Trump odvolal svého hlavního stratéga z Národní bezpečnostní rady

Americký prezident Donald Trump odvolal svého hlavního stratéga Steva Bannona z pozice stálého člena Národní bezpečnostní rady (NSC), která je klíčovým poradním orgánem prezidenta v otázkách boje proti terorismu či vojenských misí. Jak upozornil server CNN, dosavadní dvojí role Bannona byla velmi netradiční.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Bannon končí v Národní bezpečnostní radě

Kontroverzní poradce byl členem rady složené z politických, vojenských a bezpečnostních špiček od ledna a mnozí kritizovali nedostatek jeho kompetencí.

Trump původně účast Bannona, jehož názory jsou označovány za xenofobní či rasistické, na bezpečnostních jednáních hájil s tím, že je to bývalý příslušník námořnictva. Jeho úkolem v bylo podle zdrojů agentury AP blízkých prezidentovi zajistit, aby se orgán tvořený experty s názory mnohdy odlišnými od Trumpa „sladil“ s prezidentovou vizí bezpečnostní politiky. Bannon měl rovněž docílit efektivnějšího fungování rady, než tomu bylo za Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Nyní však Trump své rozhodnutí přehodnotil. 

Nejmenovaný činitel Bílého domu odvolání vysvětlil tím, že Bannon byl v radě mimo jiné kvůli tomu, aby dohlížel na jiného Trumpova poradce Michaela Flynna, který zastával funkci hlavního bezpečnostního poradce. Kvůli tomu, že neinformoval prezidenta o svých schůzkách s ruským velvyslancem, byl Flynn v únoru odvolán, a proto již podle zmíněného činitele nebylo třeba Bannona v radě dále držet.

Někdejší šéf ultrapravicového webu Breitbart, publikujícího otevřeně protižidovské, protimuslimské či sexistické materiály, zůstává Trumpovým hlavním stratégem. 

Posilování ministrů na úkor Bílého domu

Někteří američtí komentátoři za jeho koncem ve funkci vidí posilování vlivu silových ministrů a šéfů bezpečnostních složek na úkor Bílého domu. Flynnův nástupce v roli hlavního bezpečnostního poradce generál Herbert R. McMaster dostal podle AP volnou ruku k reorganizaci rady.

Bílý dům v posledních týdnech čelí kritice mimo jiné v souvislosti s vyšetřováním údajného napojení Trumpových lidí na Rusko během předvolební kampaně, do níž podle tajných služeb zasahovali v Trumpův prospěch ruští hackeři. Trumpův úřad se mimo jiné potýká s obviněním, že ovlivňoval republikánského šéfa kongresového výboru vyšetřujícího zmíněné ruské vazby. Některá americká média vidí ve změnách v NSC rovněž možnou reakci na tyto
kritiky.

Pravidelných schůzek řídícího výboru NSC se nově bude účastnit i šéf tajných služeb Dan Coats a předseda sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Joseph Dunford, kteří byli od Trumpova nástupu z nejužšího vedení rady vyloučeni.

Profil

Steve Bannon: prezidentův zlý muž

Vystudoval Georgetownskou univerzitu a v roce 1983 získal titul MBA na Harvardu. V 80. letech pracoval pro investiční banku Goldman Sachs, kde měl na starosti projekty ze světa médií a zábavy. Poté založil vlastní firmu, která nabízela finanční služby a poradenství v Hollywoodu.

V srpnu loňského roku se stal šéfem Trumpova volebního týmu. Krátce poté list New York Post informoval, že Bannon byl před 20 lety obviněn z domácího násilí vůči své tehdejší manželce.

Patří k rázným kritikům establishmentu, kritiky je označován za krajního nacionalistu. Během kampaně se podílel na jejím přiostřování v době prezidentských debat, když sehnal Trumpovi trojici žen, které tvrdily, že se staly oběťmi sexuálního obtěžování bývalého prezidenta a manžela Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové Billa Clintona. Ostře kritizoval také exprezidenta Baracka Obamu.