Kulturní život od úterý čeká nové uvolnění. Vnitřní akce mohou mít až tisíc lidí, venkovní dvakrát tolik

Nahrávám video

Tuzemská kultura vstupuje do uvolněnějšího režimu. Od 8. června se může zvýšit kapacita diváků na tisíc návštěvníků uvnitř a dva tisíce návštěvníků venku – za předpokladu, že jsou všechna místa určena k sezení. Na tiskové konferenci vlády to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V počtech možných návštěvníků vnitřní kulturní akce smějí dosáhnout jednoho tisíce diváků, ovšem pouze na místech určených k sezení, a dvou tisíc diváků v exteriérech (rovněž budou-li sedět). Obsazenost kapacity nesmí přesáhnout padesát procent.

Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Pro řadu festivalů ale rozvolnění přichází pozdě. Letošní ročník zrušili třeba pořadatelé Colours of Ostrava, Rock for People, přehlídky Metronome nebo Brutal Assault; nestihli zajistit program. Organizátoři hudební přehlídky v Českém Krumlově pak raději už dřív posunuli tradiční červencový termín na září. Akci zahájí Plácido Domingo.

„Než to vzdát, lepší posunout,“ prohlásil prezident přehlídky Jaromír Boháč. „Po dohodě se všemi v rámci ministerstva kultury, v rámci epidemiologické skupiny jsme byli svým způsobem ubezpečeni, že si myslí, že v tomto termínu by omezení měla být už minimální.“

S opatrnou nadějí pak na rozvolňování hledí ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl. „Ostych diváků netrval moc dlouho a vrací se do divadel, kultura je zajímá,“ prohlásil v Devadesátce ČT24 s tím, že uspokojivý je dosud zájem publika i pro plánovaná letní představení. Za velkou neznámou ale považuje to, co pandemie udělala s kupní silou návštěvníků. „Proto si vůbec netroufáme hýbat s cenami lístků a na příští sezonu počítáme se stejnou výší vstupného.“

Jednotné podmínky

Pro návštěvníky momentálně dál platí nutnost mít zakryté dýchací cesty a prokázat se buď certifikátem o očkování, dokladem o prodělání nemoci covid-19, nebo negativním testem; podmínky testování, které umožňují přístup na kulturní akce, se nicméně celorepublikově sjednocují a k prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení.

Na různé podmínky pro návštěvy restaurací a kulturních zařízení si v minulých dnech stěžoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), kterému se příčilo, že restauratéři mohou mít benevolentnější režim než například provozovatelé kin – a že v bufetech kulturních institucí není možné prodávat občerstvení, třebaže stravovací zařízení jsou již otevřená. I to se v úterý mění, ovšem jen zčásti.

Na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti. Na povolení občerstvení přitom dosud čekali provozovatelé multikin, pro které je fungování kina bez stravování ztrátové. Nyní by ale měli otevřít v půli týdne. Menší biografy zvou návštěvníky už čtrnáct dní.

Nahrávám video

„Divadlo není restaurace. Za kulturou jdeme primárně za zážitkem. Coca-cola je to vedlejší,“ komentovala dosavadní rozdílnou praxi poslankyně za ANO Marcela Melková. „Jsem přesvědčená, že v dalších týdnech budou opatření dále rozvolněná, aby byl kulturní průmysl spokojený.“

Kritická je naopak Věra Kovářová ze Starostů. Poslední vlnu rozvolňování vítá a chválí i angažovanost ministra kultury, dosavadní přezíravý přístup kabinetu ale podle ní ukazuje, že (na rozdíl od Zaorálka) nepochopil, že i kultura svede generovat zisk, jenom „není vysokoobrátkové zboží, jako je rohlík“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš se Zůnou projednají novou koncepci armády

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude ve středu ráno jednat s ministrem obrany Jaromírem Zůnou (za SPD) o nové koncepci české armády. Schůzka je plánována bez výstupu pro média. Zůna v úterý předestřel, že na základě diskuse a případných pokynů premiéra bude dokument v příštím měsíci dopracován do finální podoby. Následně bude ve standardním připomínkovém řízení a poté ho dostane k projednání a schválení Bezpečnostní rada státu.
před 51 mminutami

Česko se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na nákazu ebolou

Jedna z osob s vysokým rizikem nákazy ebolou je na cestě do Česka, oznámil podle agentury Reuters zástupce amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Informaci potvrdilo i české ministerstvo zdravotnictví, které uvedlo, že se připravuje na přijetí občana USA s podezřením na nákazu virem ebola. Podle resortu bude převezen ve speciálním izolačním boxu do nemocnice na Bulovce. Podle úřadu pro veřejnost v Česku případ nepředstavuje riziko, dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je bez symptomů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Protidrogový koordinátor Bém na konci června skončí, nahradí ho Protopopová

