Atentátník zavraždil kandidáta na prezidenta Ekvádoru, v zemi vyhlásili výjimečný stav

V Ekvádoru zastřelili kandidáta prezidentských voleb Fernanda Villavicencia. Současný ekvádorský prezident Guillermo Lasso kvůli tomu vyhlásil v celé zemi na šedesát dní výjimečný stav, který už od minulého měsíce platil ve třech oblastech kvůli vlně násilí, jež zemi sužuje dlouhodobě. Villavicencio, který podle průzkumů nebyl favoritem voleb, byl zastřelen v metropoli Quito, když odjížděl z předvolebního mítinku. Lasso řekl, že prezidentské a parlamentní volby se uskuteční v původním termínu 20. srpna, zpřísněna budou ale bezpečnostní opatření.

„Nepochybujeme o tom, že šlo o sabotáž volebního procesu. Není náhoda, že se atentát stal několik dní před prvním kolem prezidentských voleb,“ řekl Lasso, který zároveň vyhlásil tři dny národního smutku za zabitého politika.

„Demokracie se nevzdá před brutalitou této vraždy. Vyšetřování pokračuje a podle zákona přísně potrestáme ty, kteří jsou za tento čin zodpovědní, a to maximálním trestem,“ dodal Lasso. Uvedl, že zatčeno bylo nejméně šest podezřelých. Jednoho z útočníků na místě ochranka zastřelila.

Ohledně pachatele však dál panují nejasnosti. Několik hodin po politikově vraždě začalo na internetu kolovat video se skupinou zakuklených mužů, kteří se k útoku přihlásili. Tvrdili, že jsou členy jednoho z nejvýznamnějších ekvádorských gangů Los Lobos (Vlci). Další údajní členové této zločinecké organizace ale odmítli, že by za útokem tato skupina stála.

2 minuty
Události: Atentát v Ekvádoru
Zdroj: ČT24

Atentát se odehrál krátce po šesté večer místního času (po jedné ráno SELČ). Ochranka doprovázela Villavicencia do auta z předvolebního mítinku, když nasedl do vozu a ochranka za ním zavřela dveře, spustila se střelba. To vyvolalo paniku všude kolem, lidé se utíkali schovat do blízké budovy, jak je vidět na videu, které zveřejnil mimo jiné deník El País. 

Bývalý novinář Villavicencio kandidoval za hnutí Construye (MC25), které na sociální síti X, bývalém Twitteru, uvedlo, že na jejich kanceláře v Quitu zaútočili ozbrojenci. Villavicencio nebyl favoritem voleb, průzkumy mu dávaly kolem sedmi procent.

O nejvyšší úřad se uchází po středečním atentátu sedm kandidátů, Lasso znovu nekandiduje. Někteří prezidentští kandidáti po atentátu oznámili pozastavení volební kampaně.

Villavicencio kritizoval úřady, mluvil o výhrůžkách od gangů

Villavicencio byl dva roky poslancem, než v květnu jednokomorový parlament Lasso rozpustil. Stalo se tak během jednání o možném prezidentově sesazení kvůli obvinění ze zpronevěry a korupce. Lasso obvinění odmítá. Villavicencio podle deníku El País předsedal kontrolní komisi, která vydala příznivou zprávu ve prospěch Lassa.

Podle deníku El País Villavicencio ale také tento týden v jednom z rozhovorů s médii kritizoval roli úřadů v boji proti organizovanému zločinu. „Policie ví, kde jsou úkryty zločinců, obchodníků s drogami, nelegální těžby a bílých límečků,“ řekl politik. Slíbil, že jednou z prvních věcí, které udělá, pokud se stane prezidentem, bude boj proti zkorumpovaným úředníkům a zkorumpovaným policistům.

Villavicencio nicméně také v posledních dnech zmínil výhrůžky, které mu adresoval lídr jednoho z drogových gangů.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby incident jménem USA označil za „hrůzný“ a „šokující“. „Jeho rodině i podporovatelům to musí rvát srdce. Jsem si jistý, že Ekvádor nyní truchlí,“ prohlásil Kirby podle Reuters. Web agentury Bloomberg později s odvoláním na nejmenované zdroje informoval, že USA do Ekvádoru plánují poslat pracovníky Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), aby pomohli s vyšetřováním atentátu.

Atentáty na dvanáct kandidátů na starosty

Výjimečný stav znamená, že v ulicích budou nasazeni vojáci, kteří budou pomáhat policii se zajišťováním bezpečnosti. Omezena mohou být také některá občanská práva, například svoboda shromažďování či nedotknutelnost obydlí.

Ekvádor v poslední době čelí nárůstu násilí, za nimž je zejména boj drogových gangů. Země leží mezi Kolumbií a Peru, které patří k největším producentům kokainu. Ekvádorské přístavy se staly velkým překladištěm, odkud směřují drogy do Severní Ameriky a Evropy. V roce 2022 v Ekvádoru zaznamenali dosud nejvíce vražd za rok, na sto tisíc obyvatel jich připadalo pětadvacet.

Před únorovými místními volbami zažil Ekvádor podle deníku El País nejnásilnější kampaň, nejméně dvanáct kandidátů na starosty se stalo obětí atentátů; někteří z nich přežili. Minulý měsíc Lasso vyhlásil na šedesát dní výjimečný stav ve třech oblastech země poté, co byl zastřelen oblíbený starosta města Manta v provincii Manabí a při jiném incidentu kandidát do parlamentu z provincie Esmeraldas. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejméně dvě oběti má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska jsou na místě nejméně dva mrtví a neurčený počet zraněných. S odkazem na španělskou policii to uvedla agentura Reuters. K vykolejení došlo v Adamuzu poblíž Córdoby. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na místě nehody jsou záchranné týmy a hasiči.
před 5 mminutami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Plánem chce Unie reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
14:25Aktualizovánopřed 17 mminutami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně patnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně patnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
před 3 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
11:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 7 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...