S Kimem mám vřelý vztah, věří Trump. Nevidí důvod, proč utrácet za cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump je přesvědčen, že má dobrý vztah se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a že není nutné utrácet peníze za vojenská cvičení USA a Jižní Koreje. Šéf Bílého domu to uvedl v sérii středečních tweetů, v nichž současně znovu kritizoval Čínu za nedostatečnou ochotu spolupracovat při řešení krize na Korejském poloostrově.

Video Události
video

Události: Trump kritizoval Čínu a pochvaloval si vztahy s Kimem

Americký prezident věří, že Čína na Severní Koreu vyvíjí „ohromný tlak“, Peking ale zároveň Pchjongjangu poskytuje „značnou podporu, například palivo, hnojiva a další komodity“, uvedl Bílý dům v prohlášení, které Trump zaslal prostřednictvím Twitteru.

Spojené státy opakovaně vyzývají k přísnému dodržování sankcí uvalených Radou bezpečnosti OSN na Severní Koreu za její raketové a jaderné zbrojní programy.

Čína: Trumpovy výroky jsou nezodpovědné

Peking, který je dlouhodobě nejbližším diplomatickým spojencem KLDR a jejím hlavním obchodním partnerem, ve své čtvrteční reakci označil Trumpovy výroky o čínské neochotě za „nezodpovědné“ a těžko pochopitelné.

Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí by Spojené státy neměly za problémy v řešení otázky severokorejských zbrojních programů svalovat vinu na druhé, ale soustředit se na sebe.

Trump dal minulý pátek svému ministrovi zahraničí Mikeovi Pompeovi pokyn, aby odložil cestu do Severní Koreje, která se měla uskutečnit tento týden. Jako důvod šéf Bílého domu uvedl, že nenastal dostatečný pokrok v procesu denuklearizace Korejského poloostrova, na níž se dohodl s Kim Čong-unem na červnovém summitu v Singapuru.

Trump má prý s Kimem dobrý a vřelý vztah

Navzdory stopce pro Pompea si ale nyní Trump svůj vztah se severokorejským diktátorem pochvaloval. „Prezident (Trump) považuje svůj vztah s Kim Čong-unem za velmi dobrý a vřelý, a proto není důvod nyní utrácet vysoké částky za společné manévry USA a Jižní Koreje,“ stojí v prohlášení Bílého domu.

„Prezident může nicméně společné vojenské cvičení (USA) s Jižní Koreou a Japonskem okamžitě zahájit, pokud bude chtít. Učiní-li tak, bude mnohem rozsáhlejší než všechny předchozí manévry,“ tlumočil Bílý dům vzkaz prezidenta Trumpa.

Americký ministr obrany James Matttis přitom v úterý tvrdil, že USA menší vojenská cvičení s Jižní Koreou rušit nebudou. „Přikročili jsme k přerušení některých největších cvičení jako důkaz dobré vůle vyplývající ze singapurského summitu,“ řekl v úterý Mattis. „V tuto chvíli nemáme v plánu rušit žádná další cvičení,“ dodal Mattis s tím, že zatím nebylo rozhodnuto o velkých cvičeních v příštím roce.