Útočník z Floridy poprvé před soudem. Podle obhájců se přizná, pokud mu nebude hrozit trest smrti

Ve Spojených státech začal proces s útočníkem, který minulý týden ve střední škole ve floridském Parklandu zastřelil sedmnáct lidí. Nikolas Cruz absolvoval procedurální slyšení mlčky a se skloněnou hlavou. Krátce promluvil s advokáty, na nikoho jiného v soudní síni se podle agentury AP nepodíval.

Video Studio 6
video

První soud s útočníkem z Floridy

Podle obhájců je devatenáctiletý Cruz před soudem připraven přiznat vinu, pokud nebudou prokurátoři požadovat trest smrti. K dohodě ale údajně zatím nedošlo. Vězeňská služba teď soustavně sleduje, zda nemá sebevražedné úmysly.

Televize CNN oznámila, že Cruz si během posledního roku pořídil celý zbrojní arzenál včetně deseti pušek. Policie po nich zatím pátrá, protože v domě, kde floridský střelec bydlel, je nenašla.

Podle záznamů, k nimž se dostala AP, byl Cruz ve věku tří let označen za mentálně opožděného. Podle CNN později podstoupil psychiatrické léčení. S chováním měl problémy prakticky po celou školní docházku, nejednou prý do školy přinesl nože a munici. Loni byl ze školy vyloučen.

Ve Washingtonu v pondělí několik desítek studentů zalehlo na chodníku před Bílým domem, aby podpořili své volání po omezení prodeje zbraní. Někteří měli zkřížené ruce na prsou, jeden z nich držel v ruce nápis „Jsem na řadě?“ Protest podpořili jejich rodiče a učitelé.

Trump se dosud omezením prodeje zbraní bránil, teď je prý pro přísnější kontrolu

Bílý dům v pondělí také oznámil, že prezident Donald Trump podporuje návrhy na zdokonalení kontrolních procedur při prodeji zbraní občanům. Trump hovořil o úpravách federálních regulí se senátorem Johnem Cornynem, který je předkladatelem návrhu zákona o přísnějších kontrolách beztrestnosti kupujících.

„Diskuse pokračují a úpravy se zvažují. Prezident podporuje snahy o zlepšení federálního systému kontrol,“ řekla Trumpova mluvčí Sarah Sandersová.

Snahy zavést přísnější pravidla při prodeji střelných zbraní byly dosud v USA marné, přestože řádění zběsilých střelců v zemi jen za posledních několik let zaplatily životem desítky lidí. Sám prezident omezení prodeje zbraní dosud nakloněn nebyl.

  • Během své předvolební kampaně kritizoval Trump přísnější regulaci jako porušení ústavních práv i zákaz nošení zbraní ve školách či kostelech. Stal se také podporovatelem Národní asociace držitelů zbraní, lobbystické organizace, která mu přispěla na kampaň třiceti miliony dolarů.
  • Po nastěhování do Bílého domu zrušil opatření svého předchůdce Baracka Obamy, které ztěžovalo mentálně nemocným lidem přístup ke zbraním.

Databázi osob, jimž se zbraně prodávat nesmějí, vede Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Cornynův návrh by postihoval federální úřady, které FBI neposkytují nezbytné informace. Státy, které by zpřísněný systém kontrol uplatnily, by naopak získaly federální podporu.

Návrh republikána Cornyna by mohl v Kongresu získat podporu obou politických táborů, protože jeho spolupředkladatelem je demokratický senátor Chris Murphy.