Cambridge Analytica končí. Po skandálu se zneužitím dat Facebooku přišla o zákazníky

Firma Cambridge Analytica, která získala data desítek milionů uživatelů sociální sítě Facebook a využila je v rámci volebních kampaní v několika zemích, končí.

Firma Cambridge Analytica v prohlášení uvedla, že požádala o zahájení insolvenčního řízení a „s okamžitou platností ukončila svou činnost“. O insolvenci požádala také její britská mateřská společnost SCL Group. O ochranu před věřiteli hodlá Cambride Analytica požádat u newyorského soudu. Vinu za současný stav podle ní nesou média a jejich „nespravedlivě negativní zpravodajství“.

Cambridge Analytica pomáhala při volební kampani americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Podle britské televize Channel 4 působila například také v Česku, ale i v Nigérii, Keni, Indii či Argentině.

Kvůli skandálu už v březnu společnost zbavila funkce svého tehdejšího generálního ředitele Alexandera Nixe. V dubnu ve funkci skončil i jeho dočasný nástupce Alexander Tayler. 

„Během minulých měsíců se Cambridge Analytica stala předmětem řady nepodložených  obvinění a navzdory snahám společnosti uvést je na pravou míru byla hanobena za aktivity, které nejenže jsou legální, ale jsou všeobecně přijímány jako integrální součást online reklamy,“ uvedla společnost Cambridge Analytica.

O konci společnosti informoval americký list The Wall Street Journal (WSJ), podle kterého v souvislosti se skandálem v uplynulých měsících firma ztratila řadu zákazníků a musela také čelit vysokým nákladům v souvislosti s vyšetřováním skandálu. S odvoláním na jejího zakladatele Nigela Oakse WSJ uvedl, že kromě Cambridge Analytica končí také její britská mateřská společnost SCL Group.

Aféra kolem firmy Cambridge Analytica, která se dostala k datům 87 milionů uživatelů Facebooku, citelně zasáhla i firmu Facebook, která stejnojmennou sociální síť provozuje. Ta se už za kauzu omluvila a přislíbila zavést taková opatření, která dalšímu zneužívání dat zabrání.

  • Cambridge Analytica je odnoží firmy SCL Group, jejíž aktivity zahrnují široké spektrum od průzkumu bezpečnosti potravin přes protinarkotickou činnost až k politickým kampaním. Podle svých webových stánek byla založena před více než 25 lety a má pět kanceláří v New Yorku, Washingtonu, Londýně, v Brazílii a v Malajsii.
  • Firma vznikla podle informací NYT kolem roku 2013, původně se zaměřením na americké volby. Částkou 15 milionů dolarů ji podpořil republikánský miliardář Robert Mercer a jméno jí vybral budoucí, dnes již bývalý poradce Donalda Trumpa Steve Bannon.
  • Společnost, v níž podle NYT pracovali převážně Britové, se údajně nejdříve účastnila prezidentské kampaně senátora Teda Cruze a potom pomáhala Trumpovi.
  • Sama se prezentovala jako firma, nabízející průzkum spotřebitelů, cílenou reklamu a další služby související se shromažďováním dat klientů z oblasti politiky i velkých firem.
  • Své klienty na svých internetových stránkách nejmenovala, ale popisovala je – jsou to například noviny, které se snaží dozvědět více o svých předplatitelích, nebo výrobce dámského oblečení, jež chce provést průzkum svých zákazníků, či americká pojišťovací společnost, která se chce zviditelnit.
  • Britská televize Channel 4 informovala, že Cambridge Analytica tajně ovlivňovala volební kampaně keňského prezidenta Uhurua Kenyatty při volbách v letech 2013 a 2017. Společnost tuto zprávu popřela.
  • NYT loni napsaly, že poté, co se Trump v roce 2016 stal prezidentem s částečnou pomocí této společnosti, její ředitel Alexander Nix začal nabízet její služby dalším klientům s tím, že je schopna vytvořit psychologické profily zákazníků a voličů, a pomocí nich je ovlivňovat mnohem efektivněji, než činí tradiční reklama.
  • Konkurenční firmy ale tato tvrzení zpochybňují. Brad Parscale, který v roce 2016 řídil digitální operace Donalda Trumpa, popřel, že by jeho volební kampaň využívala data od Cambridge Analyticy, a uvedl, že měla jiné zdroje.
  • Data o 50 milionech uživatelů Facebooku získala firma údajně pomocí aplikace, kterou vyvinul Brit Aleksandr Kogan. Aplikaci si podle Facebooku stáhlo asi 270 tisíc lidí a přihlásilo se svými údaji z Facebooku. Aplikace shromažďovala jejich data a data o jejich přátelích, a tyto údaje potom Kogan předával společnosti Cambridge Analytica, což obě strany potvrdily.
  • Samotná společnost na konci března uvedla, že nejdříve nevěděla, že Kogan získává data nečestně a že jakmile to v roce 2015 zjistila, všechna data vymazala. Ale podle informací listů NYT a The Guardian tato data vymazána nebyla.
  • Šéf společnosti Facebook Mark Zuckerberg se koncem března omluvil v britských a amerických novinách obyvatelům Spojeného království a USA, že narušil jejich důvěru tím, že se poradenské společnosti Cambridge Analytica podařilo neoprávněně získat data 50 milionů uživatelů Facebooku.
  • Ve stejné době se objevily informace o tom, že americká Federální komise pro obchod (FTC) vyšetřuje sociální síť Facebook kvůli jejímu postupu při ochraně soukromí.
  • Společnost Cambridge Analytica a na ni napojená firma Aggregate IQ měla ovlivnit také  hlasování o brexitu. A to tím, že si ji najala skupina Vote Leave.
  • V polovině dubna pak roli Facebooku v kauze Cambridge Analytica vysvětloval na půdě amerického kongresu šéf sociální sítě Mark Zuckerberg. Jen pár dní předtím začal Facebook upozorňovat své uživatele na to, zda údaje z jejich účtů získala Cambridge Analytica. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

