Legální marihuana na prodej? Protidrogový koordinátor Vobořil chystá zákon o trhu s konopím

V Česku by mohlo být už brzy možné koupit si za přísných podmínek legálně marihuanu. Pravidla prodeje a nákupu by měl upravit připravovaný zákon. Stát by díky kontrolovanému trhu s konopím mohl na daních získat miliardy, řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Návrh normy chce předložit do konce roku. Ještě před zavedením regulovaného trhu by podle něj měli čeští výrobci dostat možnost své konopné produkty vyvážet. O regulaci trhu s konopím v EU začali ve středu v Praze debatovat protidrogoví koordinátoři členských států.

„Byl bych rád, aby byl zákon v účinnosti nejpozději od ledna 2024. To je moje ambice,“ řekl Vobořil. Uvolnění trhu s konopím v Česku za přísných podmínek navrhuje dlouhodobě. Do funkce koordinátora se vrátil letos v únoru, jmenovala ho Fialova vláda.

Chystaná pravidla by se měla týkat nejen prodeje, ale i produkce. Stanovit by se mělo, jakou míru omamných látek by měly produkty obsahovat. Výrobci by potřebovali licenci. Jasně by se mělo určit, komu by mohli své zboží dodávat. Licenci by měli mít i obchodníci.

„Nebude to v každé trafice. Budeme určitě debatovat o tom, že se lidé mají zaregistrovat, když si budou chtít produkty koupit,“ popsal Vobořil. Omezené by mělo být i množství, které by si člověk mohl opatřit. Debatovat by se mělo také o způsobu užívání, tedy třeba o nahřívání místo kouření, přiblížil koordinátor.

Podpora českých firem

Česko přípravu koordinuje s dalšími státy. Regulaci chystají i Lucembursko, Malta, Nizozemsko a Německo. Vobořil poukazuje na to, že právě Německo má plán ve vládním prohlášení a návrh zákonné úpravy chce mít do konce roku.

„Podpořil bych české firmy. Je jich tady přibližně sto, které pěstují a vyrábějí extrakty. Německý trh mluví o bilionu korun. České firmy by měly mít možnost exportovat možná ještě dřív, než budeme mít regulovaný trh v České republice… Je to podobné jako s léčebným konopím. V Německu je to trh za deset miliard eur. České firmy z toho mají nulu. To bych nerad opakoval,“ řekl koordinátor. Prosazuje, aby byl vývoz možný už příští rok. Chce případně jednat o podpoře producentů i s ministerstvem zemědělství.

Miliardové daňové příjmy

Podle Vobořila srovnatelně velký Izrael má z daní na konopí jen na vnitřním trhu v přepočtu asi deset miliard korun ročně. „Ekonomická síla v tomto smyslu může být významná,“ je přesvědčen Vobořil.

Miliardové příjmy do rozpočtu spočítali ve své studii i vládní Piráti, kteří zavedení regulovaného trhu podporují. „Není otázka jestli a kdy. Jediná smysluplná diskuse je o parametrech,“ řekl před setkáním koordinátorů náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Podle něj by se mělo debatovat jen o nastavení, a to například třeba i u reklamy.

Blažek nevidí v návrhu problém

Vobořil věří, že by zákon mohl získat podporu. Podle něj se žádný z členů vlády nestaví k normě vysloveně zamítavě.

„Navrhovaný model kontrolovaného trhu s konopím jsem konzultoval s odborníky a nespatřuji v něm problém. V tomto kontextu je zbytečné, aby stát vynakládal finanční prostředky za represi a soudy,“ uvedl v tiskové zprávě ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

Nekontrolovaného užívání a prudkého nárůstu počtu závislých či jiných dopadů se Vobořil neobává. Poukazuje na to, že v jiných zemích například ubylo trestných činů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Státní galerie i muzea budou pravidelně zdarma

