V Iráku vnikli demonstranti na švédskou ambasádu, Bagdád vypověděl velvyslankyni

Kvůli dalšímu protestu před iráckou ambasádou ve Švédsku, jehož pořadatel hrozil pálením koránu, se ve čtvrtek strhla diplomatická bouře mezi Stockholmem a Bagdádem. Protestní akci švédské úřady povolily, její účastníci nakonec od pálení svaté knihy islámu upustili, korán ale pošlapali a částečně poničili. Demonstranti v Iráku už ráno vnikli na švédskou ambasádu a založili tam malý požár. Irácká vláda pak pohrozila přerušením styků se Švédskem a vypověděla ze země švédskou velvyslankyni.

Napětí začalo stoupat už brzy ráno, kdy stovky lidí, zejména příznivců šíitského duchovního Muktady Sadra, pronikly do střeženého areálu švédské ambasády v Bagdádu.

Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak desítky mužů přelézají plot kolem velvyslanectví a pokoušejí se dostat dovnitř budovy, uvedla agentura AP. Záběry ukázaly i oheň a stoupající kouř. Požár se podle agentury AFP podařilo uhasit, rozsah škod ale zatím není znám. Demonstranty rozehnala policie, a to i s použitím vodních děl.

„Nečekali jsme na ráno, vnikli jsme tam a zapálili jsme švédské velvyslanectví před rozbřeskem,“ řekl reportérovi agentury AFP jeden z demonstrantů. Ten také skandoval jméno šíitského duchovního Sadra. 

Stockholm poté obvinil irácké úřady z nedbalosti, protože nedokázaly diplomatickou misi ochránit. Ministr zahraničí Tobias Billström v prohlášení uvedl, že útok na ambasádu je „zcela nepřijatelný“ a povolal si iráckého chargé d'affaires. Jeho úřad ujistil, že všichni zaměstnanci jsou v bezpečí.

Útok na švédskou ambasádu ve čtvrtek odsoudily také Spojené státy, podle kterých mu irácké bezpečnostní složky měly zabránit. Rovněž české ministerstvo zahraničí útok na budovu ambasády odsoudilo. „Ostře odsuzujeme opakované útoky na velvyslanectví Švédska v Bagdádu. Narušení bezpečnosti a integrity diplomatických zastoupení je nepřijatelné a jde o zodpovědnost hostující země,“ uvedla česká diplomacie na Twitteru.

Výtržnosti na švédské ambasádě v Bagdádu odsoudila i Evropská unie, která vyzvala k ochraně diplomatických misí v Bagdádu. „Očekáváme rychlé přijetí nezbytných bezpečnostních opatření ze strany iráckých úřadů, aby se zabránilo dalším incidentům, a pohnání pachatelů tohoto útoku k odpovědnosti,“ reagovala EU. „Doufáme v rychlý návrat k normálu ve vztazích mezi Irákem a Švédskem,“ uvádí se též v krátkém prohlášení.

Incident odsoudilo rovněž irácké ministerstvo zahraničí a slíbilo, že ho pečlivě vyšetří. Irácká vláda ale vzápětí pohrozila přerušením diplomatických styků, pokud švédské úřady znovu dopustí veřejné pálení koránu.

Ještě před zahájením protestu ve Stockholmu pak oznámila, že zemi musí opustit švédská velvyslankyně Jessica Svärdströmová, a povolala zpět do vlasti svého diplomatického zástupce ve Švédsku. Kromě toho švédská telekomunikační firma Ericsson přijde o licenci, která jí umožňuje podnikat v Iráku, uvedla agentura Reuters.

Souvislost s Iráčanem, který měl v úmyslu zapálit korán

Podle agentury AFP útok na švédské velvyslanectví souvisí s povolením, které získal od švédských úřadů irácký uprchlík Salwan Momika. Ten měl podle švédského tisku ve čtvrtek v úmyslu před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu spálit výtisk koránu a iráckou vlajku. 

Demonstraci švédské úřady povolily a policie na ni dohlížela. Dorazil pouze pořadatel Momika a jeden další člověk; desítky lidí a také novinářů přihlížely zpoza policejních zábran. Momika poblíž velvyslanectví korán pošlapal a kopal do něj, na pálení ale nedošlo. Kromě toho pošlapal také iráckou vlajku a fotografie Sadra a íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího, napsala agentura Reuters s odvoláním na svědky.

