Jsem „velmi vyrovnaný génius“, zahání Trump pochyby o svém duševním zdraví

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že nikdy neměl pochybnosti o duševním zdraví prezidenta Donalda Trumpa. Vyjádřil se tak poté, co novinář Michael Wolff ve své knize napsal, že poradci prezidenta považují za dětinského a pologramotného. Wolff v sobotu v britské BBC řekl, že odhalení, jaká zveřejnil, budou pravděpodobně znamenat Trumpův konec v Bílém domě. Sám Trump se v reakci na Twitteru označil za „velmi vyrovnaného génia“.

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Jonathan Ernst

„Nemám žádný důvod zpochybňovat jeho duševní kondici,“ řekl šéf americké diplomacie Tillerson na adresu prezidenta. Připomněl, že Trump „není typický prezident, jaké známe z minulosti“. „Myslím si, že to je všeobecně známo. Také proto si ho Američané zvolili,“ podotkl.

A sám americký prezident Trump se v reakci na knihu zpochybňující jeho schopnosti a duševní zdraví označil na Twitteru za „velmi vyrovnaného génia“.

„Během mého života jsou mými největšími klady duševní vyrovnanost a to, že jsem jako opravdu velmi chytrý,“ napsal Trump na twitteru. „Byl jsem velmi úspěšný podnikatel, pak přední televizní hvězdou a pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že to se dá posoudit jako ne že jsem chytrý, ale génius … a velmi vyrovnaný génius,“ napsal o sobě Trump.

Později Trump na setkání s novináři v Camp Davidu označil Wolffa za „podvodníka“ a prohlásil, že kniha je „kompletně smyšlená“. „Myslím, že je to ostudné,“ poznamenal Trump podle agentury Reuters. Šéf Bílého domu řekl, že Wolffovi nikdy neposkytl rozhovor kvůli knize a obvinil svého bývalého poradce Stevea Bannona, že Wolffovi umožnil přístup do Bílého domu.

Wolff v pátečním rozhovoru s televizí NBC prohlásil, že všichni lidé z prezidentova okolí zpochybňují jeho schopnost vládnout. V sobotu v BBC prohlásil, že jeho závěr, k jakému v knize došel, tedy že Trump není schopen vykonávat svůj úřad, se stává rozšířeným názorem. Kniha podle něho způsobila to, že si mnoho lidí uvědomilo, že je „císař nahý“.

Video Horizont ČT24
video

Steve Bannon zkritizoval Trumpa v knize Fire and Fury: Inside the Trump White House

Kniha s názvem Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu způsobila v USA poprask a Trumpovi právníci pohrozili Wolffovi i vydavateli žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství však nakonec dílo uvedlo do prodeje už v pátek místo původně plánovaného příštího úterý. Trump prohlásil, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží.

V knize Wolff mimo jiné píše, že poradci museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. „Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný,“ uvedl novinář.

Wolff také v BBC řekl, že Steve Bannon, bývalý hlavní Trumpův stratég, od něhož během práce na knize získával informace, se domnívá, že Trump není schopen pracovat jako prezident. Bannon se prý bude pokoušet Trumpa svrhnout.