Téma Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu 2019

V Polsku začaly volby. PiS míří k jasnému vítězství, opozici nepomáhá ani spojování sil

Vládní strana Právo a spravedlnost míří v nedělních parlamentních volbách v Polsku k jasnému vítězství. Těží především ze sociální politiky, která poprvé po pádu komunismu významněji pomohla chudší části společnosti. To vykrádá elektorát levicové opozice, která se v průzkumech potácí na třetím místě. Druzí liberálové zase podle mnohých jen kritizují a nenabízejí důvěryhodný pozitivní program. Opozici nepomáhá ani spojování sil. Lidé v neděli rozhodují o novém složení obou komor parlamentu.
Události komentáře

Měli bychom vystupovat jako supervelmoc Evropa, říká Niedermayer. Jen tak prý může EU čelit celním válkám

Tři čeští europoslanci se stali místopředsedy výborů Evropského parlamentu. Česká televize proto pozvala postupně všechny tři do Události, komentářů, aby představili své priority ve funkci. Jako první přišel Luděk Niedermayer (TOP 09), který se stal prvním místopředsedou hospodářského a měnového výboru. Zdůraznil především obavy z celních válek a potřebu postupovat při jejich odrážení v rámci Unie jednotně.
Události komentáře

Dobrý kompromis či demokratický deficit? Charanzová a Kolaja debatovali o obsazení postů v EU

Nově zvolení místopředsedové Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) a Marcel Kolaja (Piráti) by chtěli zlepšit obraz své instituce v Česku. Dál už se však neshodli. Zatímco Charanzová považuje kandidátku do čela Evropské komise i způsob jejího výběru za dobrý kompromis, podle Kolaji nastalou situaci provází demokratický deficit.

ZÁZNAM: Zuzanu Čaputovou přivítali s vojenskými poctami na Pražském hradě

Nová prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová přijela ve čtvrtek na návštěvu Česka. Je to její první zahraniční cesta ve funkci hlavy státu, do které byla uvedena v sobotu. Setkala se s prezidentem Milošem Zemanem, jednat bude také se zástupci Senátu, sněmovny i vlády. V plánu má schůzku s krajany nebo účast na koncertu na pražské Kampě, kde jí zazpívají čeští a slovenští umělci.

Evropská komise: Ruské dezinformační aktivity pokračují a představují pro EU hybridní hrozbu

Na setrvalou dezinformační aktivitu ruských zdrojů směřující k polarizaci veřejné debaty v otázkách, jako je migrace nebo státní suverenita, v pátek poukázala Evropská komise. Dostupné důkazy ale podle ní neprokázaly, že by ze zahraničí do EU směřovala kampaň, která by měla za cíl specificky ovlivnit květnové volby do Evropského parlamentu. Přesto ale činnost státních i nestátních aktérů na síti představuje pro EU hybridní hrozbu.

Polský prezident Duda jmenoval nové členy vlády. Odcházející ministři zasednou v europarlamentu

Polský prezident Andrzej Duda jmenoval sedm nových členů vlády premiéra Mateusze Morawieckého. S jednou výjimkou jde o nástupce dosavadních ministrů, kteří v nedávných volbách získali křesla v Evropském parlamentu, informovala agentura PAP.
Události komentáře

Zaplatíme pokuty a jedeme dál, pořád chci dotace na šimering, říká Schejbalová z ANO, vytrollíme europarlament

Dotace na „šimering“ nebo snaha získat moře z české politiky nezmizí. Je o tom přesvědčena lídryně kandidátky do evropských voleb za hnutí ANO, vytrollíme europarlament Lucie Schejbalová. Hnutí získalo ve volbách 1,56 procenta hlasů a od státu inkasuje víc než milion korun. Ten použijí recesisté na pokuty a další rozvoj svého hnutí. Schejbalová to řekla v pořadu Události, komentáře.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Konečná zůstala po debaklu levice v europarlamentu sama. „Klíčová témata neumíme odkomunikovat,“ říká

Komunisté skončili v evropských volbách jako poslední ze stran, které překročily pět procent. Podle jejich volební lídryně a nyní již jediné europoslankyně strany Kateřiny Konečné je pravda, že se KSČM nepodařilo dostatečně akcentovat svá témata. Je dokonce ochotna dát všanc svoji stranickou funkci místopředsedkyně. Zároveň ale nalezla i dílčí úspěchy. Například co do počtu odevzdaných hlasů si komunisté oproti minulým eurovolbám zásadně nepohoršili, řekla v Interview ČT24.
Volby do Evropského parlamentu 2019

SPD se v europarlamentu připojí k nacionalistům. Piráti zvažují frakci Zelených

První jednání europarlamentu v novém složení začne až 2. července. Ještě před ustavující schůzí ale musí být jasno o nové podobě parlamentních frakcí, na jejichž základě jsou pak rozdělována třeba místa ve výborech. Především u nováčků, v českém případě tedy tří Pirátů a dvou zástupců SPD, je to klíčové rozhodování. Piráti se ve středu zúčastnili jednání evropských Zelených, účast ve frakci ale ještě nepotvrdili. Připojení poslanců SPD k nacionalistické frakci je už naopak jisté.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Kampaně v Evropě: jak lákaly strany k hlasování v eurovolbách?

