Policie zneškodnila v Bruselu muže podezřelého z vraždy švédských fotbalových fanoušků

Belgická policie v bruselské čtvrti Schaerbeek zneškodnila v úterý podezřelého muže, který v pondělí večer zabil v Bruselu dva Švédy v době, kdy ve městě probíhal kvalifikační zápas mezi fotbalisty Belgie a Švédska o postup na mistrovství Evropy. Podezřelý následně zemřel v nemocnici. Belgický premiér Alexander De Croo vpodvečer uvedl, že pro Brusel již neplatí nejvyšší stupeň varování před terorismem vyhlášený bezprostředně po útoku. Švédský premiér Ulf Kristersson řekl, že jeho země a EU potřebují lepší hraniční kontroly a Švédsko musí posílit svou bezpečnost.

Krátce po osmé hodině ranní svědek informoval bruselskou policii, že viděl pachatele v kavárně v Schaerbeeku. Policie okamžitě zasáhla a muže postřelila. Přivolaní záchranáři ho oživovali, převezli do nemocnice a v 9:38 konstatovali smrt, sdělila RTBF belgická prokuratura.

V podniku, kde zasahovala policie, se našla taška s oblečením a útočná zbraň, uvedla rovněž prokuratura a dodala, že další detaily v zájmu vyšetřování nezveřejní.

3 minuty
Události: Smrtelná střelba v Bruselu
Zdroj: ČT

Nebezpečný radikál se do Evropy dostal přes Lampedusu

Belgická prokuratura ráno uvedla, že muž podezřelý z pondělního útoku v Bruselu je 45letý Tunisan, který v Belgii neúspěšně žádal o azyl. Před činem muž zveřejnil video, v němž se hlásí k Islámskému státu, a po činu video s kritikou pálení koránu, napsal Le Soir. Policie muže v minulosti prošetřovala v souvislosti s obchodem s lidmi a nelegálním pobytem, uvedl ministr vnitra Vincent Van Quickenborne.

Podle informací italské agentury ANSA se do Evropy jako tisíce dalších migrantů dostal přes ostrov Lampedusa, kam připlul v roce 2011. Poté se přesunul do Švédska, kde však nezískal potřebné povolení k pobytu, a tak opět zamířil do Itálie. Tamní policie jej v roce 2016 vyhodnotila jako nebezpečného radikála a monitorovala jej. Poté zamířil do Belgie.

V bytě podezřelého, jeho okolí i poblíž místa ranního zásahu se našlo několik zbraní. Prokuratura potvrdila, že jedna zbraň se podobá té, která byla použita při pondělním útoku.

Střelec švédské fotbalové fanoušky, kteří nasedli do taxíku, cíleně sledoval na motorce, uvedla prokuratura. Když vystoupili v centru města, začal po nich střílet z poloautomatické pušky AR-15. Dva zabil, jednoho zranil. Ve druhém videu, které podezřelý zveřejnil, uváděl, že zabil tři Švédy.

Vyšetřování se soustředí „na možný teroristický motiv“, sdělil už dříve mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Duyse. Ozbrojenec si vybral své dvě oběti možná proto, že byli Švédové, dodal Van Duyse. Premiér Alexander De Croo už v pondělí prohlásil, že čin je spojený s terorismem.

Belgie aktivovala národní krizové centrum a teroristická hrozba byla v bruselském regionu zvýšena na nejvyšší čtvrtý stupeň, ve zbytku země na třetí stupeň. Premiér De Croo vpodvečer uvedl, že pro Brusel již neplatí nejvyšší stupeň varování před terorismem vyhlášený bezprostředně po útoku.

Bruselské letiště kvůli hrozbě terorismu neruší žádné lety, ale posílí bezpečnostní kontroly. Belgická frankofonní univerzita ULB se rozhodla navzdory hrozbě pokračovat ve výuce, zrušila jen kulturní a společenské akce. Druhá bruselská univerzita VUB se rozhodla pro distanční výuku, píše Le Soir.

Starosta Bruselu Philippe Close ve vysílání stanice RTBF uvedl, že si vedení města neuvědomilo, že zápas mezi Belgií a Švédskem je kvůli nedávným incidentům s pálením koránu ve Skandinávii rizikový. Obavy panovaly kvůli probíhajícímu konfliktu na Blízkém východě, ale ne kvůli koránu, dodal.

Švédsko v „bezprecedentním ohrožení“

„Chápu, že mnoho Švédů má obavy a zlost,“ řekl Kristersson na tiskové konferenci. Je čas na posílení bezpečnosti, „nemůžeme být naivní“, uvedl švédský premiér.

Podle agentury AFP Kristersson upozornil, že Švédsko je bezprecedentně ohroženo. „Nikdy v nedávné historii nebyly Švédsko a švédské zájmy tak ohroženy jako dnes,“ prohlásil konzervativně-liberální politik. Pondělní útok označil za „teroristický atentát cílící na Švédy“.

Mrtvými jsou dva švédští fotbaloví fanoušci, kteří do Bruselu přijeli na kvalifikační zápas svého týmu s Belgií o postup na mistrovství Evropy. Podle švédské televize TV6 o přestávce zápasu švédští fotbalisté oznámili, že už do druhého poločasu nenastoupí, a belgický tým s tím souhlasil.

