USA nabízí KLDR hospodářskou pomoc, pokud se rychle zbaví jaderných zbraní

Spojené státy jsou připraveny pomoci severokorejské ekonomice, pokud se KLDR urychleně zbaví jaderných zbraní. Prohlásil to v pátek americký ministr zahraničí Mike Pompeo při setkání se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-whaovou.

Mike Pompeo
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

Šéf americké diplomacie prohlásil, že pokud Severní Korea učiní „odvážné“ kroky k „urychlenému jadernému odzbrojení“, Spojené státy budou společně s Jižní Koreou usilovat o prosperitu KLDR.

Pompeo zdůraznil, že odstranění jaderných zbraní KLDR bude vyžadovat rozsáhlé ověřování. Oba ministři dnes zdůraznili svůj požadavek „úplného, ověřitelného a nezvratného“ odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Americký prezident Donald Trump se má 12. června v Singapuru sejít se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Pompeo v pátek potvrdil, že podmínky pro úspěšný summit vytvořilo propuštění tří Američanů vězněných Severní Koreou. Trojice se tento týden vrátila do vlasti spolu s Pompeem, který jednal v Pchjongjangu s Kim Čong-unem o nadcházející vrcholné schůzce.

Pompeo v pátek vyjádřil přesvědčení, že Severní Korea a Spojené státy mají stejnou představu o hlavních cílech summitu. „Mám za to, že existuje naprostá shoda ohledně toho, co jsou hlavní cíle,“ prohlásil Pompeo.

Jihokorejská ministryně zahraničí zdůraznila, že před historickou schůzkou bude nutná těsná součinnost se Spojenými státy. Řekla také, že sankce vůči KLDR nemohou být zrušeny před červnovou vrcholnou schůzkou. „Máme velmi jasno v tom, že sankce zůstanou v platnosti, dokud neuvidíme viditelné a významné kroky Severní Koreje směrem k denuklearizaci,“ prohlásila ministryně.