Do Polska zamíří další tisícovka amerických vojáků. Pompeo ve Varšavě podepíše dohodu o vojenské spolupráci

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo příští týden během své návštěvy ve Varšavě podepíše dohodu o rozšířené vojenské spolupráci. Uvedl to v sobotu poradce polského prezidenta Krzysztof Szczerski. Součástí dohody je podle agentury DPA vyslání dalších nejméně tisíc amerických vojáků do Polska.

Mike Pompeo
Zdroj: Reuters Autor: Kacper Pempel

Dohoda nyní prochází nezbytnými interními úpravami ze strany vlád obou zemí. „Když budou tyto interní procedury včas dokončeny, což předpokládáme, bude dohoda 15. srpna připravena k podpisu,“ uvedl Szczerski.

Dohodu by za přítomnosti polského prezidenta Andrzeje Dudy měli podepsat Pompeo a polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Po podpisu budou následovat rozhovory mezi Pompeem a Dudou. Následně se americký ministr zahraničí zúčastní vzpomínkové akce ke stému výročí bitvy u Varšavy, ve které polští vojáci v roce 1920 porazili bolševickou Rudou armádu.

Pompea v Polsku čekají rovněž rozhovory s polským premiérem Mateuszem Morawieckým a ministrem zahraničí Jacekem Czaputowiczem. Ty by se podle tiskové zprávy amerického ministerstva zahraničí měly kromě posílení vojenské spolupráce týkat rovněž oživení ekonomiky z koronavirové krize či zabezpečení telekomunikačních sítí páté generace.

V Polsku slouží čtyři a půl tisíce amerických vojáků

V Polsku je v současnosti umístěno přes 4500 amerických vojáků. Polská vláda již delší dobu usiluje o zvýšení jejich počtu, a to zejména k odstrašení Ruska. To vysokou přítomnost vojáků NATO na východě Evropy a v blízkosti svých hranic kritizuje, napsala agentura DPA.

Spojené státy koncem července oznámily, že stáhnou z Německa zhruba 12 tisíc svých vojáků. Zhruba 5600 z nich by mělo být přesunuto do jiných členských zemí NATO včetně Polska, upozorňuje PAP. Prezident USA Donald Trump stažení části amerických vojáků z Německa zdůvodňuje nedostatečnými výdaji Berlína na obranu.

Pompeo do Polska zavítá v rámci své cesty po střední Evropě, během které navštíví rovněž Českou republiku, Slovensko a Rakousko. Ministr ve středu svou cestu potvrdil a označil tyto země za přátele Ameriky. „Očekávám, že to bude velmi důležitá a produktivní cesta,“ prohlásil.

Čeští senátoři budou s Pompeem mluvit o bezpečnosti v Evropě

Čeští senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat například bezpečností v Evropě, hybridními hrozbami nebo působením Ruska a Číny. Sdělil to předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestr.), který bude debatu v horní komoře Parlamentu moderovat.

Vybrané okruhy témat podle něj ještě vymezí na úterním jednání zahraniční výbor. „V úterý na schůzi výboru budeme okruhy otázek upřesňovat. Já budu navrhovat, abychom se zajímali o vývoj bezpečnosti v Evropě ve vztahu k působení Ruska a Číny. Dále o obranu demokratických zemí před působením hybridních hrozeb a o americké představy spolupráce s Evropou a vývoj možností multilaterální diplomacie. A o posílení spolupráce mezi ČR a USA,“ uvedl Fischer.

Pompeo se ve středu sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a budou mluvit o společných zájmech v zahraniční politice. Následně americký ministr vystoupí s projevem na plénu Senátu k senátorům, poslancům, zahraničním diplomatům a dalším hostům. Poté přijde na řadu debata moderovaná Fischerem.

Fischer v sobotu uvedl, že Pompeovo vystoupení v horní komoře Parlamentu považuje za velkou čest pro Senát. „Pro Senát je to vyznamenání, protože jsme se zabývali i velkými tématy světové politiky a bezpečnosti, naše usnesení mívala velkou odezvu ve světě a také ve Spojených státech. Já to beru také jako vyjádření podpory,“ řekl.