Hašek: Lhát se nemá, o odchodu se rozhodnu do příští neděle

Praha – Druhý muž ČSSD Michal Hašek nevyloučil svůj odchod z pozice statutárního místopředsedy. Rozhodnout se chce do jednání ústředního výkonného výboru, které proběhne 10. listopadu a má vyjasnit i stranickou budoucnost předsedy Bohuslava Sobotky. Hašek se zároveň omluvil za opakovanou lež o tom, že se nezúčastnil tajné povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem.

„Jsem si vědom spoluodpovědnosti za vedení sociální demokracie a chyb, které se v posledních dnech staly. Omluvil jsem se kolegům za to, že jsem je uváděl v omyl ohledně lánské schůzky. Lhát se nemá ani v politice ani v životě, považuji to za svou osobní chybu a bude to součást mého zvažování,“ prohlásil místopředseda Michal Hašek po dopoledním zasedání předsednictva strany.

„V žádném případě nelpím na funkci prvního místopředsedy a své definitivní rozhodnutí sdělím ÚVV. Jsem loajální člen ČSSD patnáct let, vždy jsem byl loajální ke značce a respektoval jsem rozhodnutí orgánů. Tak tomu bude i po příštím juednání ÚVV,“ doplnil  s tím, že zbývající čas chce trávit konzultacemi s členskou základnou a probrat s ní své příští kroky.

Další spolupráci s Bohuslavem Sobotkou ve vrcholných orgánech ČSSD potom spíše vyloučil: „Možná to nebude spolupráce na bázi vedení strany, ale rozhodně chci zůstat platným členem sociální demokracie a hodlám pracovat pro sociální demokracii i v příštích letech, samozřejmě pokud o to ČSSD bude mít zájem.“

Zaorálek: Aktéři se chtěli dovolit Zemana, zda mohou o schůzce mluvit

Sociální demokraté Michal Hašek, Milan Chovanec, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola navštívili prezidenta republiky v sobotu večer ve chvíli, kdy předseda ČSSD Bohuslav Sobotka diskutoval s dalšími vítězi voleb v debatě ČT. Podle Lubomíra Zaorálka měl být na schůzce dohodnut plán odchodu Bohuslava Sobotky z čela strany – k tomu ostatně předsedu následujícího dne vyzval jak Hašek, tak brněnský primátor Roman Onderka. Připojil se i Zeman sám, podle něhož má předseda strany vyvodit z nízkého volebního zisku osobní odpovědnost.

Všichni aktéři schůzky až do včerejška jakékoli lánské jednání sveřepě odmítali, sám Hašek ji v Interview Daniely Drtinové popřel jedenáctkrát. Poté, co o ní promluvil Milan Chovanec, ale nakonec setkání se Zemanem potvrdili i ostatní s tím, že se snažili držet dohodu, podle které měla být schůzka neveřejná (čtěte víc). Podle Zimoly se navíc prezidentovi zavázali mlčenlivostí. „Jeden účastník si dokonce vyžádal čas na to, aby se zeptal prezidenta, jestli o schůzce může mluvit,“ podotkl v této souvislosti po dnešním jednání i Sobotkův stoupenec Zaorálek.

Michal Hašek v Interview Daniely Drtinové:

  • Daniela Drtinová: Byl jste u prezidenta Miloše Zemana v Lánech v sobotu večer po volbách, když seděl předseda strany v televizním studiu?
  • Michal Hašek: To je nějaká fáma, která se šíří. Sociální demokracie je svébytná politická strana.
  • Daniela Drtinová: Na to se vás neptám. Ptám se vás na to, jestli jste byl u prezidenta Miloše Zemana?
  • Michal Hašek: Je to fáma.
  • Daniela Drtinová: Ta schůzka se neuskutečnila?
  • Michal Hašek: Údajná schůzka se neuskutečnila. Je to fáma. V sobotu večer se žádná schůzka s panem prezidentem neuskutečnila.
  • Daniela Drtinová: A telefonát?
  • Michal Hašek: V sobotu večer se žádná schůzka s panem prezidentem neuskutečnila. A každý, kdo zná Miloše Zemana, ví, že nevlastní mobilní telefon, takže jsme si nemohli ani zatelefonovat.
  • Daniela Drtinová: Takže jste se ani nepotkali ani jste spolu netelefonovali, vy jste vůbec s prezidentem Milošem Zemanem nemluvil?
  • Michal Hašek: V sobotu neprobíhala žádná komunikace s panem prezidentem, která by se týkala ČSSD nebo povolební situace.

Škromach své slovo řekne na ÚVV, Tejc chce mluvit s poslanci

Za mlžení kolem lánské schůzky se omluvil Zdeněk Škromach a také on zdůraznil, že na svých funkcích nelpí a že o své další budoucnosti ve vedení sociální demokracie chce informovat ústřední výbor. Šéf sněmovního klubu ČSSD Jeroným Tejc potom uvedl, že svou odhalenou lež bude chtít probrat s kolegy poslanci, kteří ho předevčírem silou 30 z 46 hlasů zvolili do svého čela. „Na příštím jednání se budu bavit o tom, zda se situace změnila natolik, že bych neměl jejich podporu, a pokud bych ji neměl, nebudu nadále předsedou,“ informoval na tiskové konferenci.

Všichni tři podle Haška dnes podpořili mandát předsedy Bohuslava Sobotky k povolebnímu vyjednávání a jsou připraveni udělat vše pro to, aby byla zajištěna podpora všech 50 poslanců pro případný koaliční projekt.

