Vojenská přehlídka v Moskvě

Rusko vojenskou přehlídkou oslavilo konec války. Podle Putina některé státy tehdejší události vědomě zkreslují

Rusko si tradiční vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě připomnělo 74. výročí porážky nacistické třetí říše ve druhé světové válce. Defilé 13 tisíc vojáků z tribuny sledoval ruský prezident a nejvyšší velitel ozbrojených sil Vladimir Putin, ze zahraničních hostů byl podle místních médií přítomný první kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Leteckou část přehlídky ruské velení kvůli nepříznivému počasí zrušilo.

 

Vladimir Putin v projevu ke shromážděným vojskům obvinil nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty „nestydatě lžou“ svým dětem. „Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky,“ prohlásil ruský prezident.

Rusko bude podle Putina pokračovat v posilování své branné moci, zůstává ale otevřeno „spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem“.

Podle ukrajinských novinářů ruský prezident řekl, že k porážce nacismu neocenitelným způsobem přispěla i „starobylá ruská města“, mezi nimiž jmenoval také Kyjev.

Video Studio ČT24
video

Jiří Plachý z Vojenského historického ústavu k výročí konce války

V čele kolony vojenských vozidel vjel na Rudé náměstí historický tank T-34, za nímž se přihlížejícím představily dobové americké tanky M3 Lee a Sherman, které byly za války nasazeny na východní frontu v rámci americké vojenské pomoci. Pak už následovala moderní vojenská technika včetně mobilních mezikontinentálních balistických raket Jars, tanků T-14 Armata, obrněných transportérů Bumerang nebo protiraketových střel S-400 a Buk-M.

Mezi novinkami letošní přehlídky byly nové obrněné osobní automobily Aurus, které od loňského roku používají nejvyšší představitelé Kremlu včetně Putina a ministra obrany Sergeje Šojgua.

Video Události
video

Události: Rusko si připomnělo 74 let od konce války přehlídkou

Den vítězství, který Rusové na rozdíl od většiny Evropy slaví 9. května, si kromě Moskvy připomněli obyvatelé mnoha další ruských měst.

Součástí oslav je i akce zvaná Nesmrtelný pluk, v rámci níž ulicemi měst pochodují lidé s portréty svých blízkých, kteří padli nebo byli zraněni během druhé světové války. V moskevském pochodu, do něhož se podle organizátorů vydalo kolem milionu lidí, hodlá podle Kremlu kráčet i Putin s portrétem svého otce, který za války bojoval a byl zraněn u Leningradu.

Konec války si připomněla i Ukrajina

Oslavy výročí válečného vítězství se konaly i na Ukrajině, kde občany v poselství pozdravil odstupující prezident Petro Porošenko. „Na rozdíl od Moskvy nehodláme privatizovat společné vítězství všech zemí protihitlerovské koalice. Nikdo nemá právo monopolizovat vítězství nad nacismem a zneužívat toto vítězství jako analogii své imperiální politiky,“ uvedl ukrajinský prezident.

Připomínka výročí vítězství nad nacismem má na Ukrajině ve srovnání s Ruskem výrazně odlišný charakter. V zemi je zakázáno využívat komunistickou symboliku, podle agentury Unian je smyslem ukrajinských oslav „napravovat historické mýty vytvořené sovětskou a ruskou propagandou“. Oslavy se omezují na pietní akce na hřbitovech a u vojenských památníků, vojenská přehlídka jejich součástí není.