Vyšetřovatel ruského vlivu na volby v USA spolupracuje s velkou porotou

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller spolupracuje při vyšetřování údajné ruské součinnosti s volebním týmem amerického prezidenta Donalda Trumpa s velkou porotou. Podle amerických médií by mohlo jít o signál, že se v případu zahrnujícím Trumpovy blízké spolupracovníky a příbuzné mohou připravovat obvinění.

Video Studio 6
video

Mueller v tichosti sestavil velkou porotu

Velkou porotu složenou z amerických občanů používají vyšetřující orgány při rozhodování, zda je v konkrétním případě dostatek důkazů pro případné obvinění. Sestavení poroty přímo neznamená, že k obvinění dojde, umožňuje však vyšetřovateli požádat o svědecké výpovědi či získat důležité dokumenty.

Podle listu The Wall Street Journal byla porota ustavena již před několika týdny. Podle agentury Reuters již požádala o důkazy či svědecké výpovědi v souvislosti s loňskou schůzkou prezidentova syna Donalda Trumpa mladšího s ruskou právničkou, která mu podle zveřejněných e-mailů slibovala kompromitující informace o prezidentské sokyni jeho otce Hillary Clintonové.

video Vyšetřování ruské kauzy nabírá na obrátkách
Video Události
video

Vyšetřování ruské kauzy nabírá na obrátkách

Trump junior odmítl, že by nabídku využil. „Prohlášení Dona Juniora je pravdivé a není na něm nic nepřesného, tato diskuse neměla žádné další pokračování. To pouze demokraté to chtějí využít ve své PR kampani,“ zdůraznila mluvčí Bílého domu Sarah Haukabeeová.

Schůzce byli přítomni rovněž Trumpův zeť Jared Kushner a tehdejší šéf kampaně Paul Manafort.

Prezidentovi právníci ve čtvrtek již poněkolikáté prohlásili, že samotného šéfa Bílého domu se vyšetřování netýká.

Donald Trump Junior s prezidentem
Zdroj: REUTERS
Autor: Jim Bourg

Sám Trump během schůzky s příznivci v Západní Virginii označil celou ruskou kauzu za vykonstruovanou. „Celý ten ruský příběh je totální fabrikace. Je to jen výmluva pro největší prohru v historii americké politiky. To je všechno. Demokraté se s tím cítí lépe, protože jinak nemají co říct,“ uvedl.

Prezident dal v minulosti najevo nelibost nad Muellerovou prací a naznačil, že by jej rád odvolal. Mueller byl na svůj post ministerstvem spravedlnosti jmenován v květnu krátce poté, co Trump náhle propustil šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Skupina senátorů v současnosti připravuje návrh zákona, který by znesnadnil Muellerovo případné neodůvodněné odvolání prezidentem.