„Staleté čekání je u konce.“ Indický premiér položil základní kámen chrámu v Ajódhje

Indický premiér Naréndra Módí ve středu položil základní kámen hinduistického chrámu, který má vyrůst na místě zničené mešity ve městě Ajódhja na severu země. Hinduisté věří, že Ajódhja je rodištěm legendárního prince Rámy, který je vtělením boha Višnua. O tom, že mohou na místě postavit chrám, loni rozhodl nejvyšší soud, a ukončil tak letitý spor, který v Indii vyvolal jedny z nejkrvavějších násilností.

Ceremonie pokládání stříbrného základního kamene do hinduistického chrámu
Zdroj: ČTK Autor: Rajesh Kumar Singh

Indické poutní místo Ajódhja, jehož název paradoxně znamená „místo, kde se neválčí“, je symbolem náboženské řevnivosti mezi hinduisty a muslimy. V minulosti tam stál hinduistický chrám připomínající rodiště boha Rámy.

V 16. století ho ale zbořili muslimové, kteří tam postavili mešitu. V roce 1992 ji však hinduistický dav zničil, čímž vyvolal sérii krvavých konfliktů v Indii a v okolních státech, při kterých zahynulo na dva tisíce lidí. Loni nakonec indický nejvyšší soud rozhodl, že posvátné místo patří hinduistům.

Výročí zrušení autonomie Kašmíru

Obřad se konal u příležitosti prvního výročí zrušení zvláštního autonomního statusu státu Džammú a Kašmír, který obývají hlavně muslimové. V indické části Kašmíru od úterý platí dvoudenní zákaz vycházení, kterým chtějí úřady předejít možným protestům.

Módí, jehož nacionalistická hinduistická strana BJP prosazovala výstavbu chrámu více než 30 let, ve středu na místě, kde svatyně vyroste, položil symbolickou stříbrnou cihlu. Ceremonii mohli lidé sledovat na velkých obrazovkách rozmístěných v ulicích města.

Kvůli koronaviru se fyzicky obřadu mohli zúčastnit jen pozvaní. „Celá země se raduje, staleté čekání je u konce,“ řekl Módí ve svém projevu. Mnoho muslimů ve městě výstavbu hinduistického chrámu vítá, protože doufají, že svatyně ukončí letitý svár s hinduisty a přinese ekonomický růst.

Vlivná indická muslimská organizace ale na Twitteru uvedla, že „Báburova mešita vždy byla a bude mešitou“ a že „uzurpace na základě nespravedlivého, utlačovatelského a ostudného rozsudku, který vyšel vstříc většině, status území nezmění“.

Lidé na ulici oslavují položení základního kamene chrámu
Zdroj: Reuters
Autor: Adnan Abidi