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června při přesunu agendy z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví skončit ve funkci. Novou národní koordinátorkou pro péči o duševní zdraví a protidrogovou politiku se od července stane dosavadní šéfka vládního oddělení politiky duševního zdraví Dita Protopopová. Obě agendy chce kabinet spojit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na síti X uvedl, že přesun protidrogové politiky pod svůj resort považuje za logický.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoSebevražd na železnicích neubývá, dráhy proto spouští preventivní kampaň

Přes dvě stě dvacet lidí zemřelo v loňském roce na železnici – více než tři čtvrtiny byly sebevraždy. Správa železnic proto spustila preventivní kampaň, která se soustředí na exponovaná místa, kde dochází k většímu množství sebevražd. Společně s Národním ústavem duševního zdraví na desítce tratích umístila cedule s krizovou linkou první psychické pomoci. Podle Evy Tuškové z Národního ústavu duševního zdraví může podobný impuls rozhodnutí změnit. Ministerstvo dopravy iniciativu vítá. „Každý krok, který lidem v krizi usnadní cestu k okamžité pomoci, má smysl,“ říká ke kampani ministr Ivan Bednárik (za SPD). Souběžně startuje kampaň na podporu duševního zdraví s názvem Nádech a výdech.
před 7 hhodinami

Video„Malá čínská lavina.“ Nabídka elektromobilů roste, Češi je ale příliš nekupují

Největší tuzemská firma Škoda Auto v úterý ve světové premiéře ve Švýcarsku představila svůj třetí plně elektrický model. S novými vozy plánují přijít i další výrobci. Šéfredaktor portálu Automakers Erich Handl v této souvislosti mluví o modelech některých asijských značek, čekat dle něj lze „malou čínskou lavinu“. Zájem o elektromobily je ale v Česku ve srovnání s některými dalšími státy stále malý.
před 8 hhodinami

VideoV létě se částečně otevřou nové úseky D7 ve středních Čechách. Staví se i jinde

Úseky dálnice D7 ve Středočeském kraji se řidičům částečně otevřou letos v létě. Obchvat obce Lotouš na Kladensku se s více než půlročním zpožděním zprovozní na podzim. Problémy měly stavbaři se zpevňováním násypů i stavbou mostu. Kompletně budou úseky otevřené v příštím roce. Po třech středočeských částech už bude zbývat jen jeden krátký úsek u Postoloprt. Ten má být dokončený v roce 2030. A spolu s ním i celý hlavní tah mezi Prahou a Chomutovem. Celkem chce letos Ředitelství silnic a dálnic otevřít čtyřicet nových kilometrů dálnic. Například D3 k rakouským hranicím nebo D11 k Polsku. Rozestavět plánuje dalších téměř sto kilometrů. Ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) vyjednává peníze na příští rok tak, aby tempo výstavby udržel. Silničáři mluví o možnosti dokončit páteřní dálniční síť v Česku v roce 2033, ministr dopravy považuje za reálný rok 2035.
před 8 hhodinami

Zemědělce trápí rostoucí náklady. Ovlivnit mohou i ceny potravin

Zemědělcům podle jejich profesního svazu rostou náklady až o pětinu. Důvodem je válka na Blízkém východě, která zvedla ceny nafty i hnojiv. Pro letošek má sice většina farmářů hnojiva zajištěná a další budou nakupovat nejdřív na podzim, ale drahá nafta se v nákladech projevila okamžitě. Výkupní ceny však zůstávají nízké. Zemědělci proto žádají podporu, a to nejlépe na unijní úrovni. Evropská komise v úterý představila Akční plán, jak posílit domácí produkce hnojiv a podpořit farmáře.
před 8 hhodinami

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění osmnáct lidí

V pražských Záběhlicích se dopoledne čelně srazila tramvaj s autobusem. Zranilo se osmnáct lidí, z toho dva měli závažná poranění. Záchranáři je rozvezli do nemocnic. Autobus podle policie vybočil z jízdního pruhu a střetl se s tramvají. Příčinu nehody policie vyšetřuje, nevyloučila zdravotní problémy řidiče autobusu a hledá svědky nehody i jízdy autobusu před srážkou. Ulice byla zhruba tři hodiny neprůjezdná pro osobní dopravu a místo tramvají v daném úseku jezdily autobusy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...