Trhlina po střele jako vánoční hvězda. Banksy znovu upozorňuje na stav palestinského Betléma

Světoznámý britský sprejer Banksy připomenul Vánoce a také situaci Palestinců svým novým dílem v Betlémě. Na Západním břehu Jordánu odhalili v jeho nepřítomnosti dílo s názvem Betlémská jizva. Scéna svaté rodiny s jesličkami je instalována u repliky betonové zdi dělící Betlém od Izraele provrtané střelou.

Banksyho jesličky v Betlémě
Zdroj: ČTK Autor: AP/Majdi Mohammed

Scéna Narození Páně byla instalována u vchodu do hotelu, jenž stojí přímo u betonových panelů zdi, kterou zdobí Banksyho tvorba podobně jako interiér hotelu. The Walled Off Hotel Banksy vyzdobil v roce 2017. Okna pokojů směřují právě na zeď.

Nová kreace spočívá ze stolku, na němž postavičku ležícího malého dítěte obklopují Josef a Marie a vedle nich po každé straně leží kráva a osel. Stolek je těsně u betonové zdi a nápisy za scénou vyzývají k míru a lásce. Prostřední panel nahoře nad výjevem je prostřelen a jizvy v betonu kolem něj připomínají vánoční hvězdu.

Ředitel hotelu Visám Salsa řekl, že Betlémská jizva je symbol „hanby, jež se týká těch, kdo podporují nelegální (izraelskou) okupaci“. Izrael Západní břeh obsadil ve válce v roce 1967. V roce 2002 začal kolem tohoto území i za jeho hranicí stavět zeď z betonových bloků vysokých několik metrů a zdůvodnil to bezpečnostní situací. Mezinárodní soudní dvůr konstrukci označil za nelegální.

Půjdem spolu do Betléma. Přes zeď

Banksyho graffiti se začaly ve Velké Británii objevovat v roce 2003, do Betléma se umělec vydal v roce 2007 a zanechal za sebou několik maleb na bezpečnostní zdi a přilehlých objektech – mimo jiné holubici míru v neprůstřelné vestě nebo pasovou kontrolu osla.

Na palestinská území se od té doby britský sprejer opakovaně vrací a zdejší bezpečnostní a sociální problémy opakovaně tematizuje; v roce 2012 tak uveřejnil graffiti s Josefem a Marií směřujícími do Betléma, jimž v cestě stojí právě izraelská betonová zeď.

„Je to úžasný a odlišný způsob, jak mluvit o Betlému a přinutit lidi přemýšlet o tom, jak tady žijeme,“ řekl k umělcovu novému kusu provozovatel betlémského hotelu Salsa.