  • Michal Hašek autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
  • Jeroným Tejc autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Hroší kůži jim serve nejpozději sjezd, soudí Štěch

Člen předsednictva ČSSD a šéf Senátu Milan Chovanec předpokládá, že všichni účastníci schůzky se Zemanem své funkce k dispozici nakonec dají. „Pokud tak neučiní, definitivně to rozhodně Ústřední výkonný výbor, po případě by to musel do konce dotáhnout sjezd, pokud by měli tak hroší kůži. Měl jsem pocit, že zejména Michal Hašek si uvědomuje, v jaké situaci se strana i jeho výrazným přičiněním nachází a co to pro něj znamená,“ konstatoval.

„Nedovedu si představit, že by po ÚVV pokračovali. Pokud se do té doby pro odchod nerozhodnou – a to pro ně nebude dobré vysvědčení - myslím si, že s tím přijde mnoho a mnoho členů. Už teď je takových stanovisek velké množství a bude jich enormně velké množství,“ doplnil Štěch.

ČT24.cz O DĚNÍ V ČSSD:

Čtvrtek 31. října

Středa 30. října:

Úterý 29. října:

Pondělí 28. října:

Neděle 27. října:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody. Policisté informovali také o tom, že v dopoledních hodinách bude na krajské státní zastupitelství doručen podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
před 25 mminutami

Koaliční rada jedná o rozpočtu i o odmítnutí povolenek ETS 2

Před úterním prvním zasedáním nového kabinetu se v devět hodin dopoledne sešli lídři všech tří koaličních stran – ANO, SPD a Motoristů. Debata se podle vyjádření představitelů vládních uskupení dotkne i témat, která budou řešit ministři na zasedání vlády, a to včetně návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podle předsedy poslaneckého klubu SPD Radima Fialy nelze vyloučit, že vláda schodek zvýší.
08:46Aktualizovánopřed 29 mminutami

Vojtěch chce zefektivnit systém zdravotnictví. I nesystémovým krokem

Na ministerstvo zdravotnictví se po čtyřech letech vrací Adam Vojtěch (za ANO). Staronový ministr se hodlá vypořádat s rostoucími výdaji na zdravotní péči zefektivněním systému, nikoli masivním navyšováním zdrojů. Významnou roli dle Vojtěcha sehrají zdravotní pojišťovny, zaměřit se chce také na podporu prevence, primární péče a digitalizaci. Naopak zvýšení odvodů na zdravotní pojištění by mohlo uškodit české ekonomice, řekl v 90′ ČT24 moderované Romanem Fojtou.
před 1 hhodinou

Babišova vláda má na programu první řádné zasedání

První řádné zasedání má v úterý na programu vláda premiéra Andreje Babiše (ANO), kterou v pondělí jmenoval prezident Petr Pavel. Ministři hodlají v usneseních odmítnout systém emisních povolenek ETS 2 či unijní migrační pakt, schvalovat budou i změny stavebního zákona. Zabývat se budou mandátem pro Babiše na nadcházející summit EU. Na Babišův návrh by také mohli jmenovat velvyslance Česka ve Vietnamu Hynka Kmoníčka poradcem pro národní bezpečnost.
04:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Většina členů Fialovy vlády zůstává v politice, Stanjura má několik nabídek

V pondělí skončili ve funkcích po téměř čtyřech letech jak nyní už expremiér Petr Fiala (ODS), tak i členové jeho vlády. Pro řadu z nich tím ale jejich působení v politice nekončí, často setrvají v Poslanecké sněmovně. Exministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) si rozmyslí svou budoucnost během pár týdnů volna.
před 3 hhodinami

Ministři za SPD budou v neustálém kontaktu s vedením hnutí, říká Doležal

Nominovat do vlády odborníky blízké hnutí SPD bylo většinové stanovisko, uvedl poslanec za toto hnutí Tomáš Doležal. „Náš výsledek (ve volbách) nebyl takový, jaký jsme očekávali, takže kdyby se z patnácti poslanců tři čtyři stali ministry, tak je problém ve sněmovně a nemohli bychom obsadit nějaké výbory, byly by tam nutně časové kolize,“ řekl. V Interview ČT24 moderovaném Terezou Kručinskou sdělil, že odborníci budou v neustálém kontaktu s vedením SPD. „(Ministr) bude čelit našim otázkám, bude referovat o tom, co se na ministerstvu dělá,“ uzavřel.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů hodnotili kondici tuzemska při střídání vlád

Hosté Událostí, komentářů debatovali o tom, v jaké kondici přebírá tuzemsko kabinet šéfa ANO Andreje Babiše. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib, místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS), předseda pražské organizace hnutí ANO Ondřej Prokop a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) hovořili také o prvních krocích Babišovy vlády, vztazích mezi opozicí a koalicí a zahraničně-bezpečnostní politice nového kabinetu. V debatě pokračovali bývalí premiéři Vladimír Špidla (SOCDEM) a Jan Fischer.
před 10 hhodinami

Babišův první kabinet důvěru nezískal, uspěl až napodruhé

Je to téměř osm let, kdy exprezident Miloš Zeman na Hradě jmenoval první, jednobarevný kabinet šéfa ANO Andreje Babiše. Ten nezískal důvěru, v lednu 2018 pro vládu zvedli ruku jen zástupci jeho hnutí. I druhý kabinet byl menšinový – někteří ministři si křesla udrželi, jiné vystřídali zástupci koaličního partnera, a to ČSSD (nyní SOCDEM). Ani s hlasy sociální demokracie neměla vláda zaručenou podporu, ve sněmovně nakonec prošla díky toleranci komunistů. Babiš za své vlády čelil nejen kritice opozice, ale také hnutí Milion chvilek pro demokracii. V době pandemie musel kabinet řešit, jak ochránit zdraví občanů. Na konci Babišova vládnutí navíc vyšlo najevo, že za výbuchem munice ve Vrběticích stojí ruské zpravodajské služby.
před 11 hhodinami
Načítání...