komunikace, doočkování, konec pandemie. Pak přijdou lepší časy, ale teď je to pro ministra velice nepříjemná situace, protože odpovídá na věci, o kterých on nerozhodl, které neřešil a do kterých najednou spadl.

Romantická představa nové mluvčí

Sám jste zmínil, že nová mluvčí má velké ambice. Lze podle vás ještě resortní komunikaci „dát dohromady“?
Já samozřejmě paní kolegyni moc přeji, aby se jí to povedlo, ale myslím si, že její představa je moc romantická na to, aby se takhle pěkně vyplnila. Jsou tu ale předpoklady, proč šanci má. Zaprvé je profesor Arenberger dobrý komunikátor. A zadruhé se pandemie začíná vyvíjet dobře, lidé budou naočkovaní, přijde sluníčko, lidé se dostanou na dovolenou, budou usměvaví. To je příležitost chytit komunikaci za jiný konec. Ale že by se tam děly zázraky, že by nová mluvčí dělala něco jiného než ta předtím, tomu nevěřím, to není realistické.

Jak hodnotíte působení předchozí mluvčí Barbory Peterové?
Ministerstvo je vybydlené, mluvčí má problém na někoho se obrátit a zeptat se na odborný názor. Obvykle to teď drhne víc než za nás. Když jsem já byl mluvčí, měl jsem odpovědi hned k dispozici a byl jsem je schopen posoudit, protože jsem měl zkušenosti jako zdravotnický pracovník. Paní Peterová se snažila, já jsem s ní komunikoval dobře. Ale pan ministr Blatný nebyl horlivý komunikátor, takže tam to drhlo. A když šlo o úřednické otázky, čekalo se, než je nějaký odbor vyřídí. Nechtěl bych ale nikoho soudit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Post šéfa Pirátů obhájil Hřib. „Míříme do příští vlády,“ řekl po zvolení

Funkci předsedy opozičních Pirátů obhájil na celostátním fóru strany v Prachaticích poslanec Zdeněk Hřib. Jeho vyzyvatelem byl místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz David Witosz. Hřib v projevu po zvolení prohlásil, že Piráti míří do příští vlády. Místopředsedy strany byli zvoleni poslanec Martin Šmída, místopředsedkyně poslaneckého klubu Kateřina Stojanová, podnikatel Jiří Hlavenka a šéfka poslaneckého klubu strany Olga Richterová.
06:00Aktualizovánopřed 11 mminutami

Novým šéfem ODS je Kupka. Prvním místopředsedou se stal Portlík

Občanští demokraté v sobotu na kongresu v Praze zvolili novým lídrem strany dosavadního místopředsedu Martina Kupku, po dvanácti letech vystřídal v čele strany expremiéra Petra Fialu. Neuspěl Kupkův protikandidát, kterým byl místostarosta městského obvodu Ostrava-Jih Radim Ivan. Strana si v sobotu zvolila také prvního místopředsedu, kterým se stal starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.
06:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Vondráček kritizuje Hrad za „kádrovací materiál“ k Turkovi. Lipavský mluví o šedé zóně v ústavě

Šéf sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) a exministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) debatovali v Událostech, komentářích o situaci okolo vládního zmocněnce pro klimatickou politiku Filipa Turka (za Motoristy) a jeho nejmenování ministrem. Podle Vondráčka je odůvodnění Hradu k nejmenování Turka ministrem „kádrovací materiál“. „Měli bychom ctít, že ústava v tomto případě ten prostor nejmenovat prezidentovi nedává, i když je přímo volený občany,“ vyzval. Lipavský se kloní k tomu, že by měl prezident premiérovi v případě jmenování ministrů vyhovět, ale ta určitá šedá zóna v ústavě podle něj dává prostor k politickým jednáním. „Andrej Babiš (ANO) v tomto případě nečiní další kroky a netrvá na tom, aby byl Turek jmenován ministrem,“ podotknul. Debatu, v níž probrali také návštěvu prezidenta Petra Pavla na Ukrajině či nezvolení předsedy STAN Víta Rakušana místopředsedou sněmovny, moderovala Tereza Řezníčková.
před 5 hhodinami

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
včeraAktualizovánovčera v 17:39
Načítání...