Expert OSN kritizuje Trumpa za útoky na média, nesouhlasí s nimi ani prezidentova dcera

Slovní útoky amerického prezidenta Donalda Trumpa proti novinářům a médiím porušují základní pravidla svobody projevu. Uvedl to zvláštní zmocněnec Organizace spojených národů pro svobodu názorů a vyjádření David Kaye. Podle něj Trumpův přístup může podnítit skutečné násilné činy namířené na žurnalisty. S výpady prezidenta nesouhlasí ani jeho dcera Ivanka.

Video Události, komentáře
video

Anýž: Kritika médií je Trumpova silná politická karta

Šéf Bílého domu je známý tím, že velmi nelibě nese kritické materiály v některých médiích. Články či reportáže s negativním vyzněním často označuje za „fake news“ a o jejich autorech mluví hanlivě.

Ve čtvrtečním projevu ve Filadelfii Trump své útoky na média zopakoval. „Co se stalo se svobodným tiskem? Co se stalo s poctivým zpravodajstvím?“ ptal se dramaticky prezident. „Neinformují, jen si vymýšlejí zprávy,“ poznamenal. Část komentátorů jeho slova přičítá snaze přesvědčit voliče, aby před listopadovými kongresovými volbami nevěřili zprávám kritickým k prezidentovi.

Média podle Trumpa snižují jeho úspěchy a zpochybňují politický vzestup. S despektem píší o summitech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

„Tyto útoky jsou v rozporu s povinnostmi státu respektovat svobodu tisku a mezinárodní normy o lidských právech,“ uvedl podle agentury Reuters Kaye ve společném prohlášení s Edisonem Lanzou, který má na starosti stejná témata v Meziamerické komisi pro lidská práva.

Kvůli Trumpovým útokům podle nich roste pravděpodobnost, že se nějaký novinář stane obětí násilí. Americkou veřejnost na konci června šokovalo krveprolití v redakci novin Capital Gazette ve státě Maryland, kde muž, který měl s listem kdysi spory, zastřelil pět lidí. Trump tento za dlouhá léta nejtragičtější útok na americká média odsoudil, někteří kritici mu však v této souvislosti připomněli jeho veřejné pranýřování novinářů.

Názory Trumpa na migraci a média jeho dcera nesdílí

Také dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka dala veřejně najevo nesouhlas se svým otcem ve dvou zásadních tématech jeho působení v úřadě. Ivanka Trumpová sice připustila, že má pochopení pro lidi, kteří jsou terčem mediálního zájmu, neboť s tím má vlastní zkušenost, s označením používaným otcem však nesouhlasila.

„Ne, nemyslím si, že by média byla nepřáteli lidu,“ řekla. Podle listu The New York Times se z okruhu Trumpových poradců takto jednoznačně proti jeho tvrzení o novinářích dosud nikdo nepostavil.

„Jsem dcera imigrantky, moje matka vyrůstala v komunistické České republice.“

Ivanka Trump

dcera prezidenta USA Donalda Trumpa

Trump: Ivanka má pravdu

Ke kritickým slovům své dcery se Trump vyjádřil na Twitteru s tím, že má pravdu. Nepřáteli lidu nejsou všechna média, ale jen ta, která šíří falešné zprávy, a těch je značná část, vysvětlil prezident.

„(Kritika médií) je Trumpova silná politická karta. Média zařadil mezi opozici, proti které bojuje, a jeho voliči jsou s tím spokojení – vyhrál s tím volby a tuto politiku chce dělat dál.“

Daniel Anýž

amerikanista, redaktor Aktuálně.cz

Šestatřicetiletá Trumpová je otcovou poradkyní a veřejně se o jeho prezidentské činnosti zpravidla nevyjadřuje. Ve čtvrtečním rozhovoru pro zpravodajský web Axios.com však kritizovala také politiku nulové tolerance vůči nelegální migraci, kterou Trump zavedl v květnu. V jejím důsledku bylo přes 2500 dětí odděleno od svých zadržených rodičů, což nesla část Američanů velmi nelibě.

Sama Trumpova dcera to v rozhovoru označila za „nejhorší okamžik“ svého působení v Bílém domě. „Jsem dcera imigrantky, moje matka vyrůstala v komunistické České republice,“ poznamenala Trumpova dcera na adresu první prezidentovy manželky Ivany narozené v Československu.

Nelegální imigraci nelze podle ní vyřešit jednoduše a rozdělování rodin je třeba zabránit. „Prožívala jsem to velmi silně a jsem rázně proti rozdělování rodin,“ popsala chvíle, kdy média v červnu přinášela zprávy o dětech zavřených v detenčních střediscích bez svých rodičů.

Trump po veřejné kritice podepsal dekret zakazující tuto praktiku, úřady však dosud vrátily rodinám pouze část dětí.

Bílý prášek v obálce a výhrůžky

Lidé z okolí prezidenta spojují chování nepřátelských médií s údajným ohrožením vlastní bezpečnosti. Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová se na čtvrteční tiskové konferenci označila za „první tiskovou tajemnici prezidenta v dějinách, která potřebuje ochranu tajné služby“. Povahu útoků na svou osobu neupřesnila.

Konkrétnější byl prezidentův syn Eric. V rozhovoru pro televizi Fox News prohlásil, že on i všichni prezidentovi blízcí dostávají anonymní obálky s bílým práškem. „Vyhrožovali mně, vyhrožovali mé rodině, všem nám vyhrožovali,“ řekl Eric Trump. „Všichni jsme dostali bílý prášek,“ dodal.

Letos v únoru bylo oznámeno, že obálka s bílým práškem neznámého původu přišla na adresu newyorského bytu nejstaršího prezidentova syna Donalda. V obálce byl vzkaz, že Donald Trump mladší „dostane, co si zasloužil“. V obálce byl kukuřičný škrob.