Trump pohrozil exporadci Bannonovi žalobou kvůli nové knize „Fire and Fury“

Bývalý hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon ostře kritizuje počínání poradců prezidenta Donalda Trumpa, kteří se v New Yorku v červnu 2016 setkali se skupinou Rusů. V knize novináře Michaela Wolffa „Fire and Fury: Inside the Trump White House“ označil jejich tehdejší jednání za zrádné a nevlastenecké. Trump svému exporadci pohrozil žalobou, pokud bude dále publikovat informace o něm či o jeho rodině. Kniha má vyjít příští týden a s předstihem z ní citoval deník The Guardian. Právníci Bílého domu chtějí distribuci knihy zastavit.

Video Horizont ČT24
video

Steve Bannon zkritizoval Trumpa v knize Fire and Fury: Inside the Trump White House

Kniha novináře Michaela Wolfa nese název Fire and Fury: Inside the Trump White House (Oheň a hněv: Uvnitř Trumpova Bílého domu; název odkazuje na Trumpův pět měsíců starý výrok, že KLDR stihne „oheň a hněv“, když bude pokračovat ve výhrůžkách směrem k USA). Kniha vychází 9. ledna, s předstihem však do ní nahlédli reportéři deníku The Guardian.

Publikace vznikla na základě dvou set rozhovorů. Bannon, který se loni po sedmi měsících v Bílém domě vrátil do čela pravicového serveru Breitbart News, je v ní prý jednou z nejvýraznějších postav. 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová podle agentury Reuters novinářům řekla, že Wolffova kniha je plná falešných a zavádějících informací. 

Trump pohrozil exporadci Bannonovi žalobou

Na knihu, v níž Bannon kriticky popisuje počínání Trumpova nejstaršího syna Donalda či zetě Jareda Kushnera týkající se kontaktů s ruskými činiteli během prezidentské kampaně, už zareagovali právníci Donalda Trumpa.

Podle televize ABC News bývalého blízkého prezidentova spojence právníci v dopise vyzvali, aby se zdržel dalšího zveřejňování důvěrných informací a komunikace s médii. V opačném případě mu hrozí žaloba za poškození Trumpova jména či za porušení dohody o utajení informací, uvedl v prohlášení advokát Charles Harder.

Kniha podává svědectví o kompromitujících materiálech na Clintonovou i vměšování Ruska

V knize Steve Bannon odhaluje a komentuje okolnosti kolem ruského vměšování se do předvolební kampaně a ostře kritizuje i způsob získávání kompromitujících materiálů proti demokratické kandidátce Hillary Clintonové. 

Informaci o tom přinesl už loni v létě deník The New York Times. E-mailová konverzace Donalda Trumpa mladšího s publicistou a bulvárním novinářem Robem Goldstonem ukázala, že nejstarší syn amerického prezidenta na nabídku kompromitujících informací reagoval slovy: „Jestli to je to, co říkáte, pak se mi to líbí…“ 

Trump mladší zároveň tvrdí, že z následného setkání s ruskou právničkou Nataljí Veselnickou i za účasti Trumpova zetě Jareda Kushnera a tehdejšího šéfa volebního štábu Paula Manaforta nic důležitého nevzešlo.

Údajné vměšování Ruska do předloňských prezidentských voleb v USA od května 2017 zkoumá tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Podle Bannona se americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nezadržitelně blíží k doznáním viny od členů Trumpova nejbližšího okolí. „Dona Juniora zmáčknou ve vysílání celostátní televize,“ řekl údajně Bannon publicistovi Wolffovi. 

„Je to celé o praní špinavých peněz… Mueller si jako prvního vybral Weissmanna (prokurátor Andrew Weissmann), a to je člověk přes praní špinavých peněz. Jejich cesta k zas… Trumpovi vede přímo přes Manaforta, Dona Juniora a Jareda Kushnera… Jde to přes Deutsche Bank a všechny ty Kushnerovy věci. Ty věci kolem Kushnera jsou šťavnaté, na tom si smlsnou.“

Steve Bannon

bývalý hlavní stratég Bílého domu
Dosud z Muellerova vyšetřování vzešla obvinění proti Manafortovi, dále proti někdejším prezidentovým poradcům Michaelu Flynnovi a Georgi Papadopoulosovi.

