Klid zbraní s Islámským džihádem porušen nebyl, tvrdí Izrael. Poslední úder nastal minuty před příměřím

Izrael i Palestinský islámský džihád zatím dodržují dojednané příměří. Boje skončily krátce před nedělní půlnocí, zemřelo při nich nejméně čtyřicet čtyři Palestinců včetně patnácti dětí. Za tři dny vyslali radikálové na izraelskou stranu jedenáct set raket. Dvě stě z nich spadlo ještě v Pásmu Gazy.

Izrael v pátek spustil vojenskou operaci v Pásmu Gazy, která podle něj cílila proti pozicím Islámského džihádu. V odvetě za nálety vypálila palestinská skupina rakety na izraelské území, z nichž většinu podle izraelské armády zachytil protiraketový štít. Izrael žádné oběti nehlásil, zatímco palestinské ministerstvo zdravotnictví v poslední bilanci mluvilo o 44 mrtvých, včetně 15 dětí, a více než 350 zraněných.

Dohodu o klidu zbraní zprostředkoval Egypt, jehož prezidentovi Abdalu Fattáhovi Sísímu v nedělním prohlášení americký prezident Joe Biden děkoval za „ústřední roli“ v diplomatických snahách. Obě strany předtím daly najevo, že v navržený čas přestanou útočit, ovšem dodaly, že si vyhrazují právo reagovat na případnou agresi.

Problémem může být odlišná interpretace příměří. Palestinský islámský džihád mluví o tom, že propuštěn má být jeden z jeho velitelů na Západním břehu Basám Saádí, jehož zatčení před týdnem odstartovalo krizi. „Dosáhli jsme dohody a egyptského závazku, že věznění Chálíla Avávda a Basáma Saádího budou co nejdříve propuštěni na svobodu,“ sdělil mluvčí Palestinského islámského džihádu v Gaze Tárik Salmí.

Židovský stát ale takový výklad odmítá. Příměří má být založeno na prosté rovnici, a to klid zbraní za klid zbraní. „Stát Izrael děkuje Egyptu za jeho úsilí. Pokud by příměří bylo porušeno, vyhrazuje si stát Izrael právo na silnou reakci,“ uvedlo v tiskovém prohlášení izraelské národní ústředí pro diplomacii. 

Nahrávám video
Příměří po izraelských útocích v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

Zpravodaj ČT v Izraeli David Borek uvedl, že si je téměř jistý, že jde opět o pouhou pauzu. „Vždycky to tak bývá: nějaké vzplanutí, pak to trvá několik dnů, týden, následuje příměří a časem nějaké upuštění ventilu,“ popsal. Vysvětlil, že strany se spolu kvůli dlouholetému konfliktu už naučily „jednat“.

Biden oznámení o příměří ocenil

„Vítám oznámení z dnešního večera o příměří mezi Izraelem a ozbrojenci v Gaze po třech dnech bojů,“ uvedl šéf Bílého domu v pondělí. Ve svém komuniké vyzdvihoval izraelskou obranu před raketovými útoky a odsoudil „teroristickou skupinu“ na druhé straně konfliktu.

Washington podle Bidena podporuje pečlivé vyšetření zpráv o civilních obětech v Gaze, „ať už po izraelských úderech proti pozicím Islámského džihádu nebo po desítkách raket Islámského džihádu, které údajně dopadly uvnitř Gazy“.

Situací se v pondělí bude za zavřenými dveřmi zabývat Rada bezpečnosti OSN.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Libanon hlásí další oběti, Izrael zničil raketomet

Izraelská armáda tvrdí, že zasáhla raketomet na jihu Libanonu, který byl připravený k odpalu směrem na židovský stát. Uvedla to stanice BBC. Nejnovější údery židovského státu si podle al-Džazíry vyžádaly mrtvé, teroristické hnutí Hizballáh poslalo drony na sever Izraele. Stále není jasné, zda se dočasné příměří mezi USA a Íránem vztahuje i na Libanon. Sobotní jednání v Pákistánu navíc selhala.
08:29Aktualizovánopřed 4 mminutami

Trump nařídil námořní blokádu Hormuzského průlivu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že námořnictvo USA zahájí blokádu Hormuzského průlivu. Írán obvinil z vydírání celého světa. Námořnictvo má v mezinárodních vodách zadržovat lodě, které zaplatily Íránu mýtné za plavbu průlivem.
před 9 mminutami

Íránci USA nevěří, řekl po krachu jednání Ghálíbáf

USA nebyly při mírových rozhovorech v Pákistánu schopny navzdory konstruktivním návrhům získat důvěru Íránců. Podle AFP to sdělil šéf íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Podle amerického viceprezidenta JD Vance se nepodařilo Teherán přimět k závazku, že nebude vyvíjet jaderné zbraně. Některé západní země včetně Velké Británie a Austrálie vyjádřily zklamání. Pákistán vyzval k dodržování příměří.
04:03Aktualizovánopřed 17 mminutami

VideoMagyar má šanci vyhrát maďarské volby, shodují se Vondra, Telička a Joch

Hosté Nedělní debaty shodně předpokládají, že maďarské volby spíše vyhraje opoziční lídr Péter Magyar, a mohl by tak po šestnácti letech vystřídat ve vedení země Viktora Orbána, byť „politickou revoluci“ čekat nelze. Europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra, bývalý eurokomisař Pavel Telička a ředitel Občanského institutu Roman Joch mluvili v debatě také o tom, zda považují současné Maďarsko za autoritářský stát a jak by se pod premiérem Magyarem mohla změnit zahraniční politika země.
před 59 mminutami

Maďaři volí parlament. Rýsuje se rekordní účast

O svém nadcházejícím vítězství v maďarských parlamentních volbách v neděli ve volebních místnostech shodně hovořili premiér Viktor Orbán i opoziční lídr Péter Magyar. Účast ve 13:00 přesáhla 54 procent, před čtyřmi lety to bylo čtyřicet procent.
06:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina a Rusko hlásí tisíce případů porušení klidu zbraní

Rusové porušili velikonoční příměří ve 2299 případech, Ukrajinci v 1971, obvinily se vzájemně ukrajinská armáda a ruské ministerstvo obrany. Ukrajinští vojáci zveřejnili i video zobrazující zabití jejich spolubojovníků, kteří měli evakuovat zraněné obránce. Kyjev podle Moskvy udeřil na Bělgorodskou a Kurskou oblast. Kreml nechce klid zbraní prodloužit, jak by si přál ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
09:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoFalešná videa v maďarské kampani bavila i děsila

V Maďarsku se před volbami šířila videa vytvořená umělou inteligencí. Falešné nahrávky mají pobavit, dojmout, znejistit i vyvolat obavy. Fidesz premiéra Viktora Orbána straší Bruselem či Ukrajinou, opozice vytáhla třeba nízké důchody. Dlouho bylo tématem i možné kompromitující video na lídra opoziční Tiszy Pétera Magyara. Z TikToku zmizely v poslední době desítky falešných účtů politiků – včetně videí, které zhlédly tisíce lidí.
před 8 hhodinami

Nejméně 30 mrtvých si vyžádala tlačenice v haitské pevnosti Citadelle Laferrière

Nejméně 30 lidí zemřelo při sobotní tlačenici v historické pevnosti Citadelle Laferrière na severu Haiti. Podle agentury AP to oznámily místní úřady, které upozornily, že počet obětí by se ještě mohl zvýšit. Podle AP patří památka z počátku 19. století, kdy karibská země získala nezávislost na Francii, mezi nejoblíbenější turistické atrakce na Haiti.
05:04Aktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...