Volby do Evropského parlamentu postupně odeznívají. Neúspěšné politické strany analyzují důvody, proč nebyly schopny voliče oslovit, ty ostatní zase řeší již nadcházející volební období a snaží se uplatnit vliv na evropskou politiku. Jaká témata v předvolebních kampaních rezonovala? V Maďarsku šlo o migraci, na Slovensku o vymezování vůči krajní pravici. V Británii hrál hlavní roli nepřekvapivě brexit.
On-line přenos

Volby do Evropského parlamentu 2019

  • 22:27

    Pro tuto chvíli on-line přenos z povolebního dění končí. Děkujeme za pozornost.

  • 21:47

    "Ukazuje se, že ten standardní mainstream, ať středopravý či středolevý, se už vyčerpal. Když se podíváme na parlamentní volby v jednotlivých zemích, tam už se to stalo v minulých letech. Teď jen ta vlna doběhla na evropskou úroveň. Od roku 2014 se politická mapa Evropy hodně změnila," podotkl v Horizontu ČT24 politolog Martin Mejstřík z Mezinárodních teritoriálních studií FSV UK.

  • 20:23

    Populistické strany v eurovolbách posílily. Na demontáž Unie ale nemají dost hlasů. Více si můžete přečíst zde ZDE.

Řecko vyvedl z krize, korupci se vyhnul obloukem. Tsiprasovi teď láme vaz dohoda s Makedonci

Volby do Evropského parlamentu spustily v Řecku bouři. Alexis Tsipras vyvodil z porážky důsledky a vyhlásil předčasné volby. Levicový premiér se vyhnul korupčním aférám a dokázal vyvést zemi z nejhlubší krize v moderní historii, univerzální popularitu si tím však nezajistil, zejména kvůli kritizované dohodě s Makedonií. V eurovolbách místo Syrizy triumfovali nacionalisté.
Interview ČT24

Štěch: Babiš nám bere program, má dost peněz i dar zkreslovat. Svět ale sociální demokraty potřebuje

Sociální demokracie musí po propadu v evropských volbách hledat nové tváře a razantněji se vymezovat vůči hnutí ANO, které ji podle místopředsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) připravilo o část voličů i program. Je to ale nelehký boj, přiznal Štěch v pořadu Interview ČT24.

Evropští politici vybírají nové šéfy unijních institucí. Na první schůzce hledali způsoby výběru

Prezidenti a premiéři 28 zemí EU v Bruselu začali debatu o tom, kdo by měl od listopadu nahradit Jeana-Claudea Junckera v čele Evropské komise. Šéf summitu Donald Tusk po jednání zdůraznil, že se nehovořilo o možných jménech, ale o způsobu, jak je najít. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se politici shodli na tom, že šéfem Komise by se neměl automaticky stávat vedoucí kandidát frakce, která získala nejvíc křesel v Evropském parlamentu.

Za neúspěchem ČSSD ve volbách stojí podle Zemana lídr Poc a odvolání ministra Staňka

Za prohru sociální demokracie ve volbách do Evropského parlamentu může podle prezidenta Miloše Zemana nevýrazný Pavel Poc v čele její kandidátky a okolnosti odchodu ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) z vlády. Zeman také vyčetl organizátorům voleb, že nechali kandidovat recesistickou stranu ANO, vytrollíme europarlament. Po evropských volbách český prezident podporuje zásadní reformu Evropské unie a přesun rozhodovacích pravomocí na Evropskou radu. Zeman to řekl na Žofínském fóru.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Levice utrpěla v eurovolbách tvrdou porážku. ČSSD i KSČM přiznávají, že musí lépe oslovit své voliče

Mezi poražené v letošních eurovolbách se v Česku řadí v první řadě ČSSD. Vládní strana se totiž do Evropského parlamentu vůbec nedostala. Ani druhá levicová stran – KSČM – však nepatří mezi vítěze: získala jediný mandát. Podle šéfa poslaneckého klubu komunistů Pavla Kováčika musí strana zlepšit komunikaci směrem k voličům: za řadu věcí z programu KSČM prý „lížou smetanu“ vládní strany. Místopředseda ČSSD Michal Šmarda pak v Událostech, komentářích apeloval, že má strana jednu z posledních možností, jak přesvědčit své voliče, že hájí jejich zájmy.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Analýza: Neplánovaní europoslanci, oblíbenci a smolaři

