Bývalý šéf Interpolu dostal v Číně 13,5 roku vězení za braní úplatků

Bývalý ředitel mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin. Mengovi také vyměřil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun).

Meng Chung-wej
Zdroj: ČTK/AP Autor: Wong Maye-E

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Ke svým činům se Meng loni v létě přiznal a nyní soudu v Tchien-ťinu řekl, že se neplánuje proti rozsudku odvolat.

Na počátku stálo zmizení

Interpol, který sídlí ve Francii, v říjnu 2018 oznámil, že Meng rezignoval na funkci šéfa této mezinárodní organizace. Stalo se tak poté, co Mengova manželka nahlásila zmizení svého muže při jeho cestě do Číny. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení sdělilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl v Číně zadržen.

Loni v březnu disciplinární komise čínské komunistické strany uvedla, že Meng byl ze strany vyloučen a jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng „svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl“, zneužíval moc a neřídil se rozhodnutími strany. V dubnu 2019 byl Meng oficiálně zatčen.

Mengova manželka, která získala společně se svými dvěma dětmi v loňském roce azyl ve Francii, tehdy prohlašovala, že proces je politicky motivován.

Nyní 66letý Meng je dalším vysokým čínským činitelem stíhaným v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 s cílem tvrdě postupovat i proti zkorumpovaným politickým špičkám.