Státní galerie a muzea budou každou první neděli v měsíci pro veřejnost od 6. září zdarma, zatím do konce roku a s předpokladem stálého trvání, uvedl v pondělí ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy). Dříve ministerstvo oznámilo volné vstupy na všechny státní hrady a zámky 30. srpna a 27. září. Bezplatné zpřístupnění muzeí a galerií, které jsou příspěvkovými organizacemi ministerstva, navazuje na jarní pilotní projekt. Seznam muzeí i galerií ministerstvo kultury zveřejnilo na facebooku.
před 24 mminutami

Jihovýchod Česka zasáhnou velmi silné bouře, meteorologové zpřísnili výstrahu

Meteorologové zpřísnili pro jihovýchod Česka výstrahu před velmi silnými bouřemi. V pondělí odpoledne je může doprovázet přívalový déšť, kroupy a nárazy větru o rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Hrozí komplikace například v dopravě nebo energetice. Pro zbytek země s výjimkou západu Čech platí varování s nižším stupněm nebezpečí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 27 mminutami

Ministři poprvé po vládním volnu jednají, zabývat se mají suchem

Ministři se v pondělí sešli na prvním zasedání vlády po dvoutýdenní dovolené. Zabývat se mají mimo jiné opatřeními pro zadržování vody v krajině. Obnovení práce takzvané Národní koalice proti suchu oznámil v reakci na dlouhotrvající velmi vysoké teploty a vysychání vodních zdrojů ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO).
01:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vyšetřování dotací pro Agrofert zůstane v rukou evropských žalobců, rozhodlo NSZ

Vyšetřování údajně neoprávněně vyplacených dotací pro holding Agrofert zůstane kompletně v rukou Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO), rozhodlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Podle rozhodnutí NSZ se tak EPPO má ve věci zabývat jak evropskými, tak i národními dotacemi dohromady, dle NSZ jde o jeden neoddělitelný celek. Rozhodnutí je konečné. Na webu NSZ o tom v pondělí informoval mluvčí instituce Petr Malý.
10:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Antimonopolní úřad potvrdil vysoké pokuty za kartel stravenkových firem

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna potvrdil pokuty v celkové výši 280 milionů korun za kartelovou dohodu stravenkových firem Edenred, Pluxee (dříve Sodexo) a Up. Pokuty jsou tedy pravomocné, firmy je musí zaplatit. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Vyjádření firem zatím není známé.
před 1 hhodinou

Voda může chybět i ve veletocích, varuje bioklimatolog

Letošní extrémní sucho, které postihlo významnou část Evropy, podle bioklimatologa a ředitele Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe Miroslava Trnky ukázalo, že zásadní problémy mohou mít i tak velké a obvykle vodnaté řeky, jako je Dunaj. Letošní sucho v povodí Dunaje se už v poslední době projevilo i u jiných významných toků. V roce 2022 postihlo Rýn, loni Labe a už opakovaně se s ním potýkají v povodí Pádu.
před 2 hhodinami

V týdnu přijdou přeháňky i bouřky, extrémní teploty nedorazí

Česko v tomto týdnu čekají přeháňky i bouřky, ojediněle mohou být doprovázené přívalovým deštěm či krupobitím. Proti předchozímu období se také ochladí, na rozdíl od předchozího období tentokrát meteorologové nečekají teploty výrazně překračující 30 stupňů Celsia. Nejchladnější bude úterý. Od středy by ale maxima neměla být od třicítky daleko, na Moravě se mohou dostat i na tuto hranici, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 4 hhodinami

O prázdninách přibývá vážných nehod cyklistů. Rizikem je alkohol i jízda bez přilby

O prázdninách přibývá vážných nehod a zranění cyklistů. Nejméně pět jich od začátku prázdnin na českých silnicích zahynulo. Rizikem na jejich straně je nepozornost, přeceňování vlastních schopností nebo chybějící bezpečnostní výbava. Problémem je také alkohol – i jeho malé množství může za řídítky výrazně zhoršit odhad i reakce. Podle statistik zaviní cyklisté dvě ze tří nehod, kterých se účastní. Pokud jde jen o jejich střety s motorovými vozidly, tak tam je častěji zavinění na straně řidiče.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.