S pátráním po havárii pomáhají na Dunaji i čeští policejní potápeči. Kapitán druhé lodi je ve vazbě

Soud v Budapešti nařídil uvalit vazbu na ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn, která se ve středu večer srazila na Dunaji v centru maďarské metropole s menší výletní lodí Mořská panna. S odvoláním na prokuraturu o tom informovala agentura MTI. Menší z lodí se po srážce potopila. Zahynulo při tom nejméně sedm lidí a 21 se jich stále pohřešuje. Po nezvěstných pátrají záchranářské týmy z Maďarska, Jižní Koreje, Rakouska a na pomoc do Budapešti dorazila také čtveřice českých policejních potápěčů.

Pátrání na Dunaji
Zdroj: REUTERS/Bernadett Szabo

Hotelová loď Viking Sigyn se s výletním plavidlem Mořská panna (Hableány) srazila ve středu večer nedaleko budovy maďarského parlamentu. Na palubě menší výletní lodi bylo 35 lidí, 33 jihokorejských turistů a dva maďarští členové posádky. Podle maďarských médií se Mořská panna převrátila a potopila během sedmi vteřin.

Ukrajinského kapitána lodi Viking Sigyn, o kterém maďarská média píší jako o 64letém Jurijovi C. z Oděsy, zadržela maďarská policie již ve čtvrtek. Podezřelý je z ohrožení lodní dopravy, které vedlo k nehodě s větším počtem mrtvých. V případě, že by jej soud shledal vinným, hrozí mu dva až osm let za mřížemi. Ukrajinec odmítá, že by nehodu zavinil.

Na základě rozhodnutí budapešťského soudu by měl ve vazbě zůstat přinejmenším měsíc. Zároveň soud ale stanovil kauci ve výši 15 milionů forintů (1,2 milionu korun). V případě jejího zaplacení by Ukrajinec dostal elektronický náramek, musel by ale stejně zůstat v Budapešti a hlásit se pravidelně policii.

Státní zástupce se proti možnosti zaplatit kauci na místě odvolal. O odvolání by měl soud podle agentury Reuters rozhodnout v následujících týdnech. Podle kapitánova právního zástupce není k dispozici dostatek důkazů, které by opravňovaly uvalit na kapitána vazbu.

Maďarská policie v sobotu uvedla, že už identifikovala všech sedm dosud nalezených obětí neštěstí. „Totožnost jsme dokázali zjistit ve spolupráci s jihokorejskými úřady na základě otisků prstů a dlaní a také na základě fotografií, které nám ukázali příbuzní obětí,“ uvedl mluvčí policie Kristóf Gál.

K vraku se stále nedaří dostat, voda má ale začít opadat 

Záchranářům se stále nedaří dostat k potopené výletní lodi, brání jim v tom silný proud a vysoká hladina Dunaje po vydatných deštích.

Maďarským kolegům na místě pomáhají záchranáři z Jižní Koreje a z Rakouska. Policie České republiky na Twiteru uvedla, že do Budapešti v pátek večer dorazila také čtveřice českých policejních potápěčů se speciální technikou včetně takzvaného podvodního dronu. „Díky našemu sonaru jsme mohli určit přesnou polohu lodi pod hladinou. Nasazení podvodního robota brání silný proud,“ uvedla dále česká policie.

Podle agentury Reuters se očekává, že večer začne hladina v Dunaji klesat, a vzdálenost od hladiny ke dnu by se ze současných šesti metrů měla snížit na čtyři v polovině nadcházejícího týdne. Záchranáři se k vraku znovu pokusí dostat v pondělí ráno, uvedl zpravodaj ČT v Bratislavě Petr Obrovský.

Na pátrání po obětech neštěstí s Maďarskem spolupracují i úřady v Srbsku a Rumunsku, kudy Dunaj na cestě do Černého moře dál protéká.