List The New York Times na konci prosince napsal, že američtí státní zástupci se snaží získat záznamy finančního ústavu Deutsche Bank ohledně subjektů napojených na společnost Trumpova zetě. Banka údajně Kushnerovým podnikům půjčila stovky milionů dolarů.

„Je to opravdu směšné obvinění a jsem si jistá, že jsme to tady už několikrát vysvětlovali. Prezident Trump se oné schůzky nezúčastnil a neměl s ní nic společného,“ komentovala knihu Trumpova mluvčí.

Steve Bannon
Profil

Steve Bannon

Steve Bannon se narodil 27. listopadu 1953 v Norfolku v americkém státě Virginia. Vystudoval Georgetownskou univerzitu a v roce 1983 získal titul MBA na Harvardu.

V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, kde měl na starosti projekty ze světa médií a zábavy. Poté založil vlastní firmu, která nabízela finanční služby a poradenství v Hollywoodu. Produkoval také několik snímků, v roce 2004 natočil dokument Tváří v tvář zlu o bývalém americkém prezidentovi Ronaldu Reaganovi a jeho politice vůči Sovětskému svazu.

Patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také prezidenta Baracka Obamu.

Bannon je spoluzakladatelem zpravodajského webu Breitbart.com, který byl pod jeho vedením znám výrazně protipřistěhovaleckou a nacionalistickou rétorikou.

Jeho jmenování strategickým poradcem nově zvoleného prezidenta Trumpa loni v listopadu ohromilo vedení Demokratické strany. Skupina demokratických poslanců tehdy vyzvala Trumpa dopisem, aby Bannona odvolal. Dopis podepsalo 169 ze 188 demokratických poslanců, kteří se odvolávali na články publikované na Bannonově serveru, které „útočí na Židy, muslimy a další skupiny obyvatel“. Trump v reakci Bannona obhajoval a jeho web označil za pouhou publikační platformu.

Bannon nastoupil do funkce spolu s Trumpem 20. ledna a již na konci ledna stál podle médií za kontroverzním dekretem prezidenta, který zakazuje vstup do země občanům sedmi muslimských zemí.

Na začátku dubna Trump Bannona odvolal z funkce stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Trump původně účast Bannona na bezpečnostních jednáních hájil s tím, že je to bývalý příslušník námořnictva.

Jeho úkolem v radě bylo podle zdrojů agentury AP blízkých prezidentovi zajistit, aby se orgán tvořený experty s názory mnohdy odlišnými od Trumpa „sladil“ s prezidentovou vizí bezpečnostní politiky. Bannon měl rovněž docílit efektivnějšího fungování rady, než tomu bylo za Trumpova předchůdce Baracka Obamy.

Nejmenovaný činitel Bílého domu odvolání vysvětlil tím, že Bannon byl v radě mimo jiné kvůli tomu, aby dohlížel na Michaela Flynna, který tehdy zastával funkci Trumpova hlavního bezpečnostního poradce. Kvůli tomu, že neinformoval prezidenta o svých schůzkách s ruským velvyslancem, byl Flynn ale později odvolán, a proto již podle zmíněného činitele nebylo třeba Bannona v radě dále držet.

Sílil ovšem i tlak na odvolání Bannona z pozice hlavního stratéga. Přispěla k tomu zejména Trumpova zprvu zdrženlivá reakce na násilnosti ve Virginii vyprovokované bělošskými rasisty, již někteří dávají do souvislosti s Bannonovými radikálními postoji. Bannon poté učinil pro mnohé nečekaný výrok a odsoudil bělošské nacionalisty, pravicové radikály nazval „klauny“. V srpnu 2017 jej Trump propustil. Krátce poté se Bannon vrátil do vedení zpravodajského webu Breitbart News.