„Facebook se nemůže zbavit zodpovědnosti,“ řekla Jourová po jednání se Zuckerbergem

O plánech Evropské unie na regulaci digitálních společností a umělé inteligence jednal v sídle Evropské komise šéf firmy Facebook Mark Zuckerberg. Zakladatel největší sociální sítě světa před schůzkou připustil, že dobrá pravidla nastavená vládami mohou dlouhodobě internetovým firmám prospět. S místopředsedkyní Komise Věrou Jourovou mluvil o tom, že by on-line společnosti měly být v rámci boje s dezinformacemi co nejtransparentnější.

Video 90’ ČT24 - Nedostatek personálu v nemocnicích
video

Jourová: Přijdeme s pravidly, která se budou dodržovat

Zuckerberg dorazil na setkání s Jourovou, výkonnou místopředsedkyní Komise Margrethe Vestagerovou a komisařem pro jednotný trh Thierrym Bretonem dva dny před zveřejněním nových digitálních pravidel EU.

Jimi chce Vestagerová mimo jiné zajistit ochranu soukromí či vyloučit diskriminaci v souvislosti s rozvojem umělé inteligence. Internetové firmy, jejichž šéfové si v posledních týdnech v Bruselu podávají dveře, se obávají, aby nové standardy neomezovaly inovace.

„Myslím, že dobrá regulace může ublížit podnikání Facebooku v krátkodobém výhledu, ale v delší perspektivě bude lepší pro všechny včetně nás,“ napsal Zuckerberg před setkáními v listu Financial Times.

Jourová přijala šéfa Facebooku Zuckerberga
Zdroj: Reuters
Autor: Yves Herman

Tématem jednání byly rovněž dezinformace a manipulační politické kampaně, proti jejichž šíření hodlá letos v rámci nového akčního plánu unijní exekutivy Jourová vytáhnout do boje. „Shodli jsme se na potřebě větší transparentnosti dat a algoritmů, díky které by měla být společnost odolnější vůči on-line manipulacím,“ uvedla eurokomisařka po schůzce.

Přístup společnosti Facebook k ochraně soukromí se předloni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. 

„(Facebook) je impérium, které pojalo dvě miliardy lidí. Kauzy typu Cambridge Analytica ukazují, kam až to může zajít (…) Naprosto jasně jsem dala panu Zuckerbergovi najevo, že Evropa uplatní svůj velice zdravý instinkt vůči tomu, co dělají. A že přijdeme s pravidly, která se budou dodržovat.“

Věra Jourová

eurokomisařka

Zuckerberg: Mažeme milion falešných profilů denně

Facebook tvrdí, že za poslední léta v ochraně soukromí uživatelů výrazně pokročil. Na víkendové bezpečnostní konferenci v Mnichově Zuckerberg řekl, že jeho společnost smaže každý den více než milion falešných profilů a v poslední době odhalil na 50 koordinovaných dezinformačních kampaní, například z Ruska, Ukrajiny nebo Íránu.

Jourová prohlásila, že Facebook sice začal v tomto ohledu uvažovat způsobem „více sladěným s evropským přístupem“, stejně jako další firmy však podle ní nemůže spoléhat pouze na regulace ze strany úřadů.

„Facebook se nemůže zbavit veškeré odpovědnosti. I když přijdeme s nařízeními, nikdy nevyřeší všechny problémy,“ podotkla Jourová s tím, že sama firma se musí rozhodnout, zda chce být „silou dobra či zla“.