Nejvyšší soud zamítl žalobu Texasu zpochybňující vítězství Bidena

Nejvyšší soud USA zamítl žalobu amerického státu Texas zpochybňující vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách. Je to další rána pro dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa, který se spolu s Texasem, dalšími republikánskými státy a stovkou republikánských kongresmanů snažil zvrátit těsný výsledek hlasování ve čtyřech jiných amerických státech – Georgii, Michiganu, Pensylvániu a Wisconsinu – ve svůj prospěch. Informují o tom světové agentury.

Trumpovi příznivci před Nejvyšším soudem s nápisem zastavte krádež
Zdroj: Reuters Autor: JOSHUA ROBERTS

Devět soudců, z nichž tři jmenoval nynější republikánský prezident, rozhodlo, že Texas nemá právo vměšovat se do organizace voleb jiných amerických států. Trump, který stále neuznal svou volební porážku, snahu Texasu podpořil a s ním i více než sto republikánských členů Kongresu.

Agentura AP označila požadovanou intervenci za bezprecedentní. Podle odborníků na volební právo žaloba neměla šanci na úspěch. Všechny čtyři dotčené státy ve čtvrtek soud vyzvaly, aby ji odmítl.

Texas si stěžoval na to, že dané státy letos změnily pravidla voleb a rozšířily možnost hlasování poštou, nedodal však konkrétní případy nesrovnalostí. K podnětu se připojilo i dalších 17 států, které vedou republikáni. Společně žádaly nejvyšší soud USA, aby v žalovaných státech zneplatnil jmenování prezidentských volitelů podle výsledků voleb.

Neúspěšných bylo u různých soudů i dalších více než padesát stížností Trumpova tábora. Ten argumentuje, že jeho soupeř zvítězil ve volbách 3. listopadu díky masivním podvodům, nedodal ale důkazy pro svá tvrzení.