De facto: Ne každá deklarovaná sleva je skutečná

Česká obchodní inspekce (ČOI) za první tři čtvrtletí loňského roku zkontrolovala 943 slevových akcí. Podle předběžných závěrů zjistili kontroloři porušení zákona o ochraně spotřebitele v 38 procentech případů. Lidé by si při nákupech měli dávat pozor a například si prostudovat podmínky, za kterých konkrétní akce platí.
1. 2. 2025

Agrofert uspěl s částí žalob kvůli dotacím. Fond o nich musí znovu rozhodnout

Městský soud v Praze během půl roku rozhodl o devatenácti žalobách holdingu Agrofert na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) kvůli zamítnutí dotací za zhruba 350 milionů korun. Se třinácti žalobami dceřiné firmy koncernu uspěly, nemají ale na dotace automaticky nárok. Podle soudu úředníci fondu dostatečně nezdůvodnili ukončení zpracovávání žádostí o dotace, a musejí tak rozhodnout znovu, napsal web iRozhlas.cz. Ve zbytku případů dal soud zapravdu fondu, dvakrát státní úřad uspěl i u Nejvyššího správního soudu.
1. 2. 2025

Cena kávy trhá rekordy, zdražuje i kakao

Cena kávy trhá rekordy, na burze teď stojí nejvíce v historii. Zákazníci tak mohou čekat, že v kavárnách a obchodech zaplatí více i oni. Zdražování se zřejmě dotkne i čokoládových výrobků. Už na konci loňského roku totiž začaly výrazně stoupat i ceny kakaa. V obou případech je na vině počasí.
1. 2. 2025

Trudeau „tvrdě pracuje“ na odvrácení amerických cel. Čekají i Mexiko, Čínu a EU

Nikdo nechce americké clo na dovoz zboží z Kanady a kanadská vláda tvrdě pracuje na tom, aby jej Spojené státy nezavedly, prohlásil kanadský premiér Justin Trudeau. Reagoval tak na oznámení Bílého domu, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v sobotu uvalí na import ze sousední země 25procentní poplatek. Stejná cla chystá Trump i na zboží z Mexika, pro dovoz z Číny pak bude poplatek desetiprocentní.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Ekonomika loni podle odhadu stoupla o jedno procento

Česká ekonomika loni stoupla o jedno procento, zatímco v roce 2023 klesla o 0,1 procenta. Předběžný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V závěrečném čtvrtletí minulého roku se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 1,6 procenta, ve srovnáním s předchozím kvartálem byl vyšší o 0,5 procenta. Koncem března statistici páteční odhad HDP zpřesní.
31. 1. 2025Aktualizováno31. 1. 2025

Podíl bitcoinu na rezervách by měl dosahovat jen desetin procenta, míní ekonom

Zařazení kryptoměny bitcoin do devizových rezerv centrální banky se nejspíš stane v budoucnu realitou, uvedl v pořadu Události, komentáře ekonom Ladislav Krištoufek. Jeho podíl na rezervách ve výši až pět procent, o kterém mluvil nedávno guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl, má ale Krištoufek za příliš vysoký, podle něj by přinesl problémy hlavně kvůli nízké likviditě bitcoinu.
31. 1. 2025

EU začala jednat o záchraně automobilového průmyslu

Evropská komise odstartovala strategické rozhovory o budoucnosti automobilového průmyslu. Účastní se jich představitelé evropských automobilek i odborů. Například německá automobilka BMW navrhuje, aby sedmadvacítka snížila clo na dovoz vozů z USA z deseti na 2,5 procenta. V Bruselu se mluví i o výzvě ke zmírnění pokut za nedodržování stanovených emisních průměrů. Někteří čeští europoslanci vidí v dialogu o restartu automobilového průmyslu naději, jiní se k němu staví skepticky.
30. 1. 2025Aktualizováno30. 1. 2025

HDP letos vzroste o 2,3 procenta, odhaduje ministerstvo financí

Česká ekonomika podle makroekonomické prognózy ministerstva financí v letošním roce poroste o 2,3 procenta, růst zrychlí z loňských 1,1 procenta. Letošní výhled růstu hrubého domácího produktu (HDP) nicméně resort zhoršil proti listopadovému odhadu činícímu 2,5 procenta. Výhled letošní inflace ponechal na 2,3 procenta po loňských 2,4 procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň varoval, že tuzemský hospodářský růst mohou negativně ovlivnit americká cla.
30. 1. 2025Aktualizováno30. 1. 2025
Načítání...