Zápas byl tak předčasně ukončen po prvním poločase. Na 35 tisíc fanoušků pak muselo dlouho čekat na stadionu, než jim bylo dovoleno odejít, uvedla agentura AP.

„Cítím se frustrovaná, zmatená a vyděšená. Myslím si, že všichni byli docela vyděšení,“ popsala agentuře AP Caroline Lochsová, fanynka z Antverp. Asi dvě hodiny poté, co se zápas přerušil, se na velké obrazovce na stadionu objevila instrukce pro diváky, že mohou odejít. 

2 minuty
Zpravodaj ČT Obrovský: Muž se chtěl zřejmě pomstít za pálení koránu ve Švédsku
Zdroj: ČT24

Vláda ve Stockholmu v úterý vyzvala švédské občany v zahraničí, aby byli obezřetní, a připomněla, že stupeň ohrožení Švédska a švédských zájmů byl zvýšen už dříve. „Vzhledem ke skutečnosti, že byli v Bruselu zabiti dva Švédové při pravděpodobném teroristickém útoku, vyzýváme Švédy v zahraničí, aby dbali zvýšené opatrnosti a ostražitosti a sledovali doporučení místních úřadů,“ uvedla švédská vláda na svém webu.

Švédská vláda už několik měsíců varuje, že Švédové jsou více ohroženi po nedávných protestních akcích, při nichž byly spáleny výtisky svaté knihy muslimů koránu hrstkou protiislámských aktivistů ve Švédsku. Kristersson nyní připomněl, že vláda a bezpečnostní služba v srpnu zvýšily varování před teroristickou hrozbou na druhý nejvyšší stupeň. „Teď vidíme s děsivou jasností, že obavy byly opodstatněné,“ řekl švédský premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že je připraven o citlivých otázkách jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.
před 41 mminutami

USA uvalily sankce na pět Evropanů kvůli údajné cenzuře amerických platforem

Spojené státy uvalily sankce v podobě zákazu vstupu do země na pět Evropanů včetně bývalého eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, a to kvůli údajné cenzuře amerických internetových platforem, informují v úterý večer agentury AFP a DPA. Francie sankce důrazně odsoudila, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl pokus Trumpovy vlády vyslat Národní gardu do Chicaga

Nejvyšší soud Spojených států odmítl umožnit Donaldu Trumpovi vyslat jednotky Národní gardy do oblasti Chicaga, aby pomohly při raziích imigračních úřadů, informovala v úterý agentura AP. Zároveň uvedla, že jde o ojedinělý případ, kdy Trump při odvolání k nejvyššímu soudu od svého lednového návratu do úřadu neuspěl.
před 12 hhodinami

Syrské věznice se opět plní, úřady zprávy o týrání a mučení odmítají

Rok po pádu dlouholetého syrského vládce Bašára Asada se „jeho“ obávané věznice znovu naplňují. Nová vláda přitom slíbila, že někdejší symboly hrůzovlády zůstanou navždy zavřené. Podle vyšetřování agentury Reuters dnes za jejich zdmi opět dochází k týrání, mučení a vraždění vězňů. Úřady prezidenta a bývalého lídra al-Káidy Ahmada Šaráa nicméně kritiku odmítají.
před 14 hhodinami

Stáhli jsme se ze Siversku, oznámila ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že stáhla své vojáky z města Siversk v Doněcké oblasti. Podle ní měli útočící Rusové ve městě převahu v počtu vojáků i techniky. Moskva oznámila dobytí města již před zhruba dvěma týdny, tehdy to ale ukrajinské úřady popřely. O dalších místech na frontové linii – městech Pokrovsk, Kupjansk, Kosťantynivka či Huljajpole – pak Kyjev a Moskva často podávají protichůdné informace.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Mafie může ožít, varují kritici

Slovenský prezident Peter Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Nově tak například lidem, kteří zpochybňují takzvané Benešovy dekrety, jež po druhé světové válce v Československu mimo jiné omezily majetková práva německé a maďarské menšiny, hrozí půlroční vězení. Novela obsahuje i další změny, které dle opozice i státních zástupců ztíží boj proti kriminalitě. Opozice se proto chce obrátit na ústavní soud.
před 17 hhodinami

Tři západoukrajinské oblasti skončily po masivním ruském náletu téměř bez proudu

Rusko v noci na úterý podniklo rozsáhlý útok proti ukrajinské energetické infrastruktuře, vypálilo téměř čtyři desítky raket a vyslalo přes šest set třicet dronů, uvedlo ukrajinské letectvo. Největší škody na energetice se týkaly západních částí Ukrajiny, kde tři oblasti skončily téměř úplně bez proudu. Ve třech regionech v různých částech země – Kyjevské, Žytomyrské a Chmelnycké oblasti – zabil ruský nálet několik lidí, mezi mrtvými je dítě.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ministerstvo spravedlnosti USA zveřejnilo další dokumenty o Epsteinovi

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý zveřejnilo doposud největší sadu dokumentů týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, informují média. Jedná se o více než jedenáct tisíc souborů, mezi kterými jsou soudní záznamy, e-maily, výstřižky z novin, fotografie, zvukové sobory a stovky videí.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami
Načítání...