Levice utrpěla v eurovolbách tvrdou porážku. ČSSD i KSČM přiznávají, že musí lépe oslovit své voliče

11 minut
UK: Kováčik (KSČM) a Šmarda (ČSSD) o neúspěchu v eurovolbách
Zdroj: ČT24

Mezi poražené v letošních eurovolbách se v Česku řadí v první řadě ČSSD. Vládní strana se totiž do Evropského parlamentu vůbec nedostala. Ani druhá levicová stran – KSČM – však nepatří mezi vítěze: získala jediný mandát. Podle šéfa poslaneckého klubu komunistů Pavla Kováčika musí strana zlepšit komunikaci směrem k voličům: za řadu věcí z programu KSČM prý „lížou smetanu“ vládní strany. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda pak v Událostech, komentářích apeloval, že má strana jednu z posledních možností, jak přesvědčit své voliče, že hájí jejich zájmy.

Obě levicové strany mohou jen smutně vzpomínat na dvacetiprocentní zisky v eurovolbách. V roce 2004 zazářili komunisté, když skončili druzí se ziskem 20 % hlasů. O pět let později dosáhla ČSSD dokonce 22 procent, v té době se to navíc považovalo za jednoznačný neúspěch.

Aktuálně však ČSSD zcela propadla, když získala jen 3,95 procenta hlasů, komunisté sice pětiprocentní hranici překonali, v Bruselu ale budou mít jediného zástupce. 

„Já jsem z výsledku těch voleb smutný. Je jasné, že sociální demokracie má jednu z posledních příležitostí, jak může dokázat, že po těch 140 letech je tady od toho, aby skutečně hájila zájmy těch, kvůli kterým byla založena. Máme na to týdny, měsíce, víc na to určitě nemáme,“ uvedl místopředseda ČSSD Šmarda.

Sociální demokracie podle něj strmě padá, nahrazují ji populistická, případně marketingová hnutí: „A to je něco, proti čemu musíme bojovat.“ 

Podle Kováčika musí KSČM zlepšit komunikaci směrem k veřejnosti: „To znamená: co děláme pro občany, pro obce, pro firmy, pro sociální práci.“ Podle něj totiž za řadu programových věcí komunistů „líže smetanu“ hnutí ANO nebo ČSSD.  

„Mám na mysli třeba dlouhodobé programové směřování KSČM, zrušení zdravotnických poplatků, zrušení karenční doby a další a další věci. Nebo například řešení otázky dvojí kvality potravin, kde to nakonec mediálně sklízeli sociální demokraté a hnutí ANO,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu KSČM.  

Podle Šmardy přestala být ČSSD věrohodnou alternativou k oligarchům či pravici

Obě levicové strany tak připouštějí, že své myšlenky nedokázaly dostatečně propagovat. „Sociální demokracie přestala být pro lidi věrohodnou alternativou, jak k oligarchům, tak k pravicové opozici. Přestala mluvit jasným způsobem, lidé ztratili pocit, že sociální demokracie hájí zájmy těch nejslabších,“ přiznal Michal Šmarda.

Řešením podle něj je „komunikovat s konkrétními lidmi v ulicích“. „Já to zažívám ve městě, na vesnici, každý den a budeme to muset naučit všechny sociálně demokratické politiky,“ řekl Šmarda.

Kováčik potom věří, že se někdejší voliči komunistické strany jen „dočasně uchýlili pod plachty hnutí ANO, částečně někteří i k SPD“. Příčina podle něj je podobná jako v případě sociální demokracie. „Nedokážeme jim jasně zřetelně říct, co pro ně děláme. To se musí změnit,“ míní šéf komunistických poslanců.

