Italský důstojník podle policie předával tajné informace Rusům. Řím reagoval vyhoštěním dvou diplomatů

Itálie okamžitě vyhostí dva ruské diplomaty v souvislosti s podezřením ze špionáže, oznámil ministr zahraničí Luigi di Maio. Stalo se tak poté, co v úterý večer policie zadržela kapitána italského námořnictva při tajné schůzce s jedním z vojenských diplomatů ruského velvyslanectví. Zatčení se uskutečnilo v momentě, kdy italský důstojník předával ruskému diplomatovi tajné informace, informovaly agentury. Ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad událostí politování. 

Italský ministr zahraničí Di Maio napsal, že obvinění ze špionáže jsou velice vážná. „Ruskému velvyslanci jsme předali důrazný protest italské vlády,“ uvedl. Podle deníku Corriere della Sera musí zemi opustit ruský důstojník, který byl přistižen na schůzce s italským kapitánem, a jeho přímý nadřízený na ruském velvyslanectví v Římě.

Moskva na italské rozhodnutí slíbila reciproční odpověď, uvedla agentura Reuters s odvoláním na výroky ruských zákonodárců. Samo ministerstvo zahraničí v Moskvě vyjádřilo nad vyhoštěním ruských diplomatů z Itálie politování a podle agentury TASS dodalo, že o možných odvetných opatřeních bude informovat později.

Kreml prostřednictvím prezidentova mluvčího ujistil, že si přeje zachovat s Itálií dobré vztahy. „Doufáme, že pozitivní a konstruktivní charakter rusko-italských vztahů bude pokračovat a bude zachován,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Ta současně připomněla, že při obdobných aférách v poslední době, které se odehrály v Bulharsku, Česku, Nizozemsku a Rakousku, postupovalo Rusko symetricky, tedy vyhostilo stejný počet diplomatů druhé země. 

Video Spolupracovnice ČT v Itálii Vědunka Lunardi o vyhoštění dvou ruských diplomatů
video

Spolupracovnice ČT v Itálii Vědunka Lunardi o vyhoštění dvou ruských diplomatů

Zdroj: ČT24

Podezření z předávání tajných dokumentů

Kapitán italského námořnictva byl obviněn z vyzrazování utajovaných informací a je ve vazbě. Podle zpráv v italských médiích měl Rusku poskytnout dokumenty z generálního štábu týkající se italské armády i NATO. Za špionáž od ruské rozvědky podle policie dostával peníze. Na vyšetřování se podílely i italské tajné služby.

„Není to riziko jen pro naši bezpečnost, ale pro bezpečnost celé Aliance, což nemůžeme přijmout,“ komentoval situaci Di Maio na zasedání parlamentního výboru pro zahraniční vztahy, kde zároveň zopakoval, že jde o velmi závažný a nepřátelský čin.

Podle deníku Corriere della Sera se jedná o jednu z nejvážnějších událostí svého druhu v Itálii od konce studené války. Situace ale není pro italské bezpečnostní složky úplně bezprecedentní.

V srpnu loňského roku byl ve Francii zatčen důstojník kvůli podezření, že předával Rusům důvěrné informace při působení na velitelství NATO v Neapoli. V roce 2016 italská policie zatkla vysokého důstojníka portugalských tajných služeb při schůzce s ruským diplomatem v Římě.