Evropské volby přinesly politickým stranám nejedno překvapení. Voliči se rozhodli využívat preferenčních hlasů a upravovat pořadí zvolených kandidátů. A v několika případech se jim to i výrazně podařilo. Jednotlivých jmen na volebních lístcích si všímali a některým pomohli až do lavic evropského parlamentu. Naopak jiným kandidátům se přízeň vyhýbala. Kdo patřil mezi oblíbence a kdo mezi smolaře letošních voleb?
Volby do Evropského parlamentu 2019

Šance pokračovat v proevropském směřování. Tak vidí výsledek eurovoleb finanční trhy

Hlavní akciové trhy v Evropě reagovaly na výsledky voleb do Evropského parlamentu lehce pozitivně, vyhodnotily je jako roztříštěné vítězství proevropských sil, shodli se analytici. Většinou se daří také dluhopisům, ale ani tam nebyly změny příliš velké. Společná evropská měna klesla těsně pod hladinu 1,12 dolaru za euro, britská libra mírně ztrácí. Koruna nezaznamenává výraznější pohyb. Významnější dopad na evropské trhy má v pondělí spíše jednání o fúzi mezi automobilkami Fiat Chrysler a Renault, míní analytici.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Rakousko: Kurzovi lidovci i přes vládní krizi jasně zvítězili. Na mandát dosáhl i Strache

Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu. Lidovci si připsali 34,9 procenta hlasů, na druhém místě skončili opoziční sociální demokraté (SPÖ) a na třetím bývalá vládní pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).  Navzdory volebnímu úspěchu čeká v pondělí odpoledne Kurze hlasování o nedůvěře vládě, které podle všeho prohraje.
Volby do Evropského parlamentu 2019

V Itálii opanovala eurovolby Salviniho protiimigrační Liga

Evropské volby v Itálii drtivě vyhrála protiimigrační Liga vicepremiéra Mattea Salviniho, která získala 34,3 procenta hlasů. Zdvojnásobila tak zisk z loňských voleb do italského parlamentu, v nichž pro ni hlasovalo 17 procent voličů. Na druhém místě skončila opoziční Demokratická strana (PD) s 22,7 procenta hlasů a až třetí vládní Hnutí pěti hvězd (M5S) se 17 procenty.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Celounijní výsledky: Končí dominance lidovců a socialistů v europarlamentu, i když frakce zůstanou největší

Evropská lidová strana (EPP) zůstane po letošních volbách do Evropského parlamentu podle oficiálního odhadu zveřejněného samotným EP nejsilnější frakcí. Výrazně však oslabí stejně jako druzí nejsilnější socialisté (S&D). Oslabí i mírně euroskeptičtí konzervativci. Posílí naopak třetí nejsilnější liberálové (ALDE), zelení a také dvě frakce sdružující protiunijní a nacionalistické strany.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Populistické strany v eurovolbách posílily. Na demontáž Unie ale nemají dost hlasů

Volby do Evropského parlamentu změnily dlouholetý status quo celoevropské politiky. Například v Německu, Francii a Velké Británii ztrácely tradiční vládní strany, a svých nejlepších výsledků naopak dosáhli pravicoví nacionalisté v Itálii či Polsku. Navzdory jejich úspěchu se ale nenaplnila možnost razantního nástupu pravicových stran ve všech členských státech. Ty dohromady získaly zhruba 112 mandátů ze 751 křesel a na společně deklarovaný cíl rozkladu evropské integrace to tedy stačit nebude.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Polsko: Kaczyńského Právo a spravedlnost porazilo sjednocenou opozici

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského vyhrála nedělní volby do Evropského parlamentu. PiS získala 45,38 procenta hlasů a podle agentury PAP by jí mělo připadnout 27 mandátů. Pro Evropskou koalici, která sjednotila pětici opozičních stran, se vyslovilo 38,47 procenta zúčastněných voličů, což vychází na 22 křesel.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Vyzval Kisku k vystěhování a čelil skandálu s drogami. Teď bývalý soudce zasedne ve Štrasburku

Na Slovensku v evropských volbách uspěl také Miroslav Radačovský. Bývalý soudce, který kandidoval za krajně pravicové kotlebovce, loni rozhodl v neprospěch prezidenta Andreje Kisky spor o vlastnictví pozemku pod Vysokými Tatrami. Následně hlavu slovenského státu vyzval k rezignaci a k vystěhování z vlasti. Budoucí europoslanec vedle toho v minulosti čelil obvinění z přechovávání drog a nedovoleného ozbrojování.
Volby do Evropského parlamentu 2019

Volný pád německé koalice, Macronova mizérie a britská frustrace. Média hodnotí výsledky voleb

Vládní strany na západě Evropy zaznamenaly ve volbách do Evropského parlamentu velké ztráty. Výsledek německé konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) evokuje podle místního tisku volný pád vládní koalice. Francouzská média zase hodnotí porážku prezidenta Emmanuela Macrona jako zásadí prohru a mizérii. Podle britského tisku výsledky jen potvrzují frustraci voličů.