Jedním dechem ale politici dodávají, že kabinet bude fungovat dál. Pavel Kováčik za KSČM má zcela jasno: „Nemyslím, že by výsledky evropských voleb měly mít dramatický dopad na pokračování projektu dvoukoalice s naší – řekněme – tolerancí.“

Podle místopředsedy ČSSD pak jediný, kdo v poslední době hovořil o možném konci koalice, byl sám premiér Babiš. „Pokládám to spíše za předvolební show, nemyslím si, že to má reálný základ. Pro sociální demokracii přichází v úvahu opuštění vládní koalice tehdy, když vláda přestane plnit levicový program, když přestane plnit programové prohlášení a přestane plnit své závazky v sociální oblasti,“ shrnul.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

V Čáslavi se uskuteční referendum k plánovanému rozšíření skládky

V Čáslavi na Kutnohorsku se uskuteční místní referendum k plánovanému rozšíření skládky. Bude se konat 3. a 4. října spolu s volbami do Poslanecké sněmovny. Souhlasili s tím v pondělí městští zastupitelé. Odpůrci rozšíření skládky se obávají růstu dopravy, zdravotních rizik a dalších nepříznivých vlivů. Odpadová společnost AVE CZ kritiku odmítá.
před 1 hhodinou

Česko je největší vývozce dřeva v Evropě. Přichází tím ročně o stovky milionů

Česká republika se v poslední dekádě stala největším vývozcem surového dřeva v Evropě, předstihuje i takové lesnické velmoci jako Německo, Francii, Norsko nebo Finsko. Jak zjistil reportér Filip Černý z pořadu ekonomické publicistiky Bilance, tento stav je pro zemi velikosti Česka paradoxní a má dopady na její ekonomiku i samotné lesy. Země tak má pozici rozvojového státu, protože jí chybí dostatečné výrobní a specializované kapacity.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

ČEZ vyplatí dividendu z loňského zisku 47 korun za akcii, celkově 25,3 miliardy

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům dividendu z loňského očištěného zisku 47 korun za akcii. Celkově tak mezi akcionáře rozdělí 25,3 miliardy korun, stát jako většinový akcionář dostane přes 17,6 miliardy korun. Rozhodla o tom valná hromada podniku. Schválila tak návrh představenstva ČEZu. Výše dividendy odpovídá osmdesáti procentům loňského očištěného zisku firmy.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Výstava na Šumavě připomíná Klostermannův nejznámější román

Do někdejší myslivny na Březníku u Modravy se vrátila výstava věnovaná spisovateli Karlu Klostermannovi. Nová expozice v jedné z nejchráněnějších částí Šumavy připomíná román „Ze světa lesních samot“ i život horalů. Na Březník každý rok zamíří kolem třiceti tisíc lidí. V provozu bude od května do října, v zimě by jej totiž komplikoval sníh.
před 3 hhodinami

Dění na Blízkém východě divoce hýbe s cenami ropy a plynu

Aktuální dění na Blízkém východě způsobilo růst cen ropy a plynu. Ropa se dostala na nejvyšší hodnotu za pět měsíců. Pohonné hmoty v tuzemsku už od minulého týdne mírně zdražují. Po útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Kataru ale cena ropy smazala původní zisky a zase klesala o více než pět procent.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Českem postupují bouřky. Blíží se možná i letošní nejteplejší den

Po pondělních bouřkách bude v týdnu většinou jasno až polojasno. Ve čtvrtek mohou teploty vystoupat až na 35 stupňů Celsia a opět se mohou vyskytnout bouřky. V pátek se mírně ochladí, tropické teploty se vrátí o víkendu, hlásí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo

Kauzou kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo se bude znovu zabývat Městský soud v Praze. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze v pondělí zrušil rozsudek, kterým soud nižší instance loni v únoru osvobodil předsedu ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni, nyní europoslankyni za ANO Janu Nagyovou. Oba obžalovaní vinu dlouhodobě odmítají. V jednotlivých krocích v kauze spatřuje odvolací soud naplnění znaků dvou trestných činů – dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Uvnitř budov či ve fasádách. Praha schválila pravidla pro výdejní boxy

Pražští radní schválili pravidla pro umisťování výdejních boxů na veřejných prostranstvích. Dokument určuje, kde mají boxy stát, jak velký volný prostor má kolem nich zůstat, jaké mají mít rozměry, barvy či reklamní polep. Snahou města je, aby schránky nepřekážely chodcům, nevytvářely zbytečné bariéry a také aby v ulicích ubylo vizuálního smogu. Pravidla týkající se výdejních boxů Praha zformulovala už před třemi lety. Dosud ale měla jen neoficiální status. Zákaz sdílených elektrokoloběžek na území Prahy radní naopak odmítli.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...