Po faxu a telefonním spojení přímý kontakt. KLDR a Soul otevřely společný styčný úřad

Severní a Jižní Korea otevřely společný styčný úřad v pohraničním severokorejském městě Kesong. Oznámily to jihokorejské úřady. Úřad je považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci obou korejských států.

Jižní Korea podle agentury Reuters doufala, že styčný úřad se podaří otevřít do konce letošního srpna. Proces přípravy ale zbrzdil nedostatečný pokrok k denuklearizaci poloostrova. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při předchozích dvou summitech s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a při summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem slíbil pracovat na jaderném odzbrojení Korejského poloostrova, ovšem bez konkrétního, časově vymezeného plánu.

Ke komunikaci zatím sloužil telefon a fax

Oba korejské státy dosud komunikovaly prostřednictvím faxu a speciálních telefonních linek, jejichž provoz závisel na míře vzájemného napětí. Vedoucími nově zřízeného úřadu budou činitelé na úrovni náměstků ministra. Setkávat se budou každý týden. Sídlo úřadu je vzdálené asi 60 kilometrů od Soulu a 140 kilometrů od Pchjongjangu.

V Kesongu dříve fungovala společná korejská průmyslová zóna; Jižní Korea ji ale v roce 2016 uzavřela v reakci na raketové a jaderné testy KLDR.

Obnova ekonomické spolupráce v Kesongu se v nejbližší době neočekává vzhledem k mezinárodním sankcím, kterým KLDR nadále čelí za své zbrojní programy. Jihokorejští představitelé uvedli, že dělníci zrekonstruovali některé budovy v průmyslovém komplexu, aby se daly využít jako sídlo styčného úřadu a ubytovací zařízení pro jihokorejské úředníky.

Ve styčném úřadu bude od 09:00 do 17:00 pracovat 15 až 20 jihokorejských činitelů, kteří budou v Kesongu i nocovat. Jednat budou se stejným počtem severokorejských představitelů. „Budou diskutovat o různých mezikorejských otázkách, vyměňovat si zprávy z metropolí Soulu a Pchjongjangu a připravovat výměnné civilní programy,“ sdělilo jihokorejské ministerstvo pro sjednocení.

Pchjongjang a Soul se před týdnem dohodly na uspořádání už třetího summitu svých nejvyšších představitelů Kim Čong-una a Mun Če-ina, na kterém by měli diskutovat o denuklearizaci Korejského poloostrova. Setkání se bude konat od 18. do 20. září v Pchjongjangu.

Jihokorejský prezident před úterním odletem do Pchjongjangu prohlásil, že na summitu se chce zaměřit kromě pokroku v denuklearizaci Korejského poloostrova také na uvolnění vojenského napětí na společné hranici mezi oběma Korejemi a na zprostředkování dalších rozhovorů mezi USA a KLDR.

Na páteční pracovní schůzce se zástupci KLDR a Jižní Koreje dohodli, že části mezikorejského summitu budou přenášeny živě televizí. Přímý přenos bude zachycovat „klíčové okamžiky“, například úterní zahájení schůzky, kdy si vůdci potřesou rukama.