V Německu komplikovaly dopravu popadané stromy

Západní Evropu zasáhla bouře s vichřicí. Tisíce lidí jsou bez proudu, Francie hlásí těžce zraněné

Západní Evropa se potýká se silnou bouří doprovázenou vichřicí. Ve Francii bylo zraněno devět lidí, z toho čtyři těžce. Jeden muž byl zraněn také ve Walesu poté, co na jeho auto spadl strom. Ve Francii je bez proudu 200 tisíc domácností, výpadek proudu zasáhl i tisíce domácností v Británii a Irsku. Zrušeny byly desítky letů, omezení se dotklo i spojení s Prahou.

 

V Cambrai na severu Francie dosahoval vítr během bouře Eleanor v nárazech rychlosti až 147 kilometrů v hodině. V Paříži byl podle francouzské meteorologické služby zaznamenán nejsilnější vítr za posledních sedm let - 107 kilometrů v hodině. Varování před bouří platí pro 38 departementů až do středečního večera.

Sociální sítě zaplavily snímky poničených aut, zřícených lešení a vyvrácených stromů. Francii přitom teprve v úterý ráno opustila bouře Carmen, která zasáhla Bretaň, atlantické pobřeží země a Korsiku. Bez proudu se ocitlo 65 tisíc domácností, jeden člověk během řádění živlu přišel o život.

Varování meteorologů před silným větrem platí obdobně pro celou Anglii a Wales, většinu Severního Irska a část Skotska.

Silný vítr řádil i v Německu

Především z Británie a Belgie jsou hlášeny komplikace v dopravě. Provoz byl kvůli bouři narušen také na amsterdamském letišti Schiphol. Kvůli počasí se krátce nelétalo ze dvou letišť ve Francii, a to ze Štrasburku a z letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg u švýcarských a německých hranic. Letiště Charles de Gaulle hlásí zpoždění asi 60 procent letů. Rušeny byly také lety na letišti v Curychu.

Bouře, která se podle švýcarské meteorologické služby MeteoSuisse v německy mluvících zemích nazývá Burglind, ráno komplikovala dopravní situaci i v severozápadním a středním Německu. Doprovází ji vítr až o rychlosti 120 kilometrů v hodině.

Problémy na mnoha místech způsobily především popadané stromy. Jeden z nich spadl na koleje severně od Dortmundu, projíždějící vlak do něj narazil a částečně vykolejil. Při nehodě se ale nikdo z cestujících nezranil. Vyvrácený strom zablokoval také důležitou regionální železniční trasu mezi Düsseldorfem a Cáchami.

U Limburgu v západní části spolkové země Hesensko strhnul padající strom trakční vedení a způsobil zpoždění vlaků na trase do Frankfurtu nad Mohanem. Hesenská policie vyzvala řidiče, aby se měli na pozoru při průjezdu lesními úseky. Němečtí meteorologové varovali obyvatele před padajícími stromy, ale i volně poletujícími předměty.

Ve Švýcarsku padl rekord

Na hoře Pilatus u švýcarského Lucernu naměřili meteorologové rekordní rychlost větru 195 kilometrů v hodině. To je podle nich nejsilnější vítr zaznamenaný od začátku měření v roce 1981.

Varování před silným větrem vydali pro středu i čeští meteorologové. Platí pro Prahu, celý Karlovarský, Plzeňský a Moravskoslezský kraj a části Středočeského a Olomouckého kraje. Na severu a severovýchodě země má během dne sněžit.