Akci před iráckou ambasádou ve Stockholmu ve čtvrtek odsoudilo několik muslimských zemí. Na protest proti znesvěcování koránu si švédského velvyslance Mattiase Lentze předvolalo íránské ministerstvo zahraničí.

Ankara protestní shromáždění označila za „opovrženíhodný útok na korán“ a turecké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby přijalo rázná opatření, pomocí nichž by tomuto „zločinu z nenávisti“ zabránilo.

Ke stažení velvyslanců ze Švédska a vyhoštění švédských diplomatických zástupců vyzval arabské a muslimské země také vůdce libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh. Írán toto šíitské hnutí otevřeně podporuje v jeho boji proti Izraeli, který Teherán považuje za nepřátelský stát.

Momika již na konci června spálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu. To vyvolalo v Iráku i dalších převážně muslimských zemí protesty. Ve středu irácké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby pálení koránu zabránilo. To však pálení knihy, které nikoho neohrožuje ani neomezuje, nemůže zakázat. 

Švédská policie povolila čtvrteční akci ve Stockholmu kvůli svobodě shromažďování, zdůraznila ale, že to neznamená, že schvaluje to, co se tam stane. „Ústava říká, že musí být splněno mnoho podmínek, aby mohlo být někomu zakázáno organizovat shromáždění,“ řekl podle AFP Ola Österling ze stockholmské policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velvyslanci EU se sešli kvůli celním hrozbám USA ohledně Grónska

V Bruselu začalo narychlo svolané jednání velvyslanců států Evropské unie konané v reakci na oznámení prezidenta USA Donalda Trumpa o zvýšení cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko. Pokud se potvrdí zvýšení cel, francouzský prezident Emmanuel Macron požádá o aktivaci nástroje protiekonomického nátlaku (ACI), který EU nikdy nepoužila. Nástroj schválený teprve před dvěma lety Bruselu umožňuje sáhnout k odvetným opatřením vůči třetím státům, které vyvíjejí na členské země ekonomický tlak.
14:25Aktualizovánopřed 33 mminutami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně patnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně patnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
před 1 hhodinou

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
00:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Syrská vláda uzavřela příměří s Kurdy vedenou aliancí

Damašek uzavřel na všech frontách příměří s koalicí Syrské demokratické síly (SDF), uvedla podle agentury Reuters tamní státní média. Syrská armáda o víkendu pokračovala v ofenzivě proti kurdským jednotkám na severu a východě země. Síly Damašku ovládly klíčové ropné pole a také největší přehradu v zemi, píše agentura AFP. Zdroj ze syrských kmenů spřízněných s vládou v Damašku potvrdil televizi al-Džazíra, že bojovníci převzali kontrolu nad některými oblastmi ve městě Rakká.
14:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři vyprostili v neděli těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách v neděli potvrdilo tuzemské ministerstvo zahraničí. APA také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.
11:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruský dronový úder si v noci na neděli vyžádal dvě oběti, uvedl Zelenskyj

Ruský dronový úder na Ukrajinu v noci na neděli zabil dva lidi a desítky dalších kvůli němu utrpěly zranění, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dříve v neděli informoval starosta Charkova Ihor Terechov o zabité dvacetileté ženě a několika zraněných. Další čtyři lidé utrpěli zranění při ruských útocích v Sumské oblasti. Poškozeno bylo přinejmenším patnáct obytných budov.
před 4 hhodinami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Při protestech v Íránu zemřelo nejméně pět tisíc lidí, píše Reuters

Při protivládních protestech v Íránu, které začaly koncem prosince, zemřelo nejméně pět tisíc lidí včetně asi pěti set členů bezpečnostních složek, píše agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele. Lidskoprávní organizace tento týden uváděly nejméně 3400 obětí. Podle svědků se na zabíjení odpůrců režimu podílely kromě íránských revolučních gard i milice z Iráku, Afghánistánu či Pákistánu.
11:29Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...