Trump chce po policii vyšší standardy práce. Špatných policistů je ale podle něj v USA málo

Americký prezident Donald Trump po týdnech protestů proti policejní brutalitě podepsal exekutivní nařízení, jehož cílem je přimět policejní sbory po celých Spojených státech k „osvojení nejvyšších profesních standardů“. Americká média psala například o plánu vytvořit databázi se stížnostmi na použití nepřiměřené síly ze strany strážců zákona. Trump zároveň zopakoval nesouhlas se systémovými reformami, které požadují lidé v ulicích, a prohlásil, že „špatných“ policistů je „velmi malé procento“.

Trump podepsal nařízení požadující vyšší standardy policejní práce
Zdroj: Reuters Autor: Leah Millis

Nový dekret přichází po třech týdnech protestů proti policejnímu násilí a „systémovému rasismu“, které spustilo zabití neozbrojeného Afroameričana George Floyda při zatýkání bělošským policistou v Minneapolisu. Protestní hnutí ve Spojených státech katapultovalo úvahy o reformách policie do popředí veřejné debaty, na což reagují demokratičtí i republikánští kongresmani, představitelé některých amerických států i samotných policejních sborů.

Při protestech často zaznívá požadavek na přestavbu těchto sborů či dramatické snížení jejich rozpočtů s cílem investovat do jiných mechanismů boje proti kriminalitě. Americký prezident ale řekl, že je „silně“ proti takovým „radikálním“ krokům.

Policisté, kteří použili nepřiměřenou sílu, budou pod dohledem 

Jeho dekret podle informací televize CNN či agentury AP ukládá zřízení databáze pro sledování policistů, kteří jsou předmětem stížností o použití nepřiměřené síly. Dalším prvkem je prý nový celostátní certifikační systém, který by finančně motivoval jednotlivé sbory k přijetí obecně uznávaných pravidel.

Trump v projevu uvedl, že cílem nařízení je vytvořit vyšší standardy policejní práce a také posílit transparentnost. Zároveň před kamerami opakovaně vyzdvihoval práci policie v USA. „Drtivá většina policistů jsou obětaví a odvážní služebníci veřejnosti. (…) Nikdo není víc proti tomu malému počtu špatných příslušníků policie, i takoví jsou,“ citovala prezidenta CNN.

„Špatní“ strážníci ale podle něj tvoří jen „velmi malé procento“. Ačkoli byla původně ohlášena tisková konference, Trump nakonec novinářům nedal prostor k otázkám.