Ruský prezident Vladimir Putin podepsal ve středu dekret, který lidem z oblastí na východě Ukrajiny usnadní získání ruského pasu. Moskva opatření považuje za pomoc pro Donbas, Ukrajina v něm vidí další agresi a vměšování. Proti dekretu protestuje i Západ. Podle Jana Šíra z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy může být dekret předehrou k dalšímu vystupňování ozbrojeného konfliktu, který na východě Ukrajiny probíhá už šestým rokem.
Ruské pasy pro obyvatele Donbasu? Může to být předehra další eskalace konfliktu, říká politolog Šír
„Z politického hlediska můžeme říci, že se jedná o pokračování praxe, kterou Rusko úspěšně vypilovalo v předchozích ozbrojených konfliktech, do kterých je zapojeno, tedy v Moldavsku a Gruzii,“ uvedl Jan Šír v Horizontu ČT24.
Podle Putinova dekretu, který se údajně opírá o všeobecně uznávané zásady a normy mezinárodního práva, jsou ruské úřady povinny žádost o občanství vyřídit do tří měsíců. Zažádat o pas mohou občané obývající „jednotlivé okresy Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny“, podmínkou pro zisk je jejich slib věrnosti Rusku.
Podle Šíra je vydání dekretu součástí ruské donucovací diplomacie a může vést jak k odtržení okupovaných území, tak i posílení ruské vojenské přítomnosti v nich. „Z ruské strany se jedná o snahu udržet si eskalační dominanci v probíhajícím konfliktu a Ukrajina skutečně může jen reagovat.“
Úkoly pro Ukrajinu
Zásadní pro Kyjev v nejbližších dnech bude posílení obranyschopnosti a schopnosti odstrašení, země také musí podle Šíra dál pracovat na reformách, aby byla funkčním státem a stala se atraktivní pro populaci na okupovaných územích. V části Doněcké oblasti kontrolované proruskými povstalci žije odhadem 2,3 milionu lidí, v Luhanské oblasti necelého půldruhého milionu.
„Další směr aktivity (Kyjeva) bych viděl ve velice srozumitelné komunikaci směrem ven. Aby se dařilo udržet jednotu západního společenství ve vztahu k probíhajícímu rusko-ukrajinskému konfliktu,“ očekává Jan Šír.
Západ své možnosti reakce na počínání Moskvy podle něj dosud nevyčerpal. „Zejména u části zemí Evropské unie postrádám politickou vůli k těmto opatřením skutečně sáhnout,“ podotkl Šír s tím, že v úvahu připadá zacílení sankcí proti dalším sektorům ruské ekonomiky. Pro tento krok je však třeba hledat mezinárodní shodu.