Kauza zavražděného Gruzínce. Rusko v odvetě za vyhoštění svých diplomatů vypovědělo dva Němce

Rusko ve čtvrtek vypovědělo dva pracovníky německého velvyslanectví v zemi. Krok přišel krátce poté, co Berlín kvůli srpnové vraždě Gruzínce vyhostil dvojici ruských diplomatů. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí, které oběma německým diplomatům dalo týden na odjezd. Berlín nad vyhoštěním svých diplomatů vyslovil politování.

Budova německé ambasády v Moskvě
Zdroj: Reuters Autor: Maxim Shemetov

Německo vypovězení ruských diplomatů zdůvodnilo nedostatečnou spoluprací ruské strany na vyšetřování vraždy, u které německá prokuratura prověřuje podezření, že za činem mohly stát ruské nebo čečenské služby či státní instituce. Kreml podíl na vraždě odmítá.

„Německé ministerstvo zahraničí přijalo s politováním rozhodnutí ruské vlády prohlásit dva zaměstnance německého velvyslanectví v Moskvě za nechtěné osoby,“ uvedla německá diplomacie v prohlášení. „Vysílá to špatný signál a je to neodůvodněné,“ dodala.

„Moskva se řídí principy reciprocity“

Odvetné vyhoštění německých diplomatů se očekávalo. Ruský prezident Vladimir Putin po pondělním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou prohlásil, že nebylo správné vypovědět ruské diplomaty na základě podezření, když vyšetřování není uzavřeno.

Na dotaz, zda Rusko na postup Berlína z minulého týdne odpoví stejně, odpověděl, že pravidlo takovéhoto recipročního přístupu existuje.

Ve čtvrtek si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo německého velvyslance. Tomu předalo formální protest proti vyhoštění ruských diplomatů a oznámilo, že Moskva nyní považuje dva německé diplomaty za nežádoucí osoby.

„Moskva se řídí principy reciprocity,“ citovala agentura RIA Novosti z prohlášení ruské diplomacie. 

Zavražděný bojoval proti Rusům v Čečensku 

Gruzínec, který podle dřívějších informací v minulosti bojoval proti Rusům v Čečensku, byl zastřelen letos v srpnu v Berlíně z bezprostřední blízkosti do hlavy.

Podezřelým z vraždy je Rus, který byl po činu německou policií zatčen a který měl u sebe falešné doklady. Magazín Der Spiegel už v srpnu uvedl, že Rusovo číslo pasu ukazuje na napojení na ruskou vojenskou